Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

25 grudnia 2019 r.
9:25

Jak karmić ptaki zimą? Ani okruszka! "Ważne, żeby w karmniku nie było chleba"

17 8 A A

Rozmowa z Jakubem Orłowskim, lubelskim przyrodnikiem, leśnikiem z wykształcenia, a z zamiłowania ornitologiem, który prowadzi internetowy profil Inspektor Bywak.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Chodzimy w kurtkach i szalikach. Dla nas zima. A dla ptaków? Czy one w ogóle marzną?

- A jakie kurtki są najcieplejsze? Puchowe! Ptaki są bardzo dobrze przystosowane do przetrwania tej pory roku. Część z nich odlatuje do cieplejszych miejsc. Choćby do... Polski. Dla ptaków z północy, gdzie często temperatura spada do -50º C, nasz kraj to istne tropiki! Reszta po prostu stroszy piórka. Puch ptasi jest od dawna znanym i cennym materiałem izolacyjnym. Poza tym ptaki niejako „grzeją się od środka” spożywając wysokokaloryczny pokarm. No i nie zapominajmy o częstym zimowym widoku: ptaki zbierające się w grupki czy stada i ogrzewające się nawzajem.

• Kiedy należy pomyśleć o ich dokarmianiu?

- Dokarmiać ptaki powinniśmy wtedy, kiedy spadnie dużo śniegu i przykryje on miejsca, gdzie mogą szukać pożywienia. Albo w czasie bardzo silnych mrozów, gdy wydatek energetyczny na utrzymanie temperatury ciała znacznie się zwiększa.

• Ptaki mają wyższą czy niższą temperaturę ciała niż my?

- O kilka stopni wyższą niż u ludzi.

• Kto przyleci do wysypanej karmy w mieście, a kto w okolicy zalesionej czy wiejskiej?

- Sporo jest gatunków ptaków, które chętnie odwiedzają karmniki. W mieście, w zwartej zabudowie - mniej. Okolice podmiejskie, rolnicze czy leśne dają możliwość zobaczenia większej liczby gatunków przy karmniku. W mieście królować będą wróble i mazurki, sikorki bogatki, modraszki i sosnówki, sńce, czyże albo sierpówki. Na wsi mamy większą szansę spotkania w karmniku trznadla, gila czy szczygła, ale ogólnie bardzo dużo jest gatunków, które spotkamy i tu, i tu.

Często spacerując przez las zimą mamy wrażenie, że jest on wymarły. A przecież zostają w nim na zimę sikorki, których w Polsce mamy sześć gatunków. Są dzięcioły: w Polsce żyje dziewięć gatunków i tylko jeden odlatujący na zimę. Oprócz nich: kowaliki, pełzacze, ptaki drapieżne, jak krogulce, myszołowy czy sowy. Zimą mogą nas zaszczycić jemiołuszki, czeczotki czy krzyżodzioby, rzadziej widywane w ciepłych miesiącach. Pokarm w karmniku miejskim nie powinien się różnić od tego w podmiejskim.

Jakub Orłowski. Przyrodnik, edukator. Członek Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego, z którym - dzięki wsparciu miasta Lublin - realizuje projekt edukacyjny „Dzikie zwierzę, dziki ptak - podpowiemy co i jak!”. Uczestnik akcji obrączkarskich i monitoringów. Fotograf. Wszystkie zdjęcia ptaków wykorzystane do publikacji są jego autorstwa (fot. Joanna Orłowska)

• Jakieś wskazówki dla właścicieli i opiekunów karmników?

- W karmniku musi być czysto, a karma musi być zawsze świeża. Pleśń lub gnijący pokarm są zabójcze dla ptaków. Karmnik powinien osłaniać pokarm, ale musi także umożliwiać swobodne przemieszczanie się ptaków i chronić je przed atakiem drapieżników. Dokarmiać powinniśmy regularnie i konsekwentnie. Ptaki wierzą, że karma wraca!

• Lepiej się zorientować kto skrzydlaty żyje w naszej okolicy i modyfikować dietę? Czy to w ogóle jest ważne?

- Do dobrze usytuowanego karmnika, w którym jest dobre, czyli naturalne jedzenie zawsze coś przyleci i nie musimy robić specjalnego rozeznania. Ważne, żeby nie było w nim chleba. Chleb pleśnieje, a zawarta w nim sól szkodzi ptakom. Często w karmniku króluje słonecznik: zarówno ten łuskany, jak i ten w łupinach. I to jest bardzo dobre i chyba najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Skusi on zarówno wróble i mazurki, bogatki i modraszki, jak i dzwońce, czyże czy szczygły. Łuskane czy po prostu rozbite orzechy włoskie też będą dobrym pomysłem. Dla kosów i kwiczołów możemy nadziać jabłko na pobliską gałąź. Dokarmianie powinniśmy zakończyć wczesną wiosną.

Jeżeli mamy ogród, to możemy zastanowić się nad posadzeniem roślin, które stanowić będą bazę pokarmową dla ptaków. Może to być jarzębina, rokitnik czy bluszcz. Ich owoce bardzo lubią kosy, szpaki czy jemiołuszki, które jedzą nie tylko jemiołę. Drzewa iglaste w ogrodzie jak np. świerki nie dość, że będą bardzo dobrym schronieniem dla ptaków, to ich nasiona stanowią pokarm dla dzwońców, czyży lub krzyżodziobów.

• A co z ptakami, które do karmnika nie przylecą? Spotykamy je spacerując nad rzeką czy jeziorem...

- Dla nich można zabrać ugotowane - uwaga: bez soli! - warzywa, kaszę albo płatki owsiane. Będzie to najlepsze jedzenie dla ptaków wodnych: kaczek czy łabędzi. Tych też, w żadnym razie, nie dokarmiamy chlebem! Chleb szkodzi ptakom. Jest jedynie wypełniaczem i nie ma wartościowych substancji odżywczych. Zawiera sól i często chemiczne dodatki. To w konsekwencji powoduje u ptaków choroby układu pokarmowego oraz deformacje skrzydeł.

Quiz: Ile wiesz o polskiej przyrodzie?

Ile wiesz o polskiej przyrodzie?
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

W meczu pierwszej kolejki rundy rewanżowej Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z E.LINK Gwardią Koszalin 23:29.

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Nawet 5 lat więzienia grozi domowemu bokserowi z powiatu kraśnickiego. Najbliższe 3 miesiące spędzi w policyjnym areszcie.

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Mowa o tej inwestycji była już w 2021 roku. W 2022 roku dzieci miały już korzystać z nowych obiektów, jednak termin realizacji zmieniono na 2023 rok. Latem tego roku próbowano znaleźć wykonawcę, ale oferty okazały się za drogie. Miasto Lublin znów spróbuje wybudować boiska dla szkoły przy ulicy Berylowej.

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK
koncert
16 stycznia 2025, 18:00

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK

„Młynarski. Bynajmiej.” to sensacja mijającego 2024 r. Jest to premierowy projekt muzyczny z aranżacjami Krzysztofa Herdzina i Sabiny Meck do tekstów Wojciecha Młynarskiego.

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Na zakończenie pierwszej rundy ChKS Chełm pokonał na wyjeździe MCKiS Jaworzno w trzech setach. Po czternastu kolejkach lider tabeli ma na koncie aż 40 punktów i komplet zwycięstw. W tym roku zagra jeszcze raz.

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

12 stycznia minie rok od otwarcia Dworca Lublin. To jedna z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych inwestycji komunikacyjnych w historii miasta.

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku
foto
galeria

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku

Wydarzenia, które się rozegrały z 29 na 30 grudnia 1978 r. miały dramatyczny przebieg. Nic nie zapowiadało zbliżającej się katastrofy. Prognozy pogody były optymistyczne, przewidywały lekką zimę. Jeszcze kilka dni wcześniej, na termometrach można było zobaczyć plus 5ºC. Jednak 29 grudnia (piątek) nastąpiło gwałtowne ochłodzenie. Zaczął wiać porywisty wiatr, a w weekend dołączyły obfite opady śniegu. Dziś przypominamy, jak wyglądały zimy.

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Podpowiadamy, co warto przygotować na świąteczny obiad. Mamy dla Was propozycje od czytelników.

Najpiękniejsze polskie tanga i melodie w CSK
koncert
28 grudnia 2024, 19:00

Najpiękniejsze polskie tanga i melodie w CSK

Gala sylwestrowo - noworoczna w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie z udziałem niezwykłych muzyków – The Best of Polish Tango & Jazz ! Artyści zaprezentują najpiękniejsze polskie tanga i najpopularniejsze tematy filmowe z okresu międzywojnia.

Oszukany „na znajomą”

Oszukany „na znajomą”

Mieszkaniec Parczewa stracił 2000 zł chcąc pomóc znajomej w opłaceniu zamówienia. To kolejny poszkodowany przez cyberprzestępców.

Koniec kiepskiej passy, Azoty Puławy wygrały w Legionowie

Koniec kiepskiej passy, Azoty Puławy wygrały w Legionowie

W ostatnim meczu w tym roku Azoty Puławy pokonały Zepter KPR Legionowo 29:28. Była to pierwsza wygrana po serii pięciu porażek.

Egzotyczne party w El Cubano
foto
galeria

Egzotyczne party w El Cubano

"Dirty dancing" to nie film, to nazwa imprezy. Gorąca atmosfera na parkiecie, pobudzające wyobraźnię rytmy prosto z Kuby itp. To wszystko sprawia, że nie brakuje chętnych na zabawę do białego rana. Zobaczcie, jak się bawiono na jednej z ostatnich imprez tego roku w El Cubano. Tak się bawi Lublin!

Ogień z Betlejem, kolędy i opłatek. Puławianie spotkali się na placu Chopina
zdjęcia, wideo
galeria
film

Ogień z Betlejem, kolędy i opłatek. Puławianie spotkali się na placu Chopina

Za nami 16. miejska wigilia w Puławach. Na placu Fryderyka Chopina zgromadzeni połamali się opłatkiem, wysłuchali kolęd w wykonaniu m.in. dzieci z puławskich szkół i przedszkoli, a harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju.

Pomnik Ofiar Wołynia w Lublinie

Ambasador Ukrainy w Polsce o ekshumacji ofiar tragedii wołyńskiej: to droga dwukierunkowa

Kijów i Warszawa pracują nad renowacją ukraińskich miejsc pamięci w Polsce i prowadzą rozmowy w sprawie poszukiwania ukraińskich pochówków w Polsce - powiedział ambasador Ukrainy w Warszawie Wasyl Bodnar. To droga dwukierunkowa - dodał, nawiązując do zasady wzajemności w relacjach z Polską. Poszukiwania polskich grobów w Ukrainie i ekshumacje mogą zostać przeprowadzone w latach 2025-2026.

Doktor Misio jest moim osobistym terapeutą

Doktor Misio jest moim osobistym terapeutą

Przed koncertem w Lublinie rozmawiamy z Arkadiuszem Jakubikiem, aktorem, reżyserem, wokalistą, autorem tekstów i liderem Doktora Misio. Rozmawiamy o jego lękach, miłości do Polski i o popularności

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium