Anna-Maria Sieklucka, Przemysław Sadowski, Mirosław Zbrojewicz w najnowszym spektaklu na podstawie prozy Marcina Wrońskiego. Zyga Maciejewski tym razem pełni rolę dozorcy na budowie kamienic przy placu Zebrań Ludowych w Lublinie. „Ryngraf”, najnowsza część teatralnego serialu kryminalnego przenosi widzów do Lublina lat 50. ubiegłego wieku.
– Bilety są wyprzedane do 30 lutego – żartowali twórcy „Ryngrafu”, którzy przygotowują w Wirydarzu Centrum Kultury kolejny odcinek teatralnego serialu kryminalnego „Gliny z innej gliny. Ryngraf”. Chodziło im o duże zainteresowanie widzów premierą i planowanymi spektaklami oraz użyli cytatu z kwestii jednego z murarzy. Robotnicy budujący kamienice okalające plac Zebrań Ludowych (dziś plac Zamkowy) są jednymi z bohaterów wydarzenia. Akcja umiejscowiona jest w latach 50. ubiegłego wieku, w czasie wielkiej powojennej odbudowy naszego miasta, które czekało na przyjazd Bolesława Bieruta. Spektakl powstaje na podstawie opowiadania Marcina Wrońskiego „Trzej przyjaciele z budowy” według pomysłu i w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego.
Minęło dziesięć lat od zakończenia II wojny. Zyga Maciejewski (Przemysław Sadowski) wyszedł z więzienia na zamku. Nie jest komisarzem policji ale dozorcą. Ubek Grabarz (Mirosław Zbrojewicz) przez ten czas awansował na pułkownika i będzie szantażował Maciejewskiego. Główną rolę kobiecą dziennikarki ze „Sztandaru Ludu” i przodowniczki pracy gra Anna-Maria Sieklucka, która będzie towarzyszyła Maciejewskiemu, który znów jest zmuszony prowadzić prywatne śledztwo.
Twórcy „Ryngrafu” zapewniają, że każda z części serialu teatralnego jest integralna. Można oglądać je osobno, w dowolnej kolejności, gdyż nie stanowią ciągłej fabuły. Chodzi o poprzednie adaptacje opowiadań z tomu „Gliny z innej gliny” – czyli „Ten cholerny wrzesień” i „Złota robota”. Ich reżyserem także był Witt-Michałowski.
Terminy najbliższych pokazów. O godz. 21:
- 9 czerwca (premiera),
- 10 czerwca (pokaz popremierowy),
- 8 i 9 lipca;
- 5 i 6 sierpnia.
O godz. 20:
- 24 i 25 września.