Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawia swoje plany na 2022 rok. Chodzi o prace przygotowawcze przed rozpoczęciem budowy dróg. Już zapowiada, że w przyszłym roku ogłosi kilka przetargów.
Drogowcy wyliczają wszystkie zadania, do których muszą przygotować jeszcze dokumentację, zanim wejdą one w finalny etap realizacji. Na tej liście znajduje się m.in. dokumentacja dla 11 odcinków dróg ekspresowych w województwie lubelskim. W sumie chodzi o około 176 kilometrów.
– Niebawem ogłosimy przetargi na wyłonienie wykonawców trzech odcinków drogi S17 między Zamościem a Hrebennem o łącznej długości ok. 50 km. Jednocześnie trwają prace przygotowawcze do budowy pięciu odcinków trasy S17 od Piask w kierunku Zamościa (ok. 67 km) oraz trzech odcinków drogi S12 od Piask do Dorohuska (ok. 60 km). Wyłonienie wykonawców tych dróg planowane jest w 2022 i 2023 roku – wylicza GDDKiA i dodaje, że w już teraz na etapie przetargu znajduje się pięć odcinków trasy S19 od granicy woj. lubelskiego z woj. mazowieckim do początku obwodnicy Lubartowa. Mowa o około 78 kilometrach drogi. – Podpisanie umów planujemy w przyszłym roku – podaje Dyrekcja.
Kolejnymi punktami na liście są obwodnice miast. W ramach rządowego działania poświęconego tylko i wyłącznie takim trasom jest siedem inwestycji znajdujących się na terenie województwa lubelskiego. GDDKiA wylicza:
- obwodnica Janowa Lubelskiego,
- obwodnica Dzwoli,
- obwodnica Gorajca,
- obwodnica Szczebrzeszyna,
- obwodnica Zamościa,
- obwodnica Łęcznej,
- obwodnica Łukowa.
– Drogi przebiegać będą po nowym śladzie. W ramach tych inwestycji powstaną jednojezdniowe drogi klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) po jednym pasie ruchu w obu kierunkach. Przebudowane również zostaną drogi poprzeczne i skrzyżowania. Powstaną też drogi do obsługi ruchu lokalnego i obiekty mostowe – informuje GDDKiA.
Zaznacza, że tym roku podpisano umowy z wykonawcami na przygotowanie dokumentacji projektowych dla obwodnic Łęcznej i Łukowa. – Wyłoniliśmy też wykonawców dokumentacji obwodnic Szczebrzeszyna i Zamościa. Projektanci pracują nad dokumentacją obwodnicy Janowa Lubelskiego oraz Gorajca. W przypadku Dzwoli wystąpiliśmy do Wojewody Lubelskiego z wnioskiem o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) – raportują drogowcy.
Jeszcze kilka słów o obwodnicy Janowa Lubelskiego w ciągu Drogi Krajowej numer 74. Inwestycja jest na etapie prac przygotowawczych. Opracowywane jest studium techniczno-ekonomiczno środowiskowe z elementami koncepcji programowej. Drogowcy na razie analizują cztery warianty obwodnicy, omijające miasto od północnej lub południowej strony.