Ponad 1,1 mln zł otrzymało związane z politykiem Solidarnej Polski stowarzyszenie na uruchomienie trzech lokalnych portali informacyjnych, w tym lubelskie.info. Pieniądze pochodzą z Funduszu Sprawiedliwości, który w założeniu ma pomagać ofiarom przestępstw. Po naszym tekście o finansowanie serwisu pyta poseł Lewicy Jacek Czerniak z Lublina.
O sprawie pisaliśmy w piątek. Nowy serwis informacyjny w województwie lubelskim zaczął działać w listopadzie. Jego wydawcą jest zarejestrowane w Szczecinie Stowarzyszenie Przyjaciół Zdrowia, którego członkowie są związani z Dariuszem Mateckim, szczecińskim radnym Solidarnej Polski i współpracownikiem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W sierpniu stowarzyszenie otrzymało dotację z ministerialnego Funduszu Sprawiedliwości na „przeciwdziałanie przyczynom przestępczości”. Chodziło o powstanie trzech regionalnych portali informacyjnych: szczecinskie24.pl, lubelskie.info i radomskie.info.
Kwota dofinansowania pozostawała okryta tajemnicą.
Dopiero w poniedziałek, cztery dni po rozmowie i wysłaniu maila w tej sprawie, na to pytanie odpowiedział nam prezes stowarzyszenia Mateusz Wagemann. Według przekazanych przez niego informacji, dotacja opiewała na 1 mln 136 tys. zł. O uzasadnienie przyznania środków z Funduszu na portale internetowe w ubiegły wtorek pytaliśmy biuro prasowe Ministerstwa Sprawiedliwości. Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Tematem zainteresowała się grupa posłów Lewicy, którzy podważali cel wydawania pieniędzy z Funduszu na działalność związaną z mediami. Nie kryli też obaw, że finansowany z ministerialnych środków portal może być wykorzystywany do promocji działaczy Solidarnej Polski. Teraz w sprawę zaangażował się lubelski poseł lewicowej formacji Jacek Czerniak, który oczekuje wyjaśnień w sprawie funkcjonowania portalu lubelskie.info.
– Fundusz powstał w celu udzielania pomocy ofiarom przestępstw. Z informacji zawartej na portalu nie wynika, aby w jakikolwiek sposób świadczył on bezpośrednio pomoc dla ofiar przestępstw. (…) w przedmiocie działalności statutowej nie ujawniono działalności polegającej na prowadzeniu portalu internetowego. Powyższe budzi zdziwienie, zważywszy że środki na funkcjonowanie pochodzą z budżetu państwa – pisze Czerniak w interpelacji do ministra Ziobry. I pyta m.in. o przesłanki, które zdecydowały o finansowaniu działalności portalu lubelskie.info i kwotę, jaką przyznano na prowadzenie serwisów.