Uczniowie pierwszych klas o profilu wojskowym z XIV LO złożyli uroczyste ślubowanie. To ważny etap, zbliżający młodzież do pracy w wojsku, służbie celno-skarbowej lub służbie granicznej.
XIV liceum ogólnokształcące jest jedyną placówką oświatową w Lublinie szkolącą osoby, którzy swoje życie zawodowe wiążą z mundurem. W środę, na dziedzińcu lubelskiego zamku złożyli uroczyste ślubowanie w obecności m.in. władz miasta, przedstawicieli jednostek wojskowych oraz świadków historii.
- Mamy 6 oddziałów. 3 oddziały przygotowania wojskowego, 2 oddziały służby celno-skarbowej i 1 oddział służby granicznej. Każdego roku zainteresowanie jest coraz większe. Do klas mundurowych na 180 miejsc zgłosiło się ponad 300 kandydatów. Mamy cały pakiet zajęć z edukacji wojskowej typu sztuki walki, strzelectwo sportowe, kryminalistyka, elementy rozpoznania i nawigacji oraz wiele innych. Ten blok zajęć zwiększa liczbę godzin spędzanych w szkole, ale zainteresowanie i pasja uczniów przekracza wszelkie granice – mówi Wojciech Kalicki, dyrektor XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Lublinie.
Wybór takiego profilu otwiera różne możliwości. Klasa o profilu wojskowym zapewnia uczniom wstępne przeszkolenie, dzięki czemu łatwiej mogą dostać się na studia lub do jednostki wojskowej.
- Jest to bardzo fajna opcja. Jest dużo szkoleń, mamy strzelnicę w szkole. Myślę nad Akademią Wojsk Lądowych, myślę, że to dobry wybór, chociażby ze względu na prestiż. Najcięższym elementem na początku jest musztra, a później pomoc w takich zajęciach, jestem jednym z trzech prowadzących pomagającym pierwszym klasom i jest to jeden z cięższych elementów, żeby przygotować ich do ślubowania – mówi Daniel Gajewski, uczeń trzeciej klasy XIV Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie.
Z nauką w klasie wojskowej wiąże się również większa ilość zajęć i czasu spędzanego w szkole. Oprócz tego, jak zaznaczyła uczennica Alicja, kobiety mają trochę trudniej, bo muszą na starcie dużo udowodnić.
- Raz w tygodniu mamy dodatkowe 3 godziny edukacji wojskowej przynajmniej w moim przypadku. Raz w tygodniu idziemy w mundurze, mamy dodatkowy przedmiot, u mnie jest to ratownictwo, a inne klasy mają np. nawigację. Szkolimy się trochę dłużej, ale mamy dzięki temu większe doświadczenie – mówi Alicja Słomka, uczennica trzeciej klasy XIV Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie.
- Na początku jest oczywiście trudniej, bo trzeba udowodnić, że nie jest się tam tylko po to, żeby wyglądać, tylko dlatego, że mamy do tego jakiekolwiek zamiłowanie, chcemy tego w życiu i wiemy, co mamy robić – dodaje.
Podczas wydarzenia 185 uczniów złożyło ślubowanie oraz po raz pierwszy zaprezentowali musztrę. Oprócz tego, na dziedzińcu zamku wojskowi poprowadzili defiladę, przyznane zostały medale Pro Patria w dowód uznania za kultywowanie pamięci o walce o niepodległość ojczyzny oraz medal Pro Bono Poloniae za zasługi w krzewieniu postaw patriotycznych. Łącznie z nowymi pierwszoklasistami w XIV LO w klasach o profilu wojskowym uczy się 587 uczniów w 20 oddziałach.