Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

5 marca 2022 r.
10:21

Premier w punkcie pomocy międzynarodowej w Niemcach. "Rosja wykorzystuje dzieci i kobiety jako żywe tarcze"

Autor: Zdjęcie autora kyku
31 2 A A
(fot. Krystian Maj (KPRM)/Twitter)

- Putin zaatakował nie tylko samą Ukrainę, ale zaatakował cały naród ukraiński. Rosja wykorzystuje dzieci i kobiety jako żywe tarcze - to zbrodnia przeciw ludzkości. Aby Ukraińcy mogli się bronić, aby ci dzielni ludzie mogli stawiać opór Rosji, to przede wszystkim potrzebna jest pomoc humanitarna. Ta pomoc trafia przede wszystkim z Polski - podkreśla Mateusz Morawiecki, który w sobotę był w punkcie pomocy międzynarodowej w Niemcach (pow. lubelski)

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Ukraińcy, walczący dzisiaj z Rosjanami o swoją suwerenność, walczą także o nasze bezpieczeństwo. Na Ukrainie, na tamtych fortyfikacjach, rozgrywają się dzisiaj losy całej Europy - mówi Mateusz Morawiecki. 

- My, jako rząd, organizujemy tę pomoc, zarówno zbierając różne środki z całego kraju, kupując różne towary, najbardziej potrzebne tam na Ukrainie, ale jednocześnie jesteśmy organizatorami tej akcji ogólnoeuropejskiej. Do nas trafiają kolejne transporty, które my - po uzgodnieniu z Ministerstwem Zdrowia Ukrainy, które cały czas działa - dystrybuujemy do różnych miast, do osób, które najbardziej tego potrzebują - uzupełnia prezes Rady Ministrów.

Centrum, do którego dociera pomoc międzynarodowa, to składnica Rządowej Agencji Rezerw Strategnicznych w Niemcach. Jak wylicza premier, na Ukrainę trafiają takie rzeczy jak: żywność o długim terminie przydatności do spożycia, leki, środki opatrunkowe, koce, śpiwory, łóżka, agregaty prądotwórcze, sprzęt przeciwpożarowy.

- Codziennie około 100 tirów wyjeżdża z Polski do miast, szpitali, szkół, żłobków, przedszkoli, samorządów po stronie ukraińskiej z pomocą, która płynie przez Polskę z wielu innych stolic europejskich - tłumaczy Mateusz Morawiecki. Jak zaznacza, jest on w stałym kontakcie z premierami innych państw.

- Bardzo blisko współpracujemy ze stroną ukraińską, która pomaga nam wyznaczać priorytety tej pomocy - tłumaczy Michał Kuczmierowski, szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Jak dodaje, najbardziej potrzebne są teraz leki oraz żywność. Polska zaopatruje Ukrainę również w paliwo.

- Ten transport się nie zatrzyma. On będzie przez nas cały czas realizowany - zapewnia szef RARS. - Zależy nam na tym, żeby pomagać niewinnym osobom, które cierpią w wyniku tej agresji.

Do tej pory ponad 20 krajów przysłało do miejscowości Niemce ponad 100 samolotów, 50 ciężarówek i kilka pociągów z pomocą humanitarną. W sumie wyjechało stąd ponad 6500 ton różnego rodzaju darów. Przypomnijmy, że hub działa od ostatniego poniedziałku. - W naszych magazynach jest teraz pusto, bo nie przechowujemy tych środków na jakiś kolejny etap. Ta pomoc cały czas wyjeżdża i jest dystrybuowana - mówi Michał Kuczmierowski.

Podczas konferencji prasowej w Niemcach pojawił się także temat pomocy finansowej dla osób z Polski, które przyjęły do swoich domów uchodźców z Ukrainy.

- Przez krótki czas, mniej więcej dwa miesiące, chcemy finansowo wspierać także tych Polaków, którzy angażują swoje środki oraz czas i otwierają serca dla osób z Ukrainy - mówi Mateusz Morawiecki. Chodzi o specjalną ustawę, którą przygotowuje polski rząd. Każdy, kto przyjmie pod swój dach osoby zza naszej wschodniej granicy, miałby otrzymywać ok. 1200 zł miesięcznie za każdego uchodźcę.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa lubelskiego.

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił pozew o sporą sumę. Zakłady Azotowe w Puławach za opóźnienie w rozbudowie swojej elektrociepłowni oczekują od wykonawcy prac 249,2 mln zł. To suma kar umownych nałożonych na konsorcjum odpowiedzialne za nowy węglowy blok o mocy 100 MW.

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium