Zarząd województwa przyjął koncepcję połączenia dwóch lubelskich szpitali przy al. Kraśnickiej i im. Jana Bożego. Do poprawki jest natomiast drugi plan zakładający fuzji Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie ze lecznicami o podobnym profilu w Radecznicy i Celejowie.
Koncepcja połączenia dwóch lubelskich placówek została przyjęta na poniedziałkowym posiedzeniu zarządu województwa. - Precyzyjnie i jednoznacznie wskazuje ona rozwiązania w zakresie poprawy jakości i dostępności do świadczeń zdrowotnych przy jednoczesnej poprawie sytuacji finansowej jednostek - informuje Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka województwa lubelskiego.
Kolejnym etapem będą konsultacje społeczne, między innymi ze związkami zawodowymi.
Inaczej jest w przypadku drugiego planowanego połączenia Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie ze szpitalami psychiatrycznymi w Radecznicy i Celejowie. Zarząd miał zlecić uzupełnienie dokumentu przedstawionego przez Szpital Neuropsychiatryczny, między innymi „o zagadnienia o charakterze organizacyjnym i finansowym”, a także „określenie nowych kierunków leczenia w Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022, związanych z poszerzaniem, zróżnicowaniem i unowocześnianiem form pomocy i oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi”. Ponadto ma być powołany zespół ekspertów z dziedziny psychiatrii w celu poszerzenia koncepcji, która uwzględniałaby takie formy pomocy.
Jak pisaliśmy wielokrotnie, to właśnie połączenie tych szpitali wzbudziło najwięcej kontrowersji wśród pracowników. Związkowcy z Radecznicy, którzy od początku się sprzeciwiali temu pomysłowi, tracą cierpliwość. – Jesteśmy przygotowani do protestu i to na dużą skalę. Jeśli Urząd Marszałkowski nie odstąpi od tego pomysłu rozpoczynamy protest – ostrzegał w ubiegłym tygodniu jeden ze związkowców z NSZZ „Solidarność”, który działa w szpitalu w Radecznicy.