Lubelskie

12 czerwca 2024 r.
15:04

W tych szkołach znają się na laniu wody

Autor: Zdjęcie autora Anna Jędrych
Finał konkursu w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim
Finał konkursu w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim (fot. Anna Jędrych)

Pokazaliśmy, w jaki sposób dbać o tę wodę, bo ona jest w naszym życiu bardzo ważna – podkreśla Justyna Kramarczuk ze Szkoły Podstawowej im. Marty z Budnych Łosiowej w Niemcach. To jedna z 39 szkół, które wzięły udział w trzeciej edycji projektu edukacyjnego „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Głównym celem projektu jest promowanie ogólnej wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej w zakresie ochrony środowiska oraz zaznajomienie dzieci i młodzieży z zasadami bezpiecznej rekreacji wodnej.

– Pokazaliśmy im, w jaki sposób dbać o tę wodę, bo ona jest w naszym życiu bardzo ważna – podkreśla Justyna Kramarczuk ze Szkoły Podstawowej im. Marty z Budnych Łosiowej w Niemcach. – Pokazaliśmy im, że wiele osób nie ma tego dostępu do wody, aby mieć zawsze dostęp do tej czystej wody.

Podopieczni szkół podstawowych mieli okazję przyswoić wiedzę w przyjemny sposób, poprzez aktywny udział w różnego ro-dzaju akcjach, np. zbierania deszczówki czy wysiewania łąk kwietnych. Uczniowie brali też udział w pokazach bezpieczeństwa nad wodą, wydarzeniach plenerowych, lekcjach kameralnych i innych tego typu aktywnościach mających na celu propagowanie postaw proekologicznych.

We wtorek (11 czerwca) w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim miał miejsce finał trzeciej edycji projektu edukacyjnego „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” organizowanego we współpracy z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Lublinie. Przedsięwzięcie jest przeprowadzane w Polsce już od 2019 roku, którego patronem jest m.in. Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

W projekcie wzięło udział 39 szkół. 34 szkoły zdobyło certyfikat Szkoły Przyjaznej Wodzie, natomiast 8 z nich zostało wy-różnione i otrzymało nagrody m.in. mikroskop oraz zestawy do eksperymentów z wodą. Certyfikaty i nagrody wręczył wicewoje-woda lubelski Andrzej Maj oraz dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie Marcin Troć.

– Zarówno młodzież jak i uczniowie aktywnie włączają się w działania ekologiczne, są bardzo kreatywni, czasami nawet nas, dorosłych, zaskakują swoimi pomysłami i aktywnością – przyznaje koordynatorka programu, Anna Janczewska-Demucha z RZGW w Lublinie.

W ścisłym finale konkursu nagrody otrzymały:
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Załuczu
 Szkoła Podstawowa nr 2 w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym im. Janiny Doroszewskiej w Krasnymstawie
 Szkoła Podstawowa im ks. Dominika Maja w Zaraszowie
 Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej
 Zespół Szkół w Krynce

A także 3 wyróżnione szkoły, którym nie udało się dotrzeć na spotkanie:
 Szkoła Podstawowa nr 2 im. Królowej Jadwigi w Bełżycach
 Szkoła podstawowa nr 27 im. Marii Montessori w Lublinie
 Szkoła Podstawowa w Wielączy

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piotr Cugowski wystąpi na żywo w Centrum Spotkania Kultur
koncert
5 lutego 2025, 19:00

Piotr Cugowski wystąpi na żywo w Centrum Spotkania Kultur

Piotr Cugowski od lat zachwyca polską publiczność swoim talentem wokalnym. „Jeszcze mi się chce…ale już niczego nie muszę” to motto jego trasy koncertowej, która obejmuje rodzinny Lublin. Artysta wystąpi na scenie lubelskiego CSK w najbliższą środę (5 lutego).

Pierwszy zabieg implantacji całkowicie podskórnego kardiowertera-defibrylatora przeprowadzono w zeszłym tygodniu

Historyczna operacja w szpitalu "papieskim". Po raz pierwszy zrobili coś takiego

Ten dzień zapisze się w historii szpitala "papieskiego" w Zamościu. 28 stycznia 2025 przeprowadzono tutaj pierwszy zabieg implantacji całkowicie podskórnego kardiowertera-defibrylatora. Wykonali go miejscowi lekarze pod nadzorem eksperta z Centrum Zaburzeń Rytmu Serca Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Legendy sceny hc/punk w Zgrzycie
koncert
9 marca 2025, 19:00

Legendy sceny hc/punk w Zgrzycie

Już 9 lutego (niedziela) na scenie lubelskiej Fabryki Kultury Zgrzyt dojdzie do niezwykłego koncertu dwóch muzycznych legend, których lata świetności przypadły na lata 80-te – włoskiego Raw Power i polskiej Moskwy.

Takie smaki tylko na Lubelszczyźnie! Sprawdź się w naszym smacznym quizie
QUIZ

Takie smaki tylko na Lubelszczyźnie! Sprawdź się w naszym smacznym quizie

Cebularz, forszmak i flaczki - kuchnia lubelska jest bogata w smaki i tradycje. Uważasz się za jej znawcę? Sprawdź się w naszym przepysznym quizie.

Styczniowe potrącenie na przejściu dla pieszych przy ulicy Armii Krajowej
BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE

Potrącenie przy Armii Krajowej. Radny z apelem do pieszych: Nie wchodzić bezmyślnie

W styczniu na przejściu dla pieszych przy ulicy Armii Krajowej kierowca taksówki potrącił mężczyznę i jego 9-letniego syna. Zdaniem mieszkańców należy doświetlić zebrę na tym odcinku. A przewodniczący rady miasta apeluje do pieszych, by „nie wchodzili bezmyślnie” na przejścia.

AC/DC: 12 koncertów w Europie. Jeden w Polsce
Power Up

AC/DC: 12 koncertów w Europie. Jeden w Polsce

4 lipca 2025 – tego dnia AC/DC zagra w Warszawie na PGE Narodowy. 7 lutego 2025: tego dnia bilety na ten koncert trafia do sprzedaży.

Australijski kuzyna Stiga w programie Top Gear Australia
DO ZOBACZENIA

Top Gear Australia: Stig i gwiazdy w samochodzie za rozsądną cenę

Najszybsze i najdziwniejsze samochody, wyścigi i gwiazdy w samochodzie za rozsądną cenę. Plus australijski kuzyn Stiga. Premiera Top Gear Australia już w niedzielę.

Stary tylko z nazwy. Staramy się działać nowocześnie
WYWIAD

Stary tylko z nazwy. Staramy się działać nowocześnie

Już niebawem Teatr Stary będzie świętował 13 rocznicę wznowienia działalności. O historii, artystach, budżecie i marzeniach rozmawiamy z Michałem Karapudą, dyrektorem Teatru Starego.

Jechał 137, dostał 15 punktów i 5000 złotych mandatu

Jechał 137, dostał 15 punktów i 5000 złotych mandatu

55-latek w miejscowości Góry, w obszarze zabudowanym jechał Mercedesem z prędkością 137 km/h. Policjanci zatrzymali mu na 3 miesiące prawo jazdy.

Jakub Karolak

Jakub Karolak (PGE Start Lublin): Ten punkt może, ale nie musi w końcówce sezonu dużo znaczyć

PGE Start Lublin pokonał w niedzielę Legię Warszawa 88:76. Oto, co po zakończeniu rywalizacji w stolicy powiedzieli jego główni bohaterowie

Tanio już było. Takie są oferty na budowę obiektów sportowych dla szkoły przy Berylowej

Tanio już było. Takie są oferty na budowę obiektów sportowych dla szkoły przy Berylowej

Ani urzędnicy, ani mieszkańcy zadowoleni raczej nie będą. Lubelski Ratusz poznał pierwsze oferty na wybudowanie obiektów sportowych dla szkoły przy ulicy Berylowej.

Profilaktyka w walce z rakiem. NFZ organizuje spotkania

Profilaktyka w walce z rakiem. NFZ organizuje spotkania

Instruktaż samobadania piersi, mammobus i konsultacje na temat szczepień przeciw HPV. Lubelski NFZ organizuje cztery akcje w ramach Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Koncert Ani Dąbrowskiej odwołany. Jest nowy termin

Koncert Ani Dąbrowskiej odwołany. Jest nowy termin

Dzisiejszy (3 lutego) koncert Ani Dąbrowskiej w Centrum Spotkania Kultur został odwołany. Powodem jest choroba artystki.

Przejechał przez pole, uderzył w dom i obudził się
NA DRODZE

Przejechał przez pole, uderzył w dom i obudził się

67-latek zjechał z drogi na pole, przejechał ponad 100 metrów i uderzył w ścianę domu, w którym przebywało trzech domowników. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Andrzej Wnuk

Były prezydent zostaje w Radecznicy. Nadal ma kierować szpitalem

Andrzej Wnuk, były prezydent Zamościa, nadal będzie kierował Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalem Psychiatrycznym w Radecznicy. Został na to stanowisko wybrany w konkursie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium