W obronie zapowiadanych przez Urząd Miasta zmian na Krakowskim Przedmieściu wystąpili działacze ruchu społecznego Pieszy Lublin. Chodzi o likwidację części miejsc parkingowych i posadzenie w zamian róż i szpaleru lip. Zapowiedzi zostały oprotestowane przez działających tu przedsiębiorców.
Przypomnijmy: planowana przez Ratusz rewolucja ma objąć odcinek od ul. 3 Maja do Ewangelickiej. Urząd chce tu zlikwidować większość miejsc parkingowych na chodniku po prawej stronie ulicy, czyli tej z murkiem z kwiatami. Miejsce samochodów mają zająć rabaty z różami i szpaler 13 lip.
– Ja sobie nie wyobrażam, co to będzie, jeżeli ten pomysł zostanie wprowadzony w życie – mówił nam w zeszłym tygodniu Paweł Bryłowski, adwokat mający kancelarię przy Krakowskim Przedmieściu oraz były prezydent Lublina (1994-98). – Tu chodzi nie tyle o wygodę przedsiębiorców, bo część z nich ma miejsca w podwórzach, tylko o wygodę klientów i interesantów, bo w pobliżu są także sądy. Wiem, że wielu ludzi chce całkiem wygonić samochody ze śródmieścia, ale nie przesadzajmy.
– Doceniamy pracę przedsiębiorców, ale obawiamy się, że wyrażany przez nich teraz sprzeciw spowoduje brak możliwości późniejszej realizacji tej inwestycji ze względu na brak funduszy. Uważamy, że mając gotowy projekt i fundusze na jego realizację urząd powinien wdrożyć te zmiany – przekonuje w liście otwartym do prezydenta Krzysztof Lipka z grupy Pieszy Lublin, która „wyraża pełne poparcie” dla zmian.
Sonda: Przy Krakowskim Przedmieściu potrzeba więcej...
Zdaniem aktywistów likwidacja parkingu „poprawi komfort” chodzenia oraz przywróci ulicy reprezentacyjny charakter „dzięki dużym drzewom posadzonym bezpośrednio w gruncie”. Pieszy Lublin przekonuje też, że zmiany zwiększą retencję deszczówki i obniżą temperaturę „a z cienia drzew skorzystają piesi oraz kierowcy parkujących tam nadal aut”.
– Uważamy też, że pozostawienie 1/3 z obecnych miejsc parkingowych w miejscu, gdzie chodnik jest najszerszy, jest rozsądnym kompromisem pomiędzy potrzebami pieszych i kierowców – przekonuje Lipka i dodaje, że spora część klientów murku z kwiatami to właśnie piesi. Aktywiści podkreślają, że w okolicy są podziemne parkingi odległe o kilka minut spacerem: pod Plazą (700 miejsc), w biurowcu Oriona przy Spokojnej (335 miejsc), przy Okopowej (320 miejsc) i pod Centrum Spotkania Kultur (250 miejsc).
– Miasto nie wycofuje się z projektu zmian w zagospodarowaniu przestrzeni na ul. Krakowskie Przedmieście – zapewnia Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza, dementując krążącą w internecie informację o rezygnacji z sadzenia roślin. Ratusz podtrzymuje również zamiar wyremontowania ulicy. Na razie czeka na zapowiedzianą przez przedsiębiorców propozycję zmian w projekcie.
– Do tej pory nie wpłynęła – stwierdza Góźdź. – Ze swojej strony analizujemy możliwości pewnych korekt, które zostaną ostatecznie przedstawione przedsiębiorcom. Liczba planowanych do nasadzenia drzew pozostaje bez zmian. Zgodnie z zakładanym harmonogramem prac, nasadzenia na Krakowskim Przedmieściu powinny się rozpocząć w drugiej połowie października. Dopiero po wykonaniu prac związanych z zielenią, możliwe będzie rozpoczęcie prac drogowych.