Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

11 czerwca 2021 r.
17:28

Lubelskie: Powstanie pierwszy cmentarz dla zwierząt?

Cmentarz dla zwierząt domowych w Koniku Nowym
Cmentarz dla zwierząt domowych w Koniku Nowym (fot. psilos.pl)

W Lubelskiem nie ma jeszcze takiego miejsca, choć cmentarze dla zwierząt domowych funkcjonują już w kilkunastu lokalizacjach w kraju. W Kraśniku pojawił się taki pomysł, wcześniej był w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Moim zdaniem przy każdym większym mieście powinien być cmentarz dla zwierząt – mówi Witold Wojda, który w 1991 r. założył pierwszy polski cmentarz dla zwierząt – Psi Los mieści się w Koniku Nowym (woj. mazowieckie). – Zwierzęta z Lublina też są u nas grzebane, ale są też z innych części kraju np. Poznania, Krakowa czy Zakopanego. I dodaje: Oprócz psów i kotów, pogrzebane są u nas też inne zwierzęta. Najmniejsze – to rybka akwariowa, ale mamy też ptaki, szczury, świnkę, a także małpkę.

– W województwie lubelskim nie ma ani jednego cmentarza dla zwierząt – mówi Agnieszka Skałecka z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie.

Ale są pewne plany. – Pomysł stworzenia w Kraśniku miejsca, gdzie mogłyby być grzebane zwierzęta domowe podpowiedzieli mi mieszkańcy. Sugerowali to przede wszystkim emeryci i renciści – osoby mieszkające w blokach – przyznaje miejski radny Krzysztof Ślusarz. – Na temat grzebowiska rozmawiałem już z panem burmistrzem. Nie powiedział „nie, ale wymaga to głębszej analizy prawnej i możliwości technicznych”.

– Pomijając kwestię utrzymania takiego grzebowiska, co wiąże się z nakładami finansowymi, musimy pamiętać, że jego utworzenie wymaga wielu uzgodnień, zwłaszcza środowiskowych i sanitarnych. Musi ono spełniać określone, dość restrykcyjne wymagania – przyznaje Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika. – Dziś trudno byłoby wskazać miejsce, gdzie można by grzebowisko dla zwierząt zlokalizować. Ale pracujemy nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta i postaramy się to miejsce znaleźć i je z takim właśnie przeznaczeniem w planie umieścić.

– Lokalizacja takiego grzebowiska musi być w takim miejscu, aby była pewność, że zakopanie zwłok zwierząt nie będą zagrażać zdrowiu ludzi i zwierząt, czyli np. nie dojdzie do zanieczyszczenia wód gruntowych ani nadmiernego rozwoju flory bakteryjnej powodującej procesy rozkładu. Nie będą mieć też dostępu zwierzęta dzikie i domowe – wylicza Agnieszka Skałecka. – W całej procedurze związanej z zakładaniem cmentarza dla zwierząt inspekcja weterynaryjna jest na samym końcu, po władzy samorządowej, inspekcji ochrony środowiska i państwowej inspekcji sanitarnej. Zezwolenie udzielane jest poprzez wydanie decyzji administracyjnej przez właściwego terytorialnie, dla miejsca prowadzenia działalności, powiatowego lekarza weterynarii, na podstawie której takie grzebowiska jest wpisywane do rejestru podmiotów nadzorowanych.

Poza Konikiem Nowym, cmentarze dla zwierząt są też w innych miejscach m.in. w Gorzowie Wielkopolskim, Toruniu, Bydgoszczy i Pile. – Na początku naszej działalności grzebaliśmy jedno lub dwa zwierzęta na miesiąc – opowiada Witold Wojda. – Później było ich coraz więcej. Po uruchomieniu krematorium w Warszawie niektórzy właściciele zwierząt zaczęli korzystać z takiego rozwiązania, ale są też tacy, którzy kremują zwierzęta, a później przywożą do nas urnę. Mamy dwa cmentarze dla zwierząt. Na pierwszym jest pogrzebanych ok. 10-12 tys. zwierząt, na drugim ok. 7-8 tys. Obecnie sporo jest tzw. dochowań. Czyli ktoś traci następne zwierzę i zostaje ono pochowane tam, gdzie jest pierwsze.

Zgodnie z obwiązującymi przepisami właściciel psa czy kota nie może zakopać zwłok swojego pupila w ogródku czy lesie.

– Utylizacja jest najbardziej powszechna i dostępna – przyznaje Jakub Iwanicki, współwłaściciel Krematorium dla zwierząt Lwie Serce. – Niektórzy właściciele psów czy kotów dopytują lekarzy weterynarii o to, co później dzieje się z ich zwierzęciem. I to jest różnie, wszystko zależy od firmy. Zwłoki zwierząt albo są utylizowane z odpadami medycznymi lub weterynaryjnymi, ale są też firmy, które utylizują tylko zwierzęta – domowe z gospodarskimi. W przypadku krematorium zwierzęcego właściciel może wybrać kremację indywidualną z odzyskaniem prochów zwierzęcia i wybraniem dla niego urny lub kremację grupową, gdzie, jeśli chce, może być pobrana tzw. symboliczna garść prochów z tejże kremacji kilku zwierząt domowych.

Miejsce jest, grzebowiska brak

Grzebowiska dla zwierząt nie doczekał się dotychczas nawet Lublin, chociaż apele w tej sprawie słychać od lat. Na razie wskazane zostało miejsce, w którym może powstać cmentarz dla zwierząt. Są to peryferyjne grunty przy ul. Torowej w dzielnicy Ponikwoda, tuż przy linii kolejowej biegnącej w kierunku Lubartowa. Takie miejsce zostało określone w studium przestrzennym, zatwierdzonym uchwałą Rady Miasta w lipcu 2019 r.

Cennik (przykłady)

  • pochówek małych zwierząt (do 10 kg) – 400 zł
  • pochówek dużych zwierząt (powyżej 40 kg) – 600 zł
  • kremacja – od 170 zł wzwyż
  • tablica – ok. 150 zł
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Monika B.

Oszpecała córeczkę i organizowała zbiórki na leczenie. Jest akt oskarżenia

Przez kilka lat miała oszpecać córeczkę toksyczną substancją, a potem organizować publiczne zbiórki pieniędzy na jej leczenie. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Monice B. spod Łukowa.

Karuzela weekendowa - najpierw deszcz, potem piękne słońce
PROGNOZA POGODY
film

Karuzela weekendowa - najpierw deszcz, potem piękne słońce

Przed nami weekend z wyraźną zmianą warunków – zaczniemy w deszczu, a zakończymy w pełnym słońcu.

Glebogryzarki spalinowe – praktyczne rozwiązanie do obróbki gleby w ogrodzie

Glebogryzarki spalinowe – praktyczne rozwiązanie do obróbki gleby w ogrodzie

Odpowiednio przygotowana gleba to klucz do uprawy zdrowej roślinności oraz bujnego, estetycznego ogrodu. Jednak ręczne przekopywanie dużych powierzchni może być niesamowicie czasochłonne i wyczerpujące. Szczęśliwie z pomocą przychodzą glebogryzarki spalinowe, które znacząco ułatwiają i przyspieszają prace w ogrodzie lub na roli. Są to uniwersalne urządzenia, które nie tylko spulchniają ziemię, ale też potrafią ją wyrównać, wymieszać z nawozami, a nawet odseparować kamienie. Gdzie kupić solidne urządzenie?

Już w piątek ChKS Chełm może zapewnić sobie awans do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm dzisiaj gra o finał w Siedlcach

W drugim spotkaniu półfinałowym fazy play-off CHKS Chełm zagra dzisiaj na wyjeździe z KPS Siedlce. Początek rywalizacji o godzinie 18.

Wielkie studenckie miasteczko na Browarze Perła - znamy datę Lublinaliów!
23 maja 2025, 0:00

Wielkie studenckie miasteczko na Browarze Perła - znamy datę Lublinaliów!

Trzy dni, trzy sceny, dwadzieścia gwiazd. Muzyka, kultura i młodzieńcza energia powracają w wielkim stylu. Już w maju Park Rusałka znów stanie się centrum akademickiego Lublina.

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Płatności bezgotówkowe to obecnie standard, jednak dla wielu przedsiębiorców koszt ich udostępnienia nadal stanowi barierę. Z pomocą przychodzi jednak Program Polska Bezgotówkowa, czyli inicjatywa wspierająca rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce. Na czym polega w praktyce? Dlaczego warto z niego skorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Po wygranej w Zielonej Górze i Lublinie Orlen Oil Motor jedzie po zwycięstwo do Wrocławia

Mistrz kontra wicemistrz. Orlen Oil Motor Lublin jedzie do Wrocławia na mecz z Betard Spartą

Na zakończenie trzeciej kolejki Orlen Oil Motor zmierzy się na wyjeździe z Betard Spartą Wrocław. Starcie mistrzów Polski z wicemistrzami zapowiada się bardzo ciekawie. Transmisja w Canal Plus Sport od godziny 19.15. Relacja na naszym portalu dziennikwschodni.pl.

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego to ważny krok na drodze do zdrowego i estetycznego uśmiechu. Choć efekty leczenia potrafią zaskoczyć, codzienne życie z aparatem wiąże się z pewnymi wyzwaniami, do których trzeba się przyzwyczaić. Dyskomfort, zmiana diety czy dokładniejsza higiena jamy ustnej to tylko niektóre z nich. W tym artykule pokażemy, jak naprawdę wygląda życie z aparatem ortodontycznym. Zdradzimy, co dzieje się po założeniu aparatu, jak wygląda adaptacja oraz jak zmienia się codzienność pacjenta – zarówno pod kątem fizycznym, jak i emocjonalnym.

Czym różni się skup aut od komisu samochodowego? Co lepsze?

Czym różni się skup aut od komisu samochodowego? Co lepsze?

Kierowcy, którzy nie chcą tracić czasu na samodzielną sprzedaż swojego samochodu, wybierają najczęściej między komisem a skupem aut. Czym te dwa rozwiązania różnią się między sobą? I które jest lepsze z punktu widzenia sprzedającego?

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem
film

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem

Choroba Alzheimera to jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Choć każdego dnia na świecie tysiące osób zmaga się z jej skutkami, wiedza na ten temat wciąż bywa niewystarczająca, a wokół choroby narosło wiele mitów. Ten problem dostrzegły uczennice III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, które w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii realizują projekt „Active Brain”.

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

Lublin znów będzie stolicą muzyki klasycznej – nadchodzi VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. W dniach 2, 9, 13 i 14 maja Filharmonia Lubelska zaprasza na cztery niezwykłe koncerty.

Bogdanka LUK Lublin i JSW Jastrzębski Węgiel spotkają się po raz trzeci w sobotę

Bogdanka LUK Lublin kontra JSW Jastrzębie po raz trzeci, czyli decydujące starcie o finał

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. O tym, kto zagra w finale zadecyduje sobotni, trzeci mecz w Jastrzębiu (godz. 14.45). Transmisja na Polsacie Sport 1.

Uroczyste otwarcie Jednostki Terenowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego w PANS w Chełmie

Chełm podąża ku przestworzom – nowa Jednostka Terenowa ULC już działa

Chełm oficjalnie dołączył do grona miast wspierających rozwój lotnictwa cywilnego w Polsce. 23 kwietnia 2025 roku w siedzibie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych uroczyście otwarto Jednostkę Terenową Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). To efekt decyzji Prezesa Rady Ministrów z 26 listopada 2024 roku.

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury
7 czerwca 2025, 19:00

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury

Już 7 i 8 czerwca Lublin przeżyje magiczną noc pełną światła, muzyki i performensów. 19. edycja Nocy Kultury przyciągnie tysiące uczestników, którzy będą mogli odkrywać miasto na nowo dzięki setkom artystycznych wydarzeń. W tym roku motywem przewodnim są „MiastoRelacje” – czyli złożone więzi między ludźmi a przestrzenią miejską.

Piotr Ceglarz zapewnił ostatnio Motorowi zwycięstwo w Łodzi

Motor Lublin w sobotę zagra u siebie z Cracovią. Rywal, który jest w dołku

Motor Lublin w sezonie 24/25 jeszcze tylko trzy razy zagra przed własną publicznością. W sobotę o godz. 17.30 zmierzy się z Cracovią. Gospodarze znowu będą chcieli odpłacić rywalom za bolesną porażkę z jesieni. Transmisja tradycyjnie na Canal+Sport 3, a na naszym portalu relacja na żywo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium