Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

14 marca 2025 r.
6:03

W piątek wyjątkowa pełnia i zaćmienie Księżyca

Pełnia Księżyca - najbliższa już w piątek, 14 marca. Robaczy Księżyc zwiastuje nadejście wiosny
Pełnia Księżyca - najbliższa już w piątek, 14 marca. Robaczy Księżyc zwiastuje nadejście wiosny (fot. Kamila Mazurkiewicz-Osiak)

Najbliższa pełnia przypada w piątek, 14 marca, a nasz naturalny satelita w pełnej krasie na niebie pojawi się o godz. 6 rano. Nie będzie to jednak zwyczajna pełnia Robaczego Księżyca, ale połączona z rzadkim zjawiskiem jego zaćmienia. W Polsce będzie miało ono charakter półcieniowy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przed nami niecodzienne zjawisko astronomiczne - pełnia Księżyca połączona z jego całkowitym, ale półcieniowym z perspektywy naszego kraju zaćmieniem. To znaczy, że tarcza Księżyca na pewien czas stanie się nieco ciemniejsza i może przybrać krwawą barwę - stąd nazwa Krwawy Księżyc. Dochodzi do tego wtedy, gdy Ziemia wchodząc w linię pomiędzy Słońcem i Księżycem, zasłania ten ostatni odcinając go od bezpośredniego dopływu światła słonecznego.

W Polsce w piątek sama pełnia rozpocznie się ok. godz. 6 rano, maksymalne zacienienie tarczy ma być widoczne sześć minut przed godz. 7. Niestety na Lubelszczyźnie będzie to już po wschodzie Słońca, więc samo zjawisko nie będzie tak spektakularne, jak mogłoby być, gdyby przypadało w godzinach nocnych.

W tym roku mieliśmy już dwie pełnie - w styczniu i lutym. Ta pierwsza zwana jest Wilczym Księżycem - rzekomo od częściej, niż w przypadku innych pełni, dającego się wtedy słyszeć wycia wilków. Lutowa pełnia to z kolei Śnieżny Księżyc. Nazwy tłumaczyć nie trzeba - wynika z obserwowanych przez lata warunków atmosferycznych, w tym pokrywy śnieżnej.

Ta nadchodząca, marcowa pełnia to natomiast Robaczy Księżyc zwiastujący nadejście wiosny. Nazwa ma pochodzić od wychodzących w nocy z rozmarzającej ziemi dżdżownic oraz większej aktywności różnego rodzaju owadów. Z kolei z astrologicznego punktu widzenia, 14 marca, Księżyc znajdzie się w znaku Panny. Dla osób wierzących w horoskopy - taki układ na niebie ma zwiastować momenty przełomowe i skłaniać ludzi do refleksji.

Kolejna pełnia w kwietniu - ta nazywa jest Różowym Księżycem. Według Amerykanów, którzy od lat czytają swój Old Farmers' Almanac, taką nazwę nadały plemiona indiańskie, które dostrzegły związek pełni z kwitnieniem wczesnowiosennych kwiatów, jak floksy. Podobnie jest w maju, gdzie pełnia zwyczajowo nazywana jest Kwiatowym Księżycem. Ten czerwcowy to natomiast Księżyc Truskawkowy - oczywiście od zbieranych w tym miesiącu truskawek.

W lipcu mamy Księżyc Koźli, co nawiązuje do poroży kozłów (samiec sarny) i jeleni, które zaczynają odrastać właśnie w lipcu. W sierpniu z kolei pełnia to Księżyc Jesiotrów, kiedy to zgodnie z starymi obserwacjami przyrody, w jeziorach można było je wtedy najłatwiej złowić. Wrzesień natomiast przynosi Księżyc Żniwiarzy. W Polsce tak określać można byłoby ten z sierpnia, bo wtedy kończone są żniwa, ale światowa nazwa pełni dotyczy kukurydzy, której zbiory przypadają właśnie na wrzesień.

W październiku podczas pełni mamy Księżyc Myśliwych - okres tradycyjnych polowań. Dwie ostatnie pełnie w roku to Bobrzy Księżyc w listopadzie oraz Zimny Księżyc zwany także Pełnią Długiej Nocy w grudniu. Nazwa tego pierwszego odwołuje się do bobrów, które w tym okresie kończą budowę żeremi, przygotowań do nadejścia zimy. Nazwa tego drugiego opisuje natomiast obserwowany pod koniec roku spadek temperatury, w tym nadejście mrozów oraz zimowe przesilenie związane z najkrótszym dniem i najdłuższą nocą w roku.

Księżycowe wierzenia ludowe, czyli czego nie robic podczas pełni

Nasi przodkowie żyli zgodnie z prawami przyrody, co wiąże się z wieloma wierzeniami dotyczącymi m.in. Księżyca. Według dawnych podań pełnia sprzyja bezsenności, spadku poziomu energii i gorszą regeneracją organizmu. Wierzono, że światło Księżyca nie powinno padać bezpośrednio na małe dzieci w trakcie ich snu, a osoby zmagające się z chorobami psychicznymi podczas pełni miały doświadczać pogorszenia swojego stanu. Unikano w tym czasie także podejmowania ważnych decyzji, rozpoczynania sporów i w ogóle nowych rzeczy. Według wierzeń w czasie pełni lepiej także nie poddawać się operacjom, gdyż rany miały goić się wolniej. Dotyczyć w pewien sposób miało to także roślin, stąd unikanie ich przesadzania, czy przycinania w tym czasie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Palmy, pisanki, jajeczka i koszyczki. Kiermasz Wielkanocny trwa

Palmy, pisanki, jajeczka i koszyczki. Kiermasz Wielkanocny trwa

Kilkudziesięciu wystawców, ludowych twórców i handlowców z Zamościa i okolic, ale też innych rejonów Polski spotkać dzisiaj można na Rynku Wielkim w Zamościu. Trwa doroczny Kiermasz Wielkanocny, jak zawsze zorganizowany w Niedzielę Palmową.

Po ucieczce ze szpitala psychiatrycznego podejrzany o zabójstwo ojca i brata Bartłomiej B. przez ponad tydzień był ścigany. Zamierzał przedostać się za granicę. Nie zdążył. Został zatrzymany
PROCES

Podejrzany o podwójne zabójstwo uciekinier z Radecznicy przed sądem. Rusza proces

Grozi mu dożywocie. Jaki usłyszy wyrok? Okaże się za jakiś czas. W poniedziałek przed Sądem okręgowym w Zamościu rozpocząć się ma proces 34-letniego Bartłomieja B. To mężczyzna oskarżony o zabójstwo swojego brata i ojca. Zasłynął ucieczką ze szpitala psychiatrycznego w Radecznicy. Obława na niego trwała 10 dni, ale w końcu policjanci dopadli zbiega.

Niedziela Palmowa

Dziś Niedziela Palmowa. To w Kościele otwarcie Wielkiego Tygodnia

Niedziela Palmowa otwiera w Kościele Wielki Tydzień, który wieńczy Triduum Paschalne. Liturgia tego dnia rozpoczyna się poza prezbiterium od poświęcenia palm i odczytania Ewangelii o uroczystym wjeździe Jezusa do Jerozolimy. To też drugi dzień w roku oprócz Wielkiego Piątku, kiedy odczytywany jest opis Męki Pańskiej

Tereny, które chce nabyć miasto (po lewej)

Miasto chce kupić od Pol-Kresu działkę przy Krznie

Miasto chce nabyć działkę od Pol-Kresu niedaleko mostu przy alei Jana Pawła II. Wiadomo jakim celom ma służyć.

Po publikacji Dziennika Wschodniego miasto zapowiada tymczasowe zabezpieczenia na ul. Jaspisowej
galeria

Po publikacji Dziennika Wschodniego miasto zapowiada tymczasowe zabezpieczenia na ul. Jaspisowej

Po nagłośnieniu przez Dziennik Wschodni problemów pieszych na ul. Jaspisowej i interpelacji radnej Anny Glijer miasto zapowiada pierwsze, doraźne działania. Do czasu planowanej inwestycji pojawią się tymczasowe zabezpieczenia.

Mocne otwarcie sezonu Orlen Oil Motoru na zdjęciach
galeria

Mocne otwarcie sezonu Orlen Oil Motoru na zdjęciach

Na start nowego sezonu żużlowego, jak zwykle trzeba było czekać długie miesiące. Kibice Orlen Oil Motoru Lublin mogą jednak powiedzieć, że było warto. Orlen Oil Motor rozbił w Zielonej Górze tamtejszy Stelmet Falubaz aż 59:31 i rozpoczął rozgrywki 2025 od mocnego uderzenia.

Zabrakło cukru? Spokojnie, dziś niedziela handlowa

Zabrakło cukru? Spokojnie, dziś niedziela handlowa

Przedświąteczna gorączka, a w domu zabrakło cukru do babki? Spokojnie, jest niedziela handlowa i wszystkie sklepy dzisiaj są otwarte.

Piłkarze Artura Renkowskiego trzeci raz z rzędu w domowym meczu podzielili się punktami z rywalami

Podlasie znowu bez wygranej u siebie

Mówi się, że szczęściu trzeba pomagać. Piłkarze Podlasia w ostatnich tygodniach na pewno nie pomagają i dlatego z pięciu meczów wygrali tylko jeden. W sobotę znowu mogą odczuwać spory niedosyt po domowym remisie ze Starem Starachowice (1:1). Ponownie zmarnowali kilka dogodnych sytuacji, a do tego od 44 minuty grali w dziesiątkę.

Przemysław Krajewski w sobotę rzucił swojej byłej drużynie dwie bramki

Niezła tylko pierwsza połowa, wysoka porażka Azotów Puławy z Orlen Wisłą Płock

Nie było niespodzianki w półfinale Tauron Pucharu Polski. Azoty Puławy musiały uznać wyższość mistrzów Polski. Orlen Wisła Płock wygrała sobotnie spotkanie 40:25, chociaż w pierwszej połowie drużyna Patryka Kuchczyńskiego trzymała się dzielnie.

Od pół wieku zachwycają słuchaczy na całym świecie. Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej obchodzi 50-lecie istnienia.
foto
galeria

Od pół wieku zachwycają słuchaczy na całym świecie. Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej obchodzi 50-lecie istnienia.

Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej obchodzi 50-lecie istnienia. Z tej okazji pokazujemy historię Chóru na zdjęciach.

Nie masz ubezpieczenia? Spokojnie, to da się załatwić. NFZ podpowiada, jak

Nie masz ubezpieczenia? Spokojnie, to da się załatwić. NFZ podpowiada, jak

Nie masz ubezpieczenia zdrowotnego? To ryzyko, które może cię słono kosztować. Lubelski NFZ przypomina: możesz się ubezpieczyć dobrowolnie – bez stresu, bez kolejek, a często nawet podczas jednej wizyty. Sprawdź, jak to zrobić i ile to kosztuje.

Michał Zuber zdobył w sobotę swojego czwartego gola w tej rundzie

Avia wysoko pokonała Wisłokę Dębica

Bardzo dobry występ Avii Świdnik w Dębicy. Piłkarze trenera Wojciecha Szaconia bez większych problemów pokonali w sobotę tamtejszą Wisłokę aż 4:1.

Lewart wygrał pierwszy mecz w tym roku

Lewart lepszy od Unii Tarnów. Na zwycięstwo czekali prawie pół roku

Lewart szybko zdobył dwa gole i w sobotę pokonał outsidera rozgrywek – Unię Tarnów 3:0. To pierwsze zwycięstwo ekipy z Lubartowa w tym roku. Poprzednio z trzech punktów piłkarze beniaminka cieszyli się... 31 października.

Kapryśna pogoda. IMGW wydaje kolejny alert

Kapryśna pogoda. IMGW wydaje kolejny alert

Po zimowym tygodniu sobota powoli zaczęła rozpieszczać nas prawdziwie wiosenną pogodą. Niech jednak nas to nie zmyli. IMGW wydał alert pogodowy dla części województwa lubelskiego.

"Pokazaliśmy moc". Opinie żulowców Orlen Oil Motoru Lublin po meczu w Zielonej Górze

"Pokazaliśmy moc". Opinie żulowców Orlen Oil Motoru Lublin po meczu w Zielonej Górze

W piątek Orlen Oil Motor Lublin rozgromił Stelmet Falubaz Zielona Góra 59:31 na jego terenie i dał jasny sygnał, że jest świetnie przygotowany do walki o czwarte z rzędu złoto w PGE Ekstralidze. Jak zawody podsumowali ich główni bohaterowie?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium