Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

24 lutego 2024 r.
19:29

Prawie codziennie impreza. Zamość podsumował rok 2023 w kulturze

Autor: Zdjęcie autora ak
0 A A

Ponad 350 różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych, 20 festiwalu i 40 koncertów – tak wyglądał rok 2023 w kulturze Zamościa. Podsumowano go oficjalnie podczas gali zorganizowanej w sobotę w zrewitalizowanej Akademii Zamojskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zamość stał się miejscem, do którego przyjeżdża się nie tylko zwiedzać, ale także na różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. To było naszym celem od 10 lat, aby miasto Zamość było nie tylko do oglądania. Było także do bycia, do życia, do przeżywania – tak o minionych 12 miesiącach roku 2023 mówił podczas uroczystości prezydent miasta Andrzej Wnuk.

W swoim wystąpieniu przypomniał też słowa Wassilija Kandynskiego, który mówił, że każde dzieło zaczyna się od kropki. – W Zamościu taką kropką była Akademia Zamojska – stwierdził Wnuk. Słowa te wypowiedział w zrewitalizowanym gmachu Akademii Zamojskiej, bo to tutaj właśnie zorganizowano sobotnią galę.

Prezydent Zamościa dziękował wielu osobom, które przyczyniły się do odnowienia tej wyjątkowej budowli, ale w sposób szczególny swojemu poprzednikowi, prezydentowi Marcinowi Zamoyskiemu, za którego rządów w mieście remont budynku historycznej AZ został zainicjowany i podjęto starania o zdobycie pieniędzy na ten cel.

 

Nagrody dla ludzi i instytucji

Szczególnym momentem uroczystości podsumowania roku 2023 było wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Zamość. Został on pośmiertnie przyznany Witoldowi Pasztowi, a odebrały go z rąk Piotra Błażewicza, przewodniczącego Rady Miasta Zamość córki artysty. Zapowiedziały też utworzenie fundacji imienia ich ojca, której celem działalności ma być m.in. promowanie miasta, a także organizowanie w nim wydarzeń kulturalnych.

Było też tego wieczoru wiele innych wyróżnień.

Odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Brązowy Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” odebrała Anna Cichoń-Hereta. To muzykolog, dyrygentka i kierownik chórów. Instruktor muzyki dawnej, a od 2019 roku kierownik artystyczny Zespołu Muzyki Dawnej Capella all’Antico. Nauczyciel fortepianu, historii muzyki i form muzycznych w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Zamościu.

Gala na podsumowanie roku stała się też tradycyjnie okazją do uhonorowania najbardziej aktywnych osób i instytucji. Wyróżnienia te w kilku kategoriach otrzymali:

„Ambasador Kultury Zamościa”

Dr Jacek Feduszka - Historyk, numizmatyk, muzealnik. Kustosz w Muzeum Zamojskim, doktor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki, promotor. Autor 7 książek i ponad 700 artykułów naukowych, popularnonaukowych i prasowych, a także autor scenariuszy wystaw muzealnych. Wybitny znawca historii Zamościa.

„Animator Kultury Zamościa”

  1. Agata Korcz-Rozłowska - magister internacjonologii, trenerka inteligencji emocjonalnej, przewodniczka. Wulkan energii i wytwórnia kreatywnych pomysłów. Autorka i prowadząca liczne warsztaty wokół literatury, zwłaszcza dziecięcej. Z ogromną pasją dzieliła się pomysłami na szerzenie szeroko rozumianej kultury i sztuki w ramach własnej działalności, Zamojskiego Domu Kultury, Książnicy Zamojskiej, a teraz Mediateki w Zamojskiej Akademii Kultury.

  2. Brama Spotkań - wyjątkowe miejsce sprzyjające spotkaniom towarzyskim i kulturalnym. Założone przez grupę przyjaciół zaczęło działalność nad Zalewem Miejskim. Obecnie mieści się w Starej Bramie Lubelskiej. Organizator licznych wydarzeń kulturalnych i parakulturalnych, m.in. koncertów z balkonu na park, rockotek, koncertów reggae, house, rap, electro swing, jazzowo-bluesowych, standupów ale również rozgrywek e-sportowych. Społecznicy chętnie angażujący się w akcje charytatywne.

„Sponsor Kultury Zamościa”

  1. STEGO Polska Sp. z o. o. z Sosnowca - Firma STEGO od ponad 40 lat konstruuje i produkuje innowacyjne produkty do zarządzania temperaturą. W ramach realizacji misji przedsiębiorstwa jako społecznie odpowiedzialnego podmiotu biznesowego, Zarząd STEGO postanowił wesprzeć zamojskie Stowarzyszenie „Drukarnia Wyobraźni” realizujące projekt „Artystycznie z pasją i werwą”. Projekt pozwala rozwijać zainteresowania, talenty i umiejętności artystyczne dzieci i młodzieży z terenu Miasta Zamość, rozszerza ofertę zajęć artystycznych, kształtuje w nich postawy aktywnych uczestników życia kulturalnego i społecznego. Warto zaznaczyć, że już po raz drugi Firma STEGO wspiera zamojskie stowarzyszenie.

  2. Beans International Sp. z o. o. - Beans International znane jest nam bardziej w postaci prowadzonego przez Państwa Barbarę i Jarosława Cieślów Hotelu Zamojskiego, znajdującego się przy ulicy Kołłątaja. Wyróżnienie przyznano z inicjatywy Zamojskiego Domu Kultury, w podziękowaniu za współpracę przy realizacji Zamojskiego Lata Teatralnego.

Nagrody finansowe Prezydenta Miasta Zamość otrzymali:

  1. Arkadiusz Burda – artysta plastyk, poeta, autor grafik i linorytów, których tworzenie obserwujemy w sezonie letnim w jego mikro pracowni twórczej przy ul. Moranda i które uświetniły tegoroczny Zdzierak - zamojski kalendarz.

  2. Bartłomiej Baraniak – gospodarz klubu jazzowego i blueasowego Jazz Klub w Bramie Szczebrzeskiej. Promotor zamojskiego środowiska jazzowego, organizator koncertów z udziałem nie tylko lokalnych, ale polskich i światowych sław.

Po uroczystości zaproszeni goście mogli zwiedzić ekspozycję i zapoznać się z ofertą Zamojskiej Akademii Kultury, czyli zlokalizowanego na poddaszu budynku miejsca, w którym łączą swoją działalność różne miejskie instytucje: Zamojski Dom Kultury, Ksiażnica Zamojska, Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Zamojska, Centrum Kultury Filmowej oraz Muzeum Zamojskie.

W niedzielę w godz. 10-16 obiekt będzie dostępny dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby obejrzeć go od środka

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium