Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 kwietnia 2021 r.
6:35

Przedsiębiorca z Lublina dziś robi przyszłość. Zamiast karty implant pod skórą

188 6 A A
Taki widok – płatności w sklepie za pomocą ręki już niedługo może przestać dziwić. Oczywiście jeśli znajdą się chętni do wszczepiania implantów
Taki widok – płatności w sklepie za pomocą ręki już niedługo może przestać dziwić. Oczywiście jeśli znajdą się chętni do wszczepiania implantów (fot. Maciej Kaczanowski)

Przedsiębiorca z Lublina stworzył pierwszy na świecie implant płatniczy wszczepiany pod skórę człowieka. To nie fantastyka. Można go już kupić i płacić nim nawet w osiedlowym sklepiku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wojciech Paprota urodził się w Lublinie. Tu kończył Prywatne Liceum im. Królowej Jadwigi. Potem były studia związane z ekonomią i zarządzaniem m.in. w Singapurze i Londynie, ale zawsze była też fascynacja nowymi technologiami. Fascynacja, która doprowadziła do stworzenia wspólnie z VivoKey Technologies Inc. z Seattle implantu płatniczego. Urządzenie kosztuje 199 euro i ma służyć przez 5 lat. Potem, jeśli będziemy chcieli, trzeba będzie go wymienić. Waży niespełna gram i jest nie większe od pięciogroszówki.

– Implantu nie da się zeskanować, sfotografować ani zhakować, jak karty kredytowej czy debetowej, aby później użyć wydrukowanych na niej danych. Implant jest dosłownie zawsze pod ręką, dzięki czemu możemy realizować płatności nawet w sytuacjach, w których nie zabieraliśmy portfela ze sobą, na plaży, gdy chcemy zapłacić za lody na basenie, w dyskotece za drinka, czy w osiedlowym sklepie – wylicza Wojciech Paprota, który sam oczywiście płaci w sklepach ręką. Na podobny krok zdecydowało się już ponad 100 tys. osób na świecie, z czego na razie tylko ponad 30 w Polsce.

Wszczepienie pod skórę zajmuje około 15 minut. Firma współpracuje w tej sprawie także z klinikami z Lublina. Medyk może doradzić, czy ze względu na wykonywaną pracę czy sportowe aktywności implant wszczepić np. w palec lub tuż nad nadgarstkiem. Wojciech Paprota podkreśla, że implant jest w pełni bezpieczny. W trakcie testów w USA nie odnotowano żadnych alergii, niepokojących reakcji, odczynów czy innych tzw. działań niepożądanych. Urządzenie nie wymaga dodatkowego zasilania. Samodzielnie nie wytwarza też jakichkolwiek fal i uruchamia się wyłącznie przy płatności zbliżeniowej, gdy zbliżamy je do terminala płatniczego. Zdaniem przedsiębiorcy nie może więc służyć do śledzenia czy inwigilacji właściciela tak jak poprzez GPS czy komórkę. Jedynym śladem naszej obecności w danym miejscu może być faktycznie dokonana transakcja, odnotowana na wyciągu bankowym, czyli tak samo jak w przypadku płatności przy użyciu karty kredytowej czy debetowej.

To jednak nie uspokaja wszystkich.

– Implant płatniczy to kolejny produkt wpisujący się w coraz bardziej widoczny trend do zagnieżdżania się technologii cyfrowej i informatycznej wewnątrz naszego ciała – uważa prof. Piotr Celiński z Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS w Lublinie.

I dodaje: – Jest to rzecz jak najbardziej użyteczna ale dająca jednocześnie możliwość czerpania wiedzy o jej użytkownikach. Państwom, czy firmom może zależeć na informacjach o naszych decyzjach zakupowych; rzeczach, które lubimy lub wybieranych aktywnościach np. po to by podsuwać nam profilowaną reklamę. Stajemy więc przed klasycznym dylematem: czy wybieramy coś wygodnego, intuicyjnego oraz prostego czy też dbamy o naszą wolność i prywatność. W ostatecznym rachunku, historycznie wygrywa jednak wygoda. Chcemy być modni i przekładamy to nad dystans wobec nowinek technologicznych i nasze bezpieczeństwo prywatne i społeczne.

Wojciech Paprota to przedsiębiorca pochodzący z Lublina (fot. Materiały prasowe)

Z urządzenia wymyślonego przez lublinianina można korzystać od razu po wszczepieniu. Żeby to zrobić trzeba jednak założyć konto na platformie iCard i przelać na nie pieniądze. Ponieważ na rachunku iCard nie można jeszcze prowadzić konta w złotówkach, ale np. w euro i funtach liczyć trzeba się z przewalutowaniem. Jak podkreśla twórca implantu iCard nie obciąża jednak użytkowników kosztami tzw. spreadu walutowego, dzięki czemu płatności w ok. 99 proc. procentach wynoszą tyle samo, ile transakcje w złotówkach. Przy płatności do 100 złotych w Polsce lub 50 euro za granicą będziemy musieli wpisać też kod PIN.

Wojciech Paprota dodaje, że to nie koniec pomysłów na wykorzystanie implantów. Już trwają prace nad stworzeniem implantu wielkości ziarenka ryżu, którym będzie można nie tylko płacić, ale także otworzyć swój dom czy zalogować się do komputera.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

Przetwornice napięcia to niezwykle praktyczne urządzenia, które umożliwiają zasilanie urządzeń w miejscach gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony np. w samochodzie, na kempingu czy w instalacjach fotowoltaicznych. W jaki sposób? Za pomocą swojego układu elektronicznego przetwornica konwertuje prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC) o napięciu 230V, czyli taki jaki mamy w gniazdkach domowych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Poszukuję

kobieta poszukuje pracy

lublin

0,00 zł

Praca -> Poszukuję

szukam pracy

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Komunikaty