Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

12 lutego 2023 r.
12:07

Połączył ich park krajobrazowy. Osiem gmin wspólnie ruszy po unijne dotacje

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc

Połączył ich Skierbieszowski Park Krajobrazowy. Wokół jego potencjału najpierw zawarli partnerstwo, a w czwartek oficjalnie je przypieczętowali podpisanym w Skierbieszowie porozumieniem międzygminnym. Przystąpiło do niego osiem samorządów położonych na terenie dwóch powiatów województwa lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Stanisław Polikowski ma prawie 67 lat. Od urodzenia mieszka w Skierbieszowie i niezmiennie jest zauroczony okolicą, w jakiej przyszło mu żyć.

– No przecież każdy kto przyjedzie, widzi, jak tutaj jest pięknie. Te nasze cudne, potężne bukowe lasy, które jesienią się czerwienią, te pagórki rozsiane między polami, nasze małe Bieszczady. Można by chodzić bez końca – mówi jednym tchem mężczyzna.

Zdradza, że miewa gości z Warszawy i oni jego opinie podzielają, zwłaszcza że w okolicy turyści mają i gdzie spacerować, i gdzie wybrać się na rowerowe wyprawy, bo ścieżek i szlaków jest wyznaczonych bardzo wiele. Zachwyca roślinność, bogactwo zwierzyny, ale też liczne zabytki.

– A baza turystyczna też się w ostatnich latach rozwinęła. Goście mają się gdzie zatrzymać – podkreśla pan Stanisław. Choć uważa, że mogłoby być jeszcze lepiej i sporo nadal jest w tej kwestii do zrobienia.

W przyrodzie siła

Uroki Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego docenili nie tylko włodarze tej gminy, ale też siedmiu innych położonych choćby częściowo na jego terenie. Dlatego przed pięcioma laty postanowili ten turystyczny potencjał wykorzystać. Do partnerstwa poza Skierbieszowem przystąpiły również gminy Krasnystaw, Kraśniczyn i Izbica oraz zamojskie Grabowiec, Miączyn, Sitno i Stary Zamość. W czwartek ich przedstawiciele spotkali się i podpisami zadeklarowali, że będą współpracować przy realizowaniu wypracowanej w ostatnich latach wspólnej strategii.

– Zaczęło się w 2014 roku, kiedy doszliśmy do wniosku, że samorząd jest nie tylko od administrowania, ale przede wszystkim od myślenia o rozwoju gminy, który poprawi poziom życia mieszkańców – przypomniał w czwartek Stanisław Jędrusina, wicewójt Skierbieszowa prowadząc spotkanie Rady Partnerstwa.

Ten samorząd najpierw podpisał porozumienie z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych, a później do współpracy zaprosił też pozostałe gminy. Postanowiono, by działać wspólnie skupiając się głównie na turystyce, która w obrębie Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego dawała największy potencjał.

– Zresztą, natura po to stworzyła człowieka, aby swoją działalność opierał na partnerstwie i nam się to udało – podkreślał Jędrusina.

Turystyka, młodzież, seniorzy i OZE

Współpracujące ze sobą gminy zostały objęte pilotażem projektu Centrum Wsparcia Doradczego (CWD), uzyskując w tej sposób pomoc m.in. doradczą w budowaniu kompetencji do zarządzania rozwojem. Dzięki wielu spotkaniom i konsultacjom wypracowały też wspólną strategię. Zapisano w niej pięć podstawowych celów. Pierwszym jest rozwój turystyki, a kolejnymi działania ukierunkowane na młodzież, seniorów, ale również na rzecz klimatu i środowiska oraz aktywizacja lokalnych społeczności.

Już wiedzą, do czego chcą dojść, teraz muszą jeszcze zdobyć na te zamierzenia pieniądze. A tych potrzeba będzie niemało, bo w planach są nie tylko programy edukacyjne dla młodych, integrujące i aktywizujące osoby starsze, ale również inwestycje w bezpieczeństwo energetyczne.

Dzięki grantowi w wysokości 60 tys. euro, które Skierbieszów, jako jedyna gmina wiejska w Polsce, zdobył z Europejskiego Instrumentu Miejskiego przeprowadzono badania ankietowe, już dla całego partnerstwa, które pokazały, że właśnie inwestycji w OZE oczekują mieszkańcy. Przygotowano więc dokumentację, która pozwoli ubiegać się o unijne dotacje m.in. na instalacje fotowoltaiczne i solarne oraz pompy ciepła w ok. 4 tys. gospodarstw domowych, ale również samowystarczalność energetyczną dla budynków użyteczności publicznej.

– Jeśli nie działamy w pojedynkę, jeśli jest nas więcej, mamy większą siłę przebicia. Podpisane dzisiaj porozumienie pozwoli nam skuteczniej podejmować działania w nowej perspektywie finansowej UE – zapowiedział Stanisław Sokal, wójt Skierbieszowa.

Skierbieszowski Park Krajobrazowy jest jednym z 17 wchodzących w skład Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, najmłodszym z nich, ale też największym. Te tereny to m.in. przepiękne bukowe lasy, liczne gatunki zwierząt w nich żyjących, urokliwe źródełka, wąwozy, mnóstwo ścieżek edukacyjnych, tras rowerowych, ale też wiele zabytków architektonicznych
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium