Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w najbliższą niedzielę. Głosować można od godz. 7 do 21. W dniu wyborów i w sobotę obowiązuje cisza wyborcza – nie można agitować, rozwieszać plakatów, rozdawać ulotek itp. Na kogo głosować?
Jeśli postawimy krzyżyk w dwóch kratkach na tej samej liście, to komisja wyborcza zaliczy głos oddany na pierwszą osobę. Krzyżyk w dwóch kratkach, ale przy kandydatach z różnych list, oznacza oddanie nieważnego głosu.
Uwaga! W tych wyborach w nowy sposób wybierzemy kandydatów do Senatu. Województwo podzielone jest na sześć jednomandatowych okręgów wyborczych.
• okręg wyborczy nr 14 – obszar powiatów: lubartowskiego, łukowskiego, opolskiego, puławskiego i ryckiego.
• okręg wyborczy nr 15 – obszar powiatów: janowskiego, kraśnickiego, lubelskiego, łęczyńskiego i świdnickiego.
• okręg wyborczy nr 16 – obszar Lublina.
• okręg wyborczy nr 17 – obszar powiatów: bialskiego, parczewskiego, radzyńskiego oraz miasto na prawach powiatu: Biała Podlaska.
• okręg wyborczy nr 18 – obszar powiatów: chełmskiego, krasnostawskiego, włodawskiego oraz miasto na prawach powiatu: Chełm.
• okręg wyborczy nr 19 – obszar powiatów: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego oraz miasto na prawach powiatu: Zamość.
Jak głosować
W każdym z tych okręgów można zagłosować tylko na jednego kandydata, wstawiając "X” w kratce z lewej strony jego nazwiska. Listę startujących znajdziemy na karcie żółtego koloru. Do Senatu wejdzie osoba z największą liczbą głosów.
Jeśli wyborca nie postawi krzyżyka przy żadnym nazwisku, to w przypadku Sejmu i Senatu oddaje nieważny głos.
W lubelskim okręgu wyborczym prawo do głosowania ma 969 309 wyborców, a o ich głosy stara się 249 kandydatów do Sejmu. W chełmskim uprawnionych jest 785 250 osób, na Wiejską ma ochotę się dostać 180 kandydatów.