Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Organ powoływany najpóźniej w 14 dniu przed dniem wyborów. Kandydatów na członków komisji mogą zgłaszać wyłącznie pełnomocnicy komitetów wyborczych, które mają zarejestrowaną listę kandydatów w okręgu wyborczym. W skład komisji, która czuwa nad przebiegiem głosowania w lokalu wyborczym wchodzi od 7 do 9 osób.
Wyniki wyborów do sejmu z 21 października 2007 r.
Wyniki wyborów do sejmu z 21 października 2007 r.
Wydrukowany formularz o wzorze ustalonym przez Państwową Komisję Wyborczą. Na karcie do głosowania w okręgu wyborczym umieszcza się listy kandydatów zarejestrowane w danym okręgu według nadanych im numerów, wymieniając nazwiska i imiona kandydatów każdej z list w kolejności ich umieszczenia na liście, wraz ze skrótami nazw komitetów wyborczych. Na karcie do głosowania zamieszcza się zwięzłą informację o sposobie głosowania znajduje się na niej także odcisk pieczęci gminnej komisji wyborczej.
czas pomiędzy momentem zakończenia kampanii wyborczej a końcem głosowania. Kampania wyborcza kończy się na 24 godziny przed dniem głosowania. W czasie ciszy wyborczej zakazana jest jakakolwiek agitacja wyborcza oraz publikowanie sondaży.
Prawo wybierania w danej gminie (czynne prawo wyborcze) ma każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz stale zamieszkuje na obszarze działania tej rady. Prawo wybieralności w wyborach na wójta (bierne prawo wyborcze) ma każdy obywatel polski posiadający prawo wybieralności do rady gminy, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 25 lat, z tym że kandydat nie musi stale zamieszkiwać na obszarze gminy, w której kandyduje.
katalog obywateli, którym przysługuje prawo wybierania sporządzany w urzędzie gminy, najpóźniej w 14 dniu przed dniem wyborów, na podstawie stałego rejestru wyborców w gminie.
Posłowie wybrani w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego odebrali we wtorek zaświadczenia o otrzymaniu mandatów. Wśród nich byli eurodeputowani z okręgu lubelskiego: Mirosław Piotrowski (PiS) i Krzysztof Hetman (PSL).
Po raz pierwszy w historii eurodeputowanego z Lublina nie ma Platforma Obywatelska. Michał Kamiński przegrał walkę o mandat z kandydatką z Wielkopolski.
Sprawdź, jak głosowali mieszkańcy Lublina. Przedstawiamy wyniki zbiorcze z PKW.
Marszałek województwa Krzysztof Hetman może już pakować walizki i myśleć o pracy europosła. Kto zajmie jego miejsce w Urzędzie Marszałkowskim? Opcji jest kilka, ale to stanowisko pozostanie najpewniej w rękach PSL
Na 6,2 tys. euro, czyli ok. 26 tys. zł miesięcznej pensji mogą liczyć posłowie do Parlamentu Europejskiego. Ale z dodatkami, w tym pieniędzmi na biura, na konta europosłów może wpłynąć nawet ponad 70 tys. zł miesięcznie.
Znamy już wyniki głosowania w eurowyborach w Lublinie. W stolicy regionu liczenie głosów trwało najdłużej.
Z naszego województwa do europarlamentu trafią dwie osoby: Mirosław Piotrowski i Krzysztof Hetman. W poniedziałek PKW po godz. 21 przedstawiła oficjalne wyniki wyborów. W kraju PO wygrała z PiS.
Miażdżące zwycięstwo PiS, świetny wynik PSL i bolesna porażka PO przy frekwencji, jak zwykle, marnej - tak w skrócie można podsumować to, co w niedzielę stało się przy urnach w województwie lubelskim. Jeżeli taki wynik, lub zbliżony, utrzyma się w jesiennych wyborach samorządowych, to możemy mieć i nową koalicję w sejmiku województwa lubelskiego, i dominację PiS m.in. w Radzie Miasta w Lublinie, co stawiałoby w kłopotliwej sytuacji prezydenta Krzysztofa Żuka, zakładając oczywiście jego reelekcję.
Mirosław Piotrowski i Krzysztof Hetman, choć startowali z drugich miejsc na swoich listach, mogą czuć się europosłami nowej kadencji. Nie są pewne pewne losy mandatu dla lidera lubelskiej listy PO Michała Kamińskiego i "jedynki PiS Waldemara Parucha
Rozmowa z prof. Andrzejem Podrazą, politologiem z KUL.
O komentarz do wyborów zapytaliśmy kandydatów z naszego regionu, którzy nie dostaną się do Parlamentu Europejskiego.