Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

26 grudnia 2021 r.
21:32

Prezydent patronem międzynarodowej drogi, ale... niekoniecznie całej Via Carpatii

133 8 A A
Wicepremier Jarosław Kaczyński na otwarciu nowych części S19 i nazwaniu Via Carpatia im. Lecha Kaczyńskiego
Wicepremier Jarosław Kaczyński na otwarciu nowych części S19 i nazwaniu Via Carpatia im. Lecha Kaczyńskiego (fot. Jacek Szydłowski)

Szlak transportowy przebiegający przez siedem państw otrzymał patrona, a został nim Lech Kaczyński. Czy faktycznie cała Via Carpatia jest imienia prezydenta?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Litwa, Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria i Grecja. To kraje przez które przebiega powstający korytarz transportowy nazwany Via Carpatia. Szlak łączy Kłajpedę z greckimi Salonikami. W Polsce częścią trasy jest budowana S19 – ekspresówka na terenie trzech województw: podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Jakiś czas temu inwestycja mocno przyśpieszyła i oddawane są kolejne jej części. Tak właśnie stało się 16 grudnia, kiedy kierowcy mogli pojechać nowymi fragmentami S19. To cztery odcinki drogi między Lublinem a obwodnicą Janowa Lubelskiego. Kierowcy mają już do dyspozycji około 47 km nowej trasy i oznacza to, że niemal całą drogę od Lublina do granicy z Podkarpaciem można pokonać ekspresówką.

Na oficjalne otwarcie drogi zjechali się najważniejsi politycy PiS z wicepremierem, prezesem partii Jarosławem Kaczyńskim. Jego obecność nie była przypadkowa, bo droga tego dnia otrzymała patrona – Via Carpatia imienia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

– Lech Kaczyński dążył do integracji państw Europy Środkowo-Wschodniej i ta droga jest jednym z tego elementów – mówił Jarosław Kaczyński. – Początkowo mówiono przede wszystkim o energetyce, ale później także o drogach, o infrastrukturze. Dziś istnieje plan na przeszło 600 mld euro, żeby stworzyć z Międzymorza pewną całość. Ta droga jest elementem tego planu – uzupełnił.

– Prezydent Lech Kaczyński był inicjatorem budowy korytarza komunikacyjnego łączącego państwa Europy Wschodniej na osi północ-południe (Via Carpatia). W 2006 r. w Łańcucie cztery kraje – Polska i Węgry wraz z Litwą i Słowacją podpisały deklarację, która dała formalny początek tej inicjatywie. Realizacja projektu stanowi bardzo ważny element międzynarodowego systemu drogowego. W kwietniu 2019 r. w Łańcucie odbyła się międzynarodowa konferencja z udziałem ministrów ds. transportu 10 krajów – członków projektu Via Carpatia. Obecnie członkami inicjatywy jest już 11 krajów – dodaje Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Napisaliśmy do resortu w sprawie nazwy drogi. Jako że to „Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego” chcieliśmy wiedzieć, czy jest to oficjalna nazwa. Dopytywaliśmy także o to, czy faktycznie cała – przebiegająca przez siedem państw – droga ma patrona. Zapytaliśmy także o to, czy strona polska uzgodniła to z zagranicznymi sąsiadami.

Szymon Huptyś odpowiedział nam, że nazwa „Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego” jest zwyczajowa i została umieszczona na tablicach przy drodze ekspresowej S19 na terenie Polski. W formalnych dokumentach droga ta będzie nadal określana jako S19 (np. w rozporządzeniu w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych). Nazwy zwyczajowe otrzymały także m.in. A2 „Autostrada Wolności” i S8 „Trasa Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r.”.

Dodaje także, że jako nazwa jest zwyczajowa i dotyczy to tylko „dziewiętnastki” na terenie naszego kraju, to „nie było wymogu konsultowania jej z państwami sąsiednimi”.

O sprawę zapytaliśmy także ambasady Węgier i Bułgarii w Polsce. Skontaktował się z nami przedstawiciel tej pierwszej. Przekazał, że na Węgrzech nie ma zwyczaju nazywania dróg, ale ambasada zdaje sobie sprawę z tego, że w Polsce tak się dzieje i nie ma nic przeciwko. Jako, że na Węgrzech dróg się nie nazywa, to Via Capratia nie będzie tam miała prezydenta za patrona.

Zobacz także zdjęcia: Otwarcie S19 od Kraśnika do Janowa Lubelskiego

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Roksana Ratajczyk (w zielonym stroju) otworzyła wynik meczu w Krakowie

GKS Górnik Łęczna zakończył sezon zwycięstwem w Krakowie

Ten wynik pozwolił awansować łęczniankom na szóstą pozycję w ligowej tabeli

Sianokosy w Muzeum Wsi Lubelskiej
ZDJĘCIA
galeria

Sianokosy w Muzeum Wsi Lubelskiej

W niedzielę w Muzeum Wsi Lubelskiej odbyły się tradycyjne sianokosy. Pokaz rozpoczął się klepaniem kosy na babce w sektorze Wyżyna Lubelska. W samo południe kosiarze rozpoczęli pracę w sektorze Powiśle. A tam koszenie, grabienie i przewracanie siana z udziałem wolontariuszy i publiczności.

Frekwencja w górę. Lubelskie spadło z niechlubnego podium
WYBORY 2024
galeria

Frekwencja w górę. Lubelskie spadło z niechlubnego podium

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła najnowsze dane dotyczące frekwencji w odbywających się dzisiaj wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do godziny 17 w kraju do urn poszło ponad 8 milionów wyborców tj. 28,20 proc. uprawnionych do głosowania. Na Lubelszczyźnie frekwencja wynosi 26,98 proc., a w Lublinie 32,41 proc. Głosowanie potrwa do 21.

PESEL to tylko liczby
foto
galeria

PESEL to tylko liczby

W popularnym lubelskim Klubie 30 PESEL nie ma znaczenia. Nikt nie zwraca na niego uwagi. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z weekendowych szaleństw w trzydziestce. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Lublin z nadzieją i wielkim entuzjazmem czekał na tę wizytę. Profesorowie KUL wspominają pielgrzymkę Jana Pawła II
Zdjęcia
galeria

Lublin z nadzieją i wielkim entuzjazmem czekał na tę wizytę. Profesorowie KUL wspominają pielgrzymkę Jana Pawła II

Dziś przypada 37. rocznica trzeciej pielgrzymki papieża-Polaka Jana Pawła II do Ojczyzny. 9 czerwca 1987 roku Karol Wojtyła odwiedził Lublin i Katolicki Uniwersytet Lubelski. Spotkał się z pracownikami uczelni, a na Czubach celebrował Mszę Św., podczas której święcenia kapłańskie przyjął między innymi ks. prof. Mirosław Kalinowski, obecny rektor KUL.

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Przegrała walkę z chorobą

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Przegrała walkę z chorobą

Aktorka zasłynęła z roli Halinki Kiepskiej w serialu „Świat według Kiepskich”. Zmarła w wieku 58 lat

Gdzie na Lubelszczyźnie frekwencja jest największa, a w której gminie najmniejsza?
WYBORY 2024
galeria

Gdzie na Lubelszczyźnie frekwencja jest największa, a w której gminie najmniejsza?

Dzisiaj odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja na Lubelszczyźnie należy do jednych z najniższych w kraju. Do południa głos oddało zaledwie 10,62 proc. uprawnionych. Mniej do urn poszło jedynie w Wielkopolsce (10,57 proc.). Głosowanie potrwa do 21:00.

Więcej połączeń POLREGIO na wakacje

Więcej połączeń POLREGIO na wakacje

Od dziś (9 czerwca) obowiązują zmiany w rozkładzie jazdy pociągów POLREGIO. Lider na rynku regionalnych przewozów pasażerskich zapewnia nowe sezonowe połączenia oraz więcej pociągów na wybranych trasach. Jakie zmiany kolejowa spółka zaplanowała w naszym regionie?

Mieli "Chęć na pięć!"  Najszybsi Łukasiewicz i Lotek
Zdjęcia
galeria

Mieli "Chęć na pięć!" Najszybsi Łukasiewicz i Lotek

Deszcz nie pokrzyżował planów uczestnikom niedzielnego biegu „Chęć na pięć” w Lublinie. Do mety dotarło 589 zawodników i zawodniczek. Najszybszy był Krzysztof Lotek, który 5-kilometrową trasę pokonał w 15 minut i 58 sekund. Wśród kobiet zwyciężyła Dominika Łukasiewicz - 17:29.

Veljko Nikitović oficjalnie pożegnał się z Górnikiem Łęczna. Teraz będzie pracować w Gdyni

Veljko Nikitović oficjalnie pożegnał się z Górnikiem Łęczna. Teraz będzie pracować w Gdyni

30 maja po przegranym meczu barażowym z Motorem Lublin dyrektor sportowy Górnika Łęczna Veljko Nikitović w bardzo emocjonalnym wpisie na facebooku poinformował o tym, że po 20-latach żegna się z zielono-czarnymi. W niedzielę klub z Łęcznej wydał oficjalny komunikat potwierdzający pożegnanie z Serbem

Ludzie z żelaza opanowali Okuninkę. Wojciech Kopyciński z rekordem trasy
Zdjęcia

Ludzie z żelaza opanowali Okuninkę. Wojciech Kopyciński z rekordem trasy

Wojciech Kopyciński z Grębocina i Agnieszka Kropiewnicka z Warszawy wygrali dziewiąty Żelazny Triathlon, rozgrywany w Okunince nad Jeziorem Białym. Morderczą trasę: 750 m w wodzie, 20 km na rowerze i 5 km biegiem ukończyło ponad 120 zawodników i zawodniczek.

Polski Cukier Start Lublin czeka spora przebudowa. Jednak w drużynie na pewno pozostanie Jakub Karolak

Polski Cukier Start Lublin czeka przebudowa przed kolejnym sezonem

Tyler Persons znalazł się na celowniku Polskiego Cukru Start Lublin. Taką informację podał branżowy portalu super-basket.pl. Amerykański rozgrywający z Orlen Basket Ligą jest związany od kilku lat

- Mam nadzieję, że znajdą się rozwiązania, które są dla nas korzystne – mówi Wojciech Grudziński.
AKTUALIZACJA

Czy droga niezgody rozdzieli ogrody działkowe? Miasto zmienia decyzję

Na nowych planach mogą stracić działkowcy, którzy ogrody mają tutaj od ponad 40 lat. Początkowo Ratusz problemu nie widział, teraz jednak chce wycofać się ze swoich założeń.

Burze, grad i ulewy. IMGW wydał alert pierwszego stopnia

Burze, grad i ulewy. IMGW wydał alert pierwszego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Lubelszczyzny. Prognozowane są burze, silne opady deszczu i grad, co z kolei może podnieść poziom wody rzek.

Umowy z przedstawicielami gmin i PGW Wody Polskie z ramienia Zarządu Województwa Lubelskiego parafował wicemarszałek Marek Wojciechowski.
Zdjęcia
galeria

Te inwestycje mają ochronić przed powodzią i suszą. W jakich gminach powstaną zbiorniki retencyjne?

9 gmin z regionu wybuduje lub przebuduje szesnaście zbiorników retencyjnych służących do gromadzenia wód opadowych i roztopowych. Pieniądze na ten cel otrzymały z samorządu województwa lubelskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium