Kiedy rozpocząć poszukiwania fotografa
Z reguły panuje zasada - im wcześniej tym lepiej. Poszukiwania fotografa najlepiej zacząć zaraz po zaręczynach. Im wcześniej zdecydujemy się na konkretną osobę, tym większe szanse, że wybrany przez nas fotograf będzie dostępny w interesującym nas terminie ślubu.
Proponuję zacząć od zastanowienia się, jaki rodzaj fotografii najbardziej nam odpowiada. Dzięki internetowi możemy w łatwy sposób dotrzeć do wielu fotografików tych mniej i bardziej doświadczonych. Warto przejrzeć kilkanaście różnych stron internetowych z fotografią ślubną. Oglądając zdjęcia zastanówmy się wstępnie, które rozwiązania są nam najbliższe i jakie zdjęcia sami chcemy mieć. To pomoże lepiej porozumieć się z fotografem.
Zastanówmy się, czego konkretnie oczekujemy od osoby, która wykona zdjęcia na naszym ślubie. Czy chcemy mieć ciekawy reportaż ślubny, wyjątkowe portrety plenerowe, czy może bardziej zależy nam na uwiecznieniu gości weselnych? Biorąc pod uwagę np. zdjęcia na świeżym powietrzu warto rozpatrzyć, czy bardziej podobają nam się naturalne ujęcia czy może chcielibyśmy szaloną sesję w niecodziennej aranżacji.
Bardzo często zdarza się, że fotografowie współpracują z innymi firmami (wizażystki, stylistki, florystki itd.), dzięki czemu młode pary mogą otrzymać atrakcyjne rabaty na inne usługi.
Na co zwrócić uwagę wybierając fotografa
Podobno … “każdy szanujący się fotograf udostępnia swoje prace w sieci …”. Radziłbym jednak nie sugerować się tylko i wyłącznie portfolio na stronie internetowej. Fotografa należy, przede wszystkim, odwiedzić w studio bądź biurze, w którym pracuje lub umówić się z nim na spotkanie w kawiarni. Zdarza się, że najlepsze zdjęcia celowo nie są publikowane w sieci, aby ochronić się przed plagiatem ze strony konkurencji.
Każda osoba profesjonalnie zajmująca się robieniem zdjęć ma swój indywidualny styl i charakter pracy. Zachowanie fotografa ma ogromny wpływ na to, jak młodzi będą czuć się przed obiektywem. Czasem już po jednej rozmowie wiemy, czy chcemy współpracować z daną osobą czy też nie.
Na spotkaniu młoda para powinna usłyszeć dużo dodatkowych informacji na temat tego, jak pracuje fotograf; jak bardzo ingeruje w obróbkę zdjęcia, na jakim papierze je drukuje oraz na jakim sprzęcie pracuje, czy są to podstawowe modele aparatów i obiektywów czy też może bardziej zaawansowane (czy posiada dodatkowe oświetlenie, ile i jakie posiada obiektywy itd.).
Nie należy sugerować się zlepkiem najlepszych ujęć z kilku wesel. Warto poprosić fotografa o pokazanie reportażu jednej wybranej pary od początku do końca (w pełnej rozdzielczości na monitorze oraz gotowych wydrukowanych fotografii).
W celu uniknięcia niepotrzebnego stresu w dniu ślubu warto rozpocząć planowanie od konkretnej rozpiski godzinowej, od momentu wizyty u wizażystki, przygotowań w domu, błogosławieństwa, ceremonii w kościele aż po zdjęcia na przyjęciu.
Jeśli młodej parze zależy na bardzo dobrych zdjęciach z reportażu, doświadczony fotograf podpowie nam na co zwrócić uwagę np. przy wyborze sali (istotna jest jej wielkość oraz to czy sufit jest jasny czy ciemny). Podobnie jest w przypadku zespołu (istotne czy ma rozbudowane oświetlenie bądź czy posiada np. wytwornicę dymu).
Warto również wiedzieć czy fotograf, u którego zamawiamy usługę osobiście pojawi się na reportażu, czy też podeśle nam kogoś innego. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dokładnie zapoznać się z umową, która zagwarantuje wywiązanie się z wzajemnych zobowiązań.
Co przyczyni się do sukcesu reportażu ślubnego i sesji plenerowej
● pełne zaufanie do sugestii i zaleceń fotografa
● staranne przygotowanie wizażu, fryzury oraz stylizacji
● zapewnienie fotografowi odpowiedniej ilości czasu na wykonanie ujęć (z przygotowań, kościoła i oczywiście samego przyjęcia weselnego)
● profesjonalny fotograf powinien zręcznie kierować parą młodą, aby uchwycić kluczowe momenty (spojrzenia, gesty, radość, wzruszenie)
● zwracanie uwagi na miejsce pleneru, jakość, a nie ilość finalnych ujęć
Najczęściej popełnianym błędem przez młodych jest sugerowanie się finalną ilością zdjęć. Jeżeli zależy nam na innych ujęciach niż do tej pory widzieliśmy trzeba liczyć się z tym, że wymagają one więcej pracy a co za tym idzie w rezultacie otrzymamy mniej ujęć. Uzyskanie wyjątkowego efektu na zdjęciu czasem wymaga rozpoczęcia sesji np. o 5 rano bądź wyprawy w góry czy nad morze.
Przygotowania do pleneru
Przygotowując się do sesji plenerowej bardzo ważne jest, aby ustalić na początku jakiego rodzaju ujęć oczekujemy. Należy zastanowić się, czy zależy nam na romantycznej czy stylizowanej sesji bądź zwariowanym i niecodziennym pomyśle. Młodzi mogą podjąć decyzje, czy zdjęcia mają być wykonane przy świetle zastanym, czy też przy dodatkowym oświetleniu (co jest bardzo ważne ze względu na czas sesji).
Ceny za usługi fotograficzne na Lubelszczyźnie
Cena za usługi fotograficzne zawsze powinna iść w parze z jakością, jednak, niestety, nie ma tutaj określonych schematów. W przypadku osób, które fotografią zajmują się profesjonalnie na co dzień, widełki cenowe, na Lubelszczyźnie, wahają się od 2.500 do 6.000 tys. Wybierając tańszą usługę ryzykujemy, że zatrudnimy osobę, która przez swój brak profesjonalizmu po prostu źle wykona swoją pracę. Każdy fotograf ma swój cennik i specjalnie przygotowane pakiety, którymi najczęściej dzieli się na indywidualnych spotkaniach.
Ślub dla każdej pary jest wyjątkowym i niezapomnianym przeżyciem. Subtelne uchwycenie najpiękniejszych chwil podczas ceremonii nie jest łatwe, dlatego fotografią ślubną zajmują się profesjonaliści. Dobry fotograf zagwarantuje, że podczas odbierania materiałów ze ślubu będziemy w pełni usatysfakcjonowani.
Wszystkie młode pary z Lublina i okolic Lubelszczyzny zainteresowane moimi usługami fotograficznymi zapraszam na niezobowiązujące spotkanie do mojego biura. Pełną ofertę wraz ze szczegółowymi cennikami przedstawię na miejscu.
tel.: 512 261 380
email:
pro2dstudio@wp.pl
www.facebook.com/pro2dstudio
www.pro2dstudio.com