Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

14 listopada 2021 r.
20:03

Przez pandemię wielu chorych nie doczekało się operacji. Ale w tym szpitalu już przyjmują więcej osób

79 13 A A
(fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

1894 chorych z COVID-19 w szpitalach w województwie lubelskim. W planach są kolejne łóżka zakaźne. Szpitale, które pomagają przede wszystkim niezakażonym pacjentom, apelują o szczepienia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W niedzielę według danych na stronie urzędu wojewódzkiego na 2200 łóżek covidowych, 1894 było już zajętych.

– Apelujemy o szczepienia i przestrzeganie obostrzeń. W innym wypadku wkrótce może zabraknąć miejsc w szpitalach dla pacjentów niecovidowych - mówi tymczasem Radosław Starownik, dyrektor SPSK4 w Lublinie. Jego szpital, jeden z największych w regionie, nie jest szpitalem zakaźnym.

Pandemia wymusiła jednak uruchomienie łóżek covidowych kosztem tych dla niezakażonych.

– W ubiegłym roku kardiologia w naszym szpitalu w dużej części była praktycznie zamknięta z powodu trwającej termomodernizacji, ale też pandemii. Planowe zabiegi musiały być przekładane – niestety wielu chorych ich nie doczekało. To prawie 30 proc. naszych pacjentów – przyznaje dr hab. n.med. Piotr Waciński, kierownik Klinicznego Oddziału Kardiologii Inwazyjnej SPSK4 w Lublinie. – Nie chcemy, żeby to się powtórzyło w czwartej fali. Dzięki reorganizacji pracy i zaangażowaniu całego personelu znacznie zwiększyliśmy liczbę wykonywanych zabiegów wysokospecjalistycznych. Codziennie przyjmujemy nawet do ośmiu pacjentów, podczas gdy przed pandemią było to przeważnie 3-4 chorych – dodaje lekarz.

Na oddziale, którym kieruje dr Waciński, wykonywane są planowe zabiegi strukturalne oraz wieńcowe – operacje, które nie wymagają otwierania klatki piersiowej. To m.in. wymiana lub naprawa zastawek serca, angioplastyka tętnic wieńcowych, czy zamykanie uszka lewego przedsionka (po którym pacjenci z migotaniem przedsionków nie muszą przyjmować przeciwkrzepliwych). Cały czas przyjmowani są też pacjenci w stanach pilnych np. z zawałami serca.

– W przypadku wskazania do zabiegów wykonywanych na naszym oddziale liczy się czas, nie powinno się ich przekładać. Niestety przez pandemię mamy dużo zgonów nadmiarowych u pacjentów, którzy nie doczekali planowego zabiegu – tłumaczy dr Waciński.

Zaznacza, że dwie dziedziny, w których jest to najbardziej widoczne to właśnie kardiologia i onkologia. – Dlatego staramy się przyjąć jak najwięcej chorych. Już udało nam się skrócić czas oczekiwania na angioplastykę wieńcową do ok. 1,5 miesiąca, a koronarografię do 2 miesięcy. Docelowo chcemy, żeby to było 4-6 tygodni. Dlatego też apelujemy do pacjentów, żeby zaszczepili się przeciwko SARS-CoV-2 przed zgłoszeniem się na zabieg. Każde zakażenie SARS-CoV-2 na oddziale bardzo komplikuje i paraliżuje naszą pracę. Stanowi też zagrożenie dla innych pacjentów.

O szczepienia apelują też onkolodzy: – Zauważamy, że przebieg choroby wywołanej koronawirusem jest znacznie cięższy u pacjentów onkologicznych niż u innych osób i znacznie pogarsza ich rokowania – przyznaje dr hab. n. med. Sławomir Mańdziuk, kierownik Oddziału Onkologii Klinicznej i Chemioterapii SPSK4. – Przez cały okres pandemii nie było sytuacji, w której musieliśmy się wyłączyć z prowadzenia chorych choćby na jeden dzień. Nasz oddział, prócz swojej głównej roli, jaką jest leczenie przebywających na nim pacjentów, pełni funkcję medycznego koordynatora dla pacjentów onkologicznych w innych jednostkach szpitala, objętych patronatem pakietu onkologicznego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W maju w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie realizowany był m.in. projekt „Mamy Kreatywne Mamy”. W ramach projektu odbyły się zajęcia coachingowe, które przyniosły sporą dawkę wzruszeń i refleksji, a także spotkanie z Jolantą Dywańską, podczas którego poruszone zostały zagadnienia związane z pracą zawodową.

Biblioteka z Włodawy walczy o tytuł najlepszej w kraju. Na pewno na niego zasługuje

Jeszcze tylko przez niespełna dwa tygodnie potrwa ogólnopolski konkurs na najlepszą bibliotekę w kraju, organizowany przez portal granice.pl. Spore szanse na zwycięstwo ma Miejska Biblioteka Publiczna z Włodawy.

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami
Wideo

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami

Niemal kilogram substancji odurzających: amfetaminę, marihuanę, mefedron i tabletki ecstasy znaleźli policjanci w mieszkaniu i piwnicy 35-latka z Kraśnika. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do aresztu. Grozi mu kara do 10 lat więzienia, a w warunkach recydywy może zostać zwiększona o połowę.

Dziś w nocy warto spojrzeć w niebo. Co zobaczymy tuż przed i po północy?

Dziś w nocy warto spojrzeć w niebo. Co zobaczymy tuż przed i po północy?

Szykuje nam się sobotnia noc z kosmicznym atrakcjami nad Polską. Dziś na niebie zobaczymy kolejny kosmiczny pociąg, wystrzelony przez amerykańskiego miliardera!

QS World University Rankings 2025. Politechnika Lubelska w światowej czołówce!

QS World University Rankings 2025. Politechnika Lubelska w światowej czołówce!

Politechnika Lubelska to jedyna uczelnia z Lubelskiego, która znalazła się w najnowszym rankingu QS World University Rankings 2025, jednym z czterech najważniejszych globalnych rankingów uczelnianych. W tegorocznym zestawieniu PL uplasowała się w grupie 1201-1400 najlepszych uczelni na świecie. W skali kraju zajęła 20. miejsce.

Okolice Kraśnika to kilometry atrakcyjnych i nieodkrytych szlaków rowerowych
Dużo zdjęć
galeria

Szykują raj dla cyklistów. Już dziś odkryj rowerem Kraśnik i okolice

Już niebawem Kraśnik może być mekka dla rowerzystów. A to za sprawą projektu „Rowerowe Roztocze”, który ma zrealizować Roztoczański Związek Powiatowo-Gminny. Nowe drogi pieszo-rowerowe mają połączyć Kraśnik ze Zwierzyńcem, sercem Roztocza.

Pokrzywdzona nigdy wcześniej nie wykonywała tego typu transakcji.

Chciała zainwestować w kryptowaluty – padła ofiarą "mężczyzny z zasadami"

Najpierw ją zauroczył, a później wykorzystał niewiedzę. W ten sposób kobieta straciła 430 tys. zł.

W ten weekend głośno o polityce się nie rozmawia. Trwa cisza wyborcza

W ten weekend głośno o polityce się nie rozmawia. Trwa cisza wyborcza

Od północy w całym kraju trwa się cisza wyborcza. Za jej naruszenie grożą surowe kary

To już 8. edycja konkursu organizowana przez Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lublinie.
galeria

Młodość w trzeźwości daje możliwości

O tym, że alkohol szkodzi, wiedzą już najmłodsi. Swoje spostrzeżenia przelali na papier.

Czekali prawie rok i już za chwilę będą ćwiczyć na nowych boiskach

Czekali prawie rok i już za chwilę będą ćwiczyć na nowych boiskach

Już wkrótce uczniowie ze szkoły przy ul. Rzeckiego będą ćwiczyć na dworze. Zakończyła się przebudowa zewnętrznych boisk i bieżni.

Zdaniem gminy – wykonanie tej drogi było istotne zarówno z punktu widzenia infrastruktury drogowej jak i bezpieczeństwa mieszkańców

Betonozowe pobojowisko, czy potrzebna inwestycja? Spór o drogę w Starym Uścimowie

Na trasie parku krajobrazowego zostały wycięte 200-letnie drzewa, a w ich miejsce wylany asfalt. – To nieodwracalna decyzja dla przyszłych pokoleń – twierdzą mieszkańcy.

Straty szacowane są na 900 zł.
Biała Podlaska

Nie miał jak wrócić do domu, więc… wybił szybę wiaty przystankowej

Gdy okazało się, że wszystkie autobusy odjechały, 32-latka poniosły emocje. Teraz grozi mu więzienie.

Gala Kultury za nami. Nagrody i pieniądze rozdane
Zdjęcia
galeria

Gala Kultury za nami. Nagrody i pieniądze rozdane

Poznaliśmy laureatów Nagród Miasta Lublin w dziedzinie kultury za rok 2023. Podczas Gali Kultury, która odbyła się w piątkowy wieczór w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka wyróżnienia przyznano w czterech kategoriach.

Weekendowe szaleństwa w Berecie
foto

Weekendowe szaleństwa w Berecie

Weekend to czas, w którym zaczyna się prawdziwa zabawa! Zapraszamy Was do obejrzenia fotogalerii z weekendowych szaleństw w Beretowym stylu! Zobaczcie, co się działo na parkiecie. Tak się bawi Lublin!

Tegoroczny „Bieg po uśmiech” odbywa się w wyjątkowym dla Stowarzyszenia czasie
Nasz Patronat

Kraśnik. 28. „Bieg po uśmiech” SOS Wiosek Dziecięcych

To już tradycja – zawodowcy i amatorzy już dzisiaj połączą swoje siły we wspólnym „Biegu po uśmiech”. Na terenie programu SOS Wioski Dziecięce w Kraśniku dzisiaj wielkie święto dobroczynności połączone z dobrą zabawą i rywalizacją sportową.

Pozytywnie zakręceni znów w Lublinie
Dzień Wschodzi
film

Pozytywnie zakręceni znów w Lublinie

Już jutro, w niedzielę, 9 czerwca, Plac Litewski w Lublinie stanie się miejscem niezwykłego wydarzenia. Od godziny 11:00 do 16:00 będzie można uczestniczyć w czternastym festynie "Pasje Ludzi Pozytywnie Zakręconych", który co roku przyciąga entuzjastów i miłośników nietypowych hobby.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium