Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

9 czerwca 2022 r.
9:20

Połączenie mocnego przekazu z artystyczną formą. W Lublinie startuje 8. edycja festiwalu "Dźwięki Słów"

5 0 A A
(fot. Dźwięki Słów)

Z chęci połączenia różnych wymiarów sztuki – słów pełnych emocji z muzyką, teatrem oraz ze spotkaniami z ludźmi – zrodził się festiwal: 8. Prezentacje Form Muzyczno-Teatralnych "Dźwięki Słów", który od czwartku do niedzieli będzie gościł w Centrum Kultury w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

"W dramatycznym czasie wojny, tak blisko nas, chcemy, aby dźwięki festiwalowych słów i muzycznych akordów poniosły nadzieję na zwycięstwo miłości i pokoju. (...) zaproszeni Artyści podzielą się z publicznością sentencjami na temat życia i śmierci, ale przede wszystkim tym, co pośród: miłością, wytrwałością, solidarnością uczuć, radością z czerpania danego nam życia, ale i obawami o moralną kondycję współczesnego człowieka" – czytamy na oficjalnej stronie wydarzenia. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest: "Nie dla wojny".

Czwartek (9 czerwca, Sala Widowiskowa CK Lublin)

O godz. 18 na scenę wyjdzie duet Tomasz Budzyński-Michał Jacaszek. Pierwszy z nich zjadł zęby na punku, występując od 1984 roku w zespole Armia. Drugi natomiast, zafascynowany tym, co robił "Budzy", wpadł na pomysł reinterpretacji utworów z płyty "Legenda" od wspomnianej grupy – postanowił wykorzystać swoje zdolności jako twórca muzyki elektronicznej. W to wszystko zamieszani są jeszcze: Kuba Świątek (instrumenty perkusyjne) i Jerzy Mazzol (klarnecista).

O godz. 20 pojawi się za to siedmioosobowy skład, który przywiezie ze sobą bardzo nietypowe instrumenty i program "Baśniowe skrzypotrąby i czary Baltasary". Poetyckie opowieści, inspirowane baśniami i podaniami ludowymi, a do tego zaśpiewane przez aktorkę i wokalistkę Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu – Emose Katarzynę Uhunmwangho, wspomagane będą brzmieniami tzw. skrzypotrąbek (nazywanymi też skrzypcami Stroha). To rodzaj skrzypiec, wzmacniający swój dźwięk przez rezonator i czarę wykonaną z metalu, dzięki czemu wydaje charakterystyczny, silniejszy i bardziej szorstki dźwięk.

Piątek (10 czerwca, Sala Widowiskowa CK Lublin)

O godz. 18 publiczność spotka się z Beatą Rybotycką, aktorką i piosenkarką. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie występowała na deskach różnych polskich teatrów, między innymi: krakowskich – Starego i STU, Ludowego w Nowej Hucie i Muzycznego w Gdyni, a także w Piwnicy Pod Baranami. Śpiewa przede wszystkim utwory kompozytorów krakowskich.

O godz. 20 posłuchamy recitalu Natalii Sikory, zatytułowanego "Kawałki serca". Artystka przedstawiana jest jako wokalistka, współkompozytorka muzyki, autorka tekstów, aktorka, scenarzystka, poetka i malarka. Podczas koncertu zaprezentuje piosenki z repertuaru, między innymi, Ewy Demarczyk, Edith Piaf czy poezję Zbigniewa Herberta. Towarzyszyć jej będą: Mario Jeka (klarnety) i Hadrian Filip Tabęcki (fortepian).

Sobota (11 czerwca, Wirydarz CK Lublin, ewentualnie Sala Widowiskowa)

O godz. 18 spróbuje nas oczarować Marta Mazurek, aktorka z talentem wokalnym. Jest to laureatka Grand Prix  41. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu – otrzymała statuetkę Złotego Tukana, nagrody Grand Prix "za wybitną osobowość sceniczną" na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi oraz nagrody Związku Artystów Scen Polskich, również na festiwalu w Łodzi. W Lublinie zaprezentuje premierowy program, a muzycznie będą jej pomagać: Maria Klich (lira korbowa), Katarzyna Kapela Timingeriu (instrumenty perkusyjne, skrzypce), Bartłomiej Mazurek (piano) oraz Franek Wicke (bas).

O godz. 20 scenę zaleje żółć i łzy, bo pojawi się na niej artysta, który sam mówi, że śpiew i podejmowana tematyka są dla niego formą wyrażania żalu. Marek Dyjak przyciąga mocnym głosem i muzyką twardo stąpającą po ziemi, ale niepozbawioną nuty romantyzmu. Podczas swojego marcowego występu w Lublinie mówił, że występował przed publicznością bez żadnych wcześniejszych prób. Jak widać, muzyk, i to tak doświadczony, musi sobie radzić w każdej sytuacji.

Niedziela (12 czerwca, Wirydarz CK Lublin, ewentualnie Sala Widowiskowa)

O godz. 18 zrobi się bardzo rodzinnie, bo muzycznie będą nas zachwycać artyści z niezwykle bogatym dorobkiem. Będzie on – głowa rodziny i wybitny saksofonista, oraz oni – jego dzieci, wokalistka i perkusista. A wspólnym mianownikiem tego familijnego spotkania będzie jazz. Henryk Miśkiewicz, wraz z córką Dorotą i synem Michałem, zaprezentują swoją dźwiękową definicję miłości z ubiegłorocznej płyty "Nasza miłość". Obok nich, na scenie, znajdzie się także miejsce dla pianisty Piotra Orzechowskiego (o wdzięcznym pseudonimie artystycznym "Pianohooligan") oraz kontrabasisty Sławomira Kurkiewicza.

Bilety

Koncerty w czwartek są bezpłatne, a te w piątek, sobotę i niedzielę są biletowane – kosztują 20 zł (ulgowy) i 30 zł (normalny). Co ważne, jedna wejściówka upoważnia do wstępu na wszystkie wydarzenia danego dnia – przykładowo, z biletem na sobotę będziemy mogli posłuchać zarówno Marty Mazurek, jak i Marka Dyjaka. Wejściówki są do kupienia na stronie bilety24.pl oraz w kasie Centrum Kultury w Lublinie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Już 7 czerwca zostanie otwarta odkryta pływalnia kraśnickiego MOSiR
Kraśnik

Zamkną kryty basen. Otworzą zewnętrzną pływalnię

Już 7 czerwca zostanie otwarta odkryta pływalnia kraśnickiego MOSiR. Jednocześnie zamknięta została kryta pływalnia, ponieważ konieczna jest kilkudniowa przerwa technologiczna, by można było uruchomić odkryty basen.

Piłkarze Polesia Kock remisem w Piotrowicach pogrzebali swoje szanse na grę w barażach o awans do IV ligi

Zgaszone nadzieje Polesia Kock. Wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Polesie Kock zremisowało z POM Iskra Piotrowice i na dobre wypisało się z walki o prawo gry w barażach o awans do IV ligi

Taka jazda po Biłgoraju. Z butelką wódki pomiędzy kolanami

Taka jazda po Biłgoraju. Z butelką wódki pomiędzy kolanami

47-latek wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Między kolanami trzymał butelkę wódki.

Płatności bezgotówkowe — prosty sposób na zwiększenie sprzedaży w Twoim sklepie

Płatności bezgotówkowe — prosty sposób na zwiększenie sprzedaży w Twoim sklepie

Z płatności bezgotówkowych korzystamy coraz chętniej i trend ten na przestrzeni lat się umacnia. Możliwość płatności za produkty i usługi bez konieczności posiadania przy sobie gotówki to duża wygoda dla klienta. A jeśli klient jest zadowolony, to i sprzedaż może być wyższa, bo zadowolony konsument wróci w przyszłości i kupi więcej.

Skuteczne sposoby na bezpieczne udostępnianie wrażliwych danych

Skuteczne sposoby na bezpieczne udostępnianie wrażliwych danych

W dobie wszechobecnej cyfryzacji i cyberzagrożeń jednym z największych wyzwań jest zadbanie o bezpieczeństwo wrażliwych danych. W tym celu często wykorzystywane są takie rozwiązania jak m.in. Google Drive, One Drive czy DropBox, co niekoniecznie jest dobrym pomysłem. Warto pamiętać, że udostępnianie wrażliwych danych wymaga najwyższych standardów bezpieczeństwa, a to zapewniają wyłącznie dedykowane i zaawansowane narzędzia. O czym konkretnie mowa?

Mieszkańcy pokochali solankę. Przy tężni przyda się toaleta

Mieszkańcy pokochali solankę. Przy tężni przyda się toaleta

Mieszkańcy Białej Podlaskiej pokochali solankę. Starsi i młodsi licznie gromadzą się na inhalacje przy tężni. Radny i współautor projektu proponuje, by ustawić tam toaletę.

Oszustwo czy błąd w akcji promocyjnej Rossmanna? Czy tysiące ludzi biegnących po promocje zostało oszukanych?

Oszustwo czy błąd w akcji promocyjnej Rossmanna? Czy tysiące ludzi biegnących po promocje zostało oszukanych?

W sobotę 25 maja, w charytatywnym biegu Rossmann Run wzięło udział aż 187 245 osób. Niestety, wyniki uzyskane przez wielu uczestników budzą poważne wątpliwości. Czy było to oszustwo, czy też błąd aplikacji?

Apele o rozwagę na drodze nie pomogły. Tyle wypadków!

Apele o rozwagę na drodze nie pomogły. Tyle wypadków!

Podczas długiego weekendu na lubelskich drogach doszło do 18 wypadków. Policyjny raport nie pozostawia złudzeń.

Zarówno Radosław Stec (w czapce z daszkiem), jak i Tomasz Prasnal są przyrównywani w swoich klubach do Alexa Fergusona. Nic dziwnego, obaj trenerzy pracują w swoich klubach już od wielu lat
galeria

Sokół Konopnica i Unia Bełżyce w derbach zagrały na remis [zdjęcia]

W Konopnicy walczono w lokalnych derbach, ale również o utrzymanie się w lidze

Krzysztof Kot, Anna Augustyniak — zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych, Sławomir Skowronek — dyr. Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych UM Lublin
Dzień Wschodzi
film

Seniorze, wyjdź z domu. Te dni są dla ciebie!

Już dziś rozpoczyna się długo oczekiwana 12. edycja Lubelskich Dni Seniora! To wyjątkowe wydarzenie, które przyciąga seniorów z całego Lublina, oferuje ponad 120 różnorodnych atrakcji. Dzisiaj naszymi gośćmi są Anna Augustyniak, zastępca prezydenta Lublina do spraw społecznych, oraz Sławomir Skowronek — dyrektor Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych.

Budowa mostu w Białej Podlaskiej

Budowa mostu coraz droższa. Konieczne odwierty

Drożeje budowa mostu w Białej Podlaskiej. Ale najważniejsza konstrukcja już stoi. Niebawem mieszkańców czekają utrudnienia w ruchu przy ulicy Warszawskiej.

Korona Łaszczów (czarne stroje) wygrała bardzo ważny mecz

Ważna wygrana Korony Łaszczów. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Kolejna bolesna porażka Omegi Stary Zamość. Wydawało się, że ekipa trenera Tomasza Goździuka wraca w końcówce sezonu na właściwe tory. Tymczasem w domowym meczu ekipa ze Starego Zamościa wysoko przegrała z mającą w tym sezonie spore problemy ze zdobywaniem punktów Koroną Łaszczów

Motor w niedzielę świętował awans do PKO BP Ekstraklasy, a od poniedziałku ma się zacząć ciężka praca nad kompletowaniem kadry na kolejne rozgrywki

Zbigniew Jakubas: Bierzemy się do pracy, bo ekstraklasa to nie pierwsza liga

Po meczu z Arką Gdynia większościowy udziałowiec klubu z Lublina i prezes Zbigniew Jakubas zapowiedział, że w poniedziałek rozpocznie się ciężka praca, aby przygotować zespół na warunki PKO BP Ekstraklasy.

Zamknięta strefa przy polsko-białoruskiej granicy. Czy obejmie również nas?

Zamknięta strefa przy polsko-białoruskiej granicy. Czy obejmie również nas?

We wtorek zacznie obowiązywać strefa buforowa przy granicy z Białorusią. Ale ograniczenia nie dotkną województwa lubelskiego.

Poniedziałek z burzami. Miejscami z gradem
alert

Poniedziałek z burzami. Miejscami z gradem

Burze nie odpuszczają. Taka aura prognozowana jest w regionie również dzisiaj.

Kalendarz
czerwiec 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia