Połączył ich Skierbieszowski Park Krajobrazowy. Wokół jego potencjału najpierw zawarli partnerstwo, a w czwartek oficjalnie je przypieczętowali podpisanym w Skierbieszowie porozumieniem międzygminnym. Przystąpiło do niego osiem samorządów położonych na terenie dwóch powiatów województwa lubelskiego.
Stanisław Polikowski ma prawie 67 lat. Od urodzenia mieszka w Skierbieszowie i niezmiennie jest zauroczony okolicą, w jakiej przyszło mu żyć.
– No przecież każdy kto przyjedzie, widzi, jak tutaj jest pięknie. Te nasze cudne, potężne bukowe lasy, które jesienią się czerwienią, te pagórki rozsiane między polami, nasze małe Bieszczady. Można by chodzić bez końca – mówi jednym tchem mężczyzna.
Zdradza, że miewa gości z Warszawy i oni jego opinie podzielają, zwłaszcza że w okolicy turyści mają i gdzie spacerować, i gdzie wybrać się na rowerowe wyprawy, bo ścieżek i szlaków jest wyznaczonych bardzo wiele. Zachwyca roślinność, bogactwo zwierzyny, ale też liczne zabytki.
– A baza turystyczna też się w ostatnich latach rozwinęła. Goście mają się gdzie zatrzymać – podkreśla pan Stanisław. Choć uważa, że mogłoby być jeszcze lepiej i sporo nadal jest w tej kwestii do zrobienia.
W przyrodzie siła
Uroki Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego docenili nie tylko włodarze tej gminy, ale też siedmiu innych położonych choćby częściowo na jego terenie. Dlatego przed pięcioma laty postanowili ten turystyczny potencjał wykorzystać. Do partnerstwa poza Skierbieszowem przystąpiły również gminy Krasnystaw, Kraśniczyn i Izbica oraz zamojskie Grabowiec, Miączyn, Sitno i Stary Zamość. W czwartek ich przedstawiciele spotkali się i podpisami zadeklarowali, że będą współpracować przy realizowaniu wypracowanej w ostatnich latach wspólnej strategii.
– Zaczęło się w 2014 roku, kiedy doszliśmy do wniosku, że samorząd jest nie tylko od administrowania, ale przede wszystkim od myślenia o rozwoju gminy, który poprawi poziom życia mieszkańców – przypomniał w czwartek Stanisław Jędrusina, wicewójt Skierbieszowa prowadząc spotkanie Rady Partnerstwa.
Ten samorząd najpierw podpisał porozumienie z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych, a później do współpracy zaprosił też pozostałe gminy. Postanowiono, by działać wspólnie skupiając się głównie na turystyce, która w obrębie Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego dawała największy potencjał.
– Zresztą, natura po to stworzyła człowieka, aby swoją działalność opierał na partnerstwie i nam się to udało – podkreślał Jędrusina.
Turystyka, młodzież, seniorzy i OZE
Współpracujące ze sobą gminy zostały objęte pilotażem projektu Centrum Wsparcia Doradczego (CWD), uzyskując w tej sposób pomoc m.in. doradczą w budowaniu kompetencji do zarządzania rozwojem. Dzięki wielu spotkaniom i konsultacjom wypracowały też wspólną strategię. Zapisano w niej pięć podstawowych celów. Pierwszym jest rozwój turystyki, a kolejnymi działania ukierunkowane na młodzież, seniorów, ale również na rzecz klimatu i środowiska oraz aktywizacja lokalnych społeczności.
Już wiedzą, do czego chcą dojść, teraz muszą jeszcze zdobyć na te zamierzenia pieniądze. A tych potrzeba będzie niemało, bo w planach są nie tylko programy edukacyjne dla młodych, integrujące i aktywizujące osoby starsze, ale również inwestycje w bezpieczeństwo energetyczne.
Dzięki grantowi w wysokości 60 tys. euro, które Skierbieszów, jako jedyna gmina wiejska w Polsce, zdobył z Europejskiego Instrumentu Miejskiego przeprowadzono badania ankietowe, już dla całego partnerstwa, które pokazały, że właśnie inwestycji w OZE oczekują mieszkańcy. Przygotowano więc dokumentację, która pozwoli ubiegać się o unijne dotacje m.in. na instalacje fotowoltaiczne i solarne oraz pompy ciepła w ok. 4 tys. gospodarstw domowych, ale również samowystarczalność energetyczną dla budynków użyteczności publicznej.
– Jeśli nie działamy w pojedynkę, jeśli jest nas więcej, mamy większą siłę przebicia. Podpisane dzisiaj porozumienie pozwoli nam skuteczniej podejmować działania w nowej perspektywie finansowej UE – zapowiedział Stanisław Sokal, wójt Skierbieszowa.