Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łuków

3 stycznia 2020 r.
21:03

"GDDKiA – my tu mieszkamy, projektuj drogę z nami". Chodzi o bezpieczeństwo i dostępność do drogi krajowej po przebudowie

Autor: Zdjęcie autora eb
Takie banery wiszą od października na posesjach w miejscowościach Biardy oraz Gołaszyn w powiecie łukowskim
Takie banery wiszą od października na posesjach w miejscowościach Biardy oraz Gołaszyn w powiecie łukowskim (fot. Edyta Łukaszewska)

GDDKiA – my tu mieszkamy, projektuj drogę z nami – takie banery wiszą od października na posesjach w miejscowościach Biardy oraz Gołaszyn w powiecie łukowskim. Sprawa planowanej modernizacji drogi krajowej nr 63 trafiła nawet do Warszawy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Interpretację do ministra infrastruktury złożył poseł Michał Krawczyk (Koalicja Obywatelska) z Lublina. Według zapowiedzi, drogowcy już w tym roku mają zacząć kłaść nową nawierzchnię i do 2022 roku wszystko ma być gotowe. Tyle że mieszkańcy tych miejscowości mają kilka uwag, o których postanowili poinformować na banerach. Pisaliśmy o tym w Dzienniku już w październiku.

– Nie zaplanowano przepustów pod jezdnią. Tymczasem nasza wieś położona jest tak, że jeśli pojawią sie wiosenne roztopy czy ulewa, to woda będzie stała na naszych podwórkach – alarmował wówczas Krzysztof Wójcik, sołtys wsi Biardy. Jego zdaniem brakuje też zjazdów do kilku posesji. – Są one zaprojektowane, ale z bocznych uliczek – tłumaczy. W jego ocenie to może być niebezpieczne przy dużym ruchu. – Ale są też działki, które będą w ogóle odcięte – dodaje Wójcik.

Mieszkańcy obawiają się też tego, że dopuszczalna będzie prędkość do 60 km/h. – Nawet teraz, gdy jest 50 km/h, to jest niebezpiecznie. Kierowcy dodają gazu, czasami trudno przejść przez jezdnię do sklepu. A przecież my tu mieszkamy i chcemy, żeby było bezpiecznie – dodaje sołtys.

Te obawy mieszkańców porusza w interpelacji poseł Krawczyk i zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt. – Problemem będzie także brak możliwości zjazdu z planowanej autostrady A2 na odcinku Siedlce-Terespol. Plany tej drogi mówią o trzech węzłach zjazdowych na wysokości Siedlec: Gręzów, Borki oraz do drogi wojewódzkiej nr 803 – Swoboda. Bardzo niepokojąca jest informacja odnośnie tego ostatniego węzła, gdyż największa przepustowość istnieje na drodze krajowej nr 63 – czytamy w poselskiej interpelacji.

Zdaniem parlamentarzysty, lepszym rozwiązaniem byłoby zlokalizowanie węzła na wysokości drogi krajowej nr 63. – Również dla mieszkańców Łukowa i okolic byłoby to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż wielu z nich dojeżdża do Siedlec czy Warszawy, a dla nich możliwość wjazdu na autostradę A2 prosto z DK63 byłaby dużym ułatwieniem – zaznacza Krawczyk.

Przypomnijmy, że po modernizacji droga krajowa nr 63 nadal będzie jednojezdniowa. Każdy z pasów ruchu ma mieć 3,5 metra szerokości. Na całym jej odcinku wybudowana będzie ścieżka rowerowa. Natomiast w terenie zabudowanym powstaną chodniki. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad tłumaczyła nam, że uwagi mieszkańcy zgłaszali w ubiegłym roku podczas spotkań informacyjno-konsultacyjnych. – W opracowaniu zostaną ujęte niezbędne rozwiązania w zakresie odwodnienia drogi krajowej, zapewniające zarówno odprowadzenie wody z pasa drogowego, jak i chroniące korpus drogowy i wszystkie jego elementy – tłumaczy Jan Krynicki, rzecznik prasowy GDDKiA.

Natomiast jeżeli chodzi o zjazdy na posesje, to GDDKiA zakłada przebudowę tych istniejących. A w przypadku prędkości dyrekcja tłumaczy, że wszystko wynika z prawa o ruchu drogowym. Tymczasem mieszkańcy uważają, że ich uwagi są ignorowane i nie wykluczają blokady drogi.

Kasy na dworcu w Łukowie

Poseł Michał Krawczyk porusza jeszcze jeden problem, tym razem dotyczący braku kas na dworcu kolejowym w Łukowie. – Niestety sama obecność automatów biletowych na stacji nie jest wystarczająca. Codziennie w pociągu jadącym z Łukowa do Warszawy powstaje długa kolejka osób chcących kupić bilet u konduktora. Ostatnie osoby z kolejki otrzymują bilety stojąc często do okolic Siedlec – pisze w interpelacji poseł i zwraca się za pośrednictwem ministra infrastruktury z pytaniem do PKP czy uruchomi kasy na dworcu.

„Wszelkie decyzje przewoźników o zamknięciu kasy biletowej bądź braku woli jej otwarcia wynikają z szeregu czynników. Do najczęstszych powodów należy mała sprzedaż biletów (kilka biletów dziennie)” – tak napisał niedawno Tomasz Rurka z departamentu kolejnictwa Ministerstwa Infrastruktury do jednego z łukowskich samorządowców.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach

Tuż przed feriami, w sobotę, 15 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej bawili się uczniowie ostatnich klas II LO. Były piosenki, kwiaty, polonez, walc oraz parodiowanie wychowawców.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium