![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![Autorem projektu Pomnika Walki i Męczeństwa jest Wiktor Tołkin (1922-2013)](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2019/2019-09/fa6181338e1e7b94891aca216ef80be1_org_830.jpg)
50 lat temu powstał Pomnik Walki i Męczeństwa na Majdanku – jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Lublinie, a jednocześnie jedno z największych i najciekawszych upamiętnień, które powstały w Polsce i Europie, dla uczczenia ofiar II wojny światowej.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Z tej okazji Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na panel dyskusyjny pt. „Rzeźba, która zmieniła krajobraz Lublina - 50 lat Pomnika Majdanka”, z udziałem architektów i rzeźbiarzy: Piotra Tołkina, wnuka Wiktora Tołkina, autora projektu Pomnika Walki i Męczeństwa w Państwowym Muzeum na Majdanku w Lublinie, Andrzeja Sołygi, współautora założenia pomnikowego Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu i Piotra Michalewicza, współautora będącego obecnie w realizacji Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze.
W trakcie spotkania, które poprowadzi prof. Dobrosław Bagiński omówione zostaną walory artystyczne Pomnika Walki i Męczeństwa, jego znaczenie i symbolika, a także rzeźby pomnikowe z Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu oraz powstającego Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze. Dopełnieniem dyskusji na temat koncepcji architektonicznych będą prezentacje wszystkich trzech założeń pomnikowych.
Wydarzenie odbędzie się 19 września o godzinie 17:30 w Inkubatorze Medialno-Artystycznym ACK „Chatka Żaka” przy ul. Radziszewskiego 16 w Lublinie.
![e-Wydanie](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/public/dziennikwschodni.pl/e-wydanie-artykul.png)