Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

1 września 2021 r.
21:37

Tutaj dzieci nie poszły do szkoły. Skażona woda pod Lublinem powoduje więcej kłopotów

Pan Adam z Kalinówki. Beczkowóz postawiono koło szkoły
Pan Adam z Kalinówki. Beczkowóz postawiono koło szkoły (fot. Maciej Kaczanowski)

Dłuższe wakacje mają dzieci ze Szkoły Podstawowej w podlubelskiej Kalinówce, bo zajęcia zaczną się dopiero w poniedziałek. – U nas niczego odwołać się nie da, musimy sobie radzić w warunkach, które są – mówi Katarzyna Luty-Mazur, dyrektorka Domu Opieki Patronus w Kalinówce, którego też dotyczy problem związany z zanieczyszczoną wodą z wodociągu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W poniedziałek Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublinie wydał decyzje „zakazującą dostarczania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi poprzez sieć wodociągową wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Kalinówka”. Dla około 3,4 tysiąca mieszkańców Kalinówki i Abramowic Prywatnych, ale też części Lublina (ul. Grabowskiego, Sachsów, Zorza), i kilku posesji na dwóch ulicach w Świdniku (ul. Piasecka i Poligonowa) oznacza to jedno – woda może być wykorzystywana tylko do spłukiwania toalet.

W środę sanepid podał, że nie wolno spożywać wody w Opolu Lubelskim i kilku okolicznych miejscowościach.

Problemy z wodą też w gminie Piaski (powiat świdnicki). Mieszkańcy z miejscowości: Brzeziczki, Brzezice, Piaski Wielkie, Emilianów, Majdan Brzezicki, Józefów, Nowiny, Piaski Górne mogą użyć wody wyłącznie do spłukania toalety. W identycznej sytuacji są osoby z Piask i Kębłowa. Dla mieszkańców Wierzchowisk Pierwszych, Wierzchowisk Drugich, Janówka, Bystrzejowic Pierwszych, Woli Piaseckiej woda „została warunkowo dopuszczona do spożycia po przegotowaniu”.

Winny deszcz

Łukasz Wójtowicz, prezes spółki Gminny Zakład Komunalny Głusk przypuszcza, że skażenie może mieć związek z intensywnymi opadami deszczu.

– W wodzie zostały wykryte bakterie z grupy coli – mówi. – Są to bowiem bakterie pochodzenia glebowego, nie mają związku ze ściekami czy nieczystościami. Woda z gruntu mogła dostać się do sieci wodociągowej, najprawdopodobniej przez studnię i doszło do namnożenia się bakterii. Wszystko wskazuje na to, że kilkudniowe opady mogły mieć na to wpływ. Nie mamy żadnych informacji, że to może być wina jakiegoś człowieka np. w wyniku prowadzonych prac budowlanych – dodaje.

Woda w sieci jest cały czas płukana i chlorowana. Mieszkańcy, których dotyczy problem, mają dostarczany płyn w cysternach i 5-litrowych butelkach. We wtorek pobrano próbki wody do kolejnych badań.

– Jak wygląda sytuacja będziemy wiedzieć w czwartek przed południem. W zależności od otrzymanych wyników Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny podejmie decyzję o dalszym postępowaniu  – mówi prezes GZK Głusk.

Lekcji nie ma

Właśnie przez zanieczyszczenie wody w Szkole Podstawowej w Kalinówce nie było uroczystego rozpoczęcia nauki. Do 3 września „zajęcia w oddziałach przedszkolnych i szkoły podstawowej zostają zawieszone” – poinformowała szkoła na swojej stronie internetowej, do której uczęszcza łącznie 668 uczniów i przedszkolaków. – Być może są dzieci, które się cieszą z przedłużonych wakacji – przypuszcza dyrektorka placówki Małgorzata Guellard. – Ale są też takie, które czekały na przyjście do szkoły, zwłaszcza po okresie covidowym.

W domu u pani Dominiki jest z tym różnie. – Starsza córka się cieszy, ale młodsza, mająca rozpocząć naukę aż się popłakała, gdy powiedziałam jej, że do szkoły w środę nie pójdzie – opowiada.

Kłopot domu opieki

– U nas niczego odwołać się nie da, musimy sobie radzić w warunkach, które są – mówi Katarzyna Luty-Mazur, dyrektorka Domu Opieki Patronus w Kalinówce, który opiekuje się 32 pacjentami. – Jest nam trudno. Woda jest dostarczana przez ZK Głusk do naszej placówki w 5-litrowych butelkach i tylko z niej korzystamy. Ilości są ogromne. I dodaje: – Ze względu na to, że naszymi podopiecznymi są osoby starsze i schorowane to woda w kranach jest zakręcona, żeby mieszkańcy z niej nie korzystali.

Podopieczni otrzymują poporcjowane jedzenie z cateringu w jednorazowych opakowaniach i z takimi samymi sztućcami oraz kubkami. ­– Z każdym kolejnym dniem jest nam coraz trudniej i mamy nadzieję, że ta sytuacja szybko się skończy – opisuje Katarzyna Luty-Mazur.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium