Prace w parku miejskim znacznie przekroczyły półmetek. Efekty są już widoczne.
W parku doliczono się 36 gatunków drzew i 6 gatunków krzewów. – Po zakończeniu rewitalizacji w parku pojawi się dodatkowych 6 gatunków drzew i 19 odmian krzewów. Łącznie do miejskiego ogrodu zostaną wprowadzone 92 nowe gatunki roślin, m.in. byliny, paprocie i trawy ozdobne – mówi Łukasz Chomicki, rzecznik prasowy miasta Lubartów.
Plan rewitalizacji przewiduje m.in. rozbudowę systemu nawadniania. Usunięta został już wyspa, która pojawiła się niegdyś w wyniku pogłębiania stawu. Woda w stawie ma być napowietrzana przez trzy gejzery.
Trwa wymiana nawierzchni alejek. – Te w części historycznej będą posiadały nawierzchnię mineralną, z kolei główna ścieżka parku zostanie wyłożona kostką bazaltową. Plac przy fontannie oraz schody będą wykonane z kamienia – dodaje rzecznik.
Rewitalizacja parku zakłada również poprawę bezpieczeństwa. W związku z tym zmodernizowane zostanie oświetlenie i zamontowany będzie monitoring.
– W parku pojawi się 167 nowych latarni LED. W kolejnych etapach zostanie ustawionych 78 drewnianych ławek parkowych, 34 ławki kamienne i blisko 30 koszy na śmiecie – wylicza Łukasz Chomicki.
W ogrodzie miejskim stanie też drewniana altana – glorieta. W północnej części parku powstaną alejki do biegania i nordic-walking. Uzupełniona będzie też część ogrodzenia od strony południowej.
Planowany termin zakończenia prac to 30 września 2020 r. Koszt inwestycji to blisko 11 mln zł.