Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

25 grudnia 2019 r.
9:25

Jak karmić ptaki zimą? Ani okruszka! "Ważne, żeby w karmniku nie było chleba"

17 8 A A

Rozmowa z Jakubem Orłowskim, lubelskim przyrodnikiem, leśnikiem z wykształcenia, a z zamiłowania ornitologiem, który prowadzi internetowy profil Inspektor Bywak.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Chodzimy w kurtkach i szalikach. Dla nas zima. A dla ptaków? Czy one w ogóle marzną?

- A jakie kurtki są najcieplejsze? Puchowe! Ptaki są bardzo dobrze przystosowane do przetrwania tej pory roku. Część z nich odlatuje do cieplejszych miejsc. Choćby do... Polski. Dla ptaków z północy, gdzie często temperatura spada do -50º C, nasz kraj to istne tropiki! Reszta po prostu stroszy piórka. Puch ptasi jest od dawna znanym i cennym materiałem izolacyjnym. Poza tym ptaki niejako „grzeją się od środka” spożywając wysokokaloryczny pokarm. No i nie zapominajmy o częstym zimowym widoku: ptaki zbierające się w grupki czy stada i ogrzewające się nawzajem.

• Kiedy należy pomyśleć o ich dokarmianiu?

- Dokarmiać ptaki powinniśmy wtedy, kiedy spadnie dużo śniegu i przykryje on miejsca, gdzie mogą szukać pożywienia. Albo w czasie bardzo silnych mrozów, gdy wydatek energetyczny na utrzymanie temperatury ciała znacznie się zwiększa.

• Ptaki mają wyższą czy niższą temperaturę ciała niż my?

- O kilka stopni wyższą niż u ludzi.

• Kto przyleci do wysypanej karmy w mieście, a kto w okolicy zalesionej czy wiejskiej?

- Sporo jest gatunków ptaków, które chętnie odwiedzają karmniki. W mieście, w zwartej zabudowie - mniej. Okolice podmiejskie, rolnicze czy leśne dają możliwość zobaczenia większej liczby gatunków przy karmniku. W mieście królować będą wróble i mazurki, sikorki bogatki, modraszki i sosnówki, sńce, czyże albo sierpówki. Na wsi mamy większą szansę spotkania w karmniku trznadla, gila czy szczygła, ale ogólnie bardzo dużo jest gatunków, które spotkamy i tu, i tu.

Często spacerując przez las zimą mamy wrażenie, że jest on wymarły. A przecież zostają w nim na zimę sikorki, których w Polsce mamy sześć gatunków. Są dzięcioły: w Polsce żyje dziewięć gatunków i tylko jeden odlatujący na zimę. Oprócz nich: kowaliki, pełzacze, ptaki drapieżne, jak krogulce, myszołowy czy sowy. Zimą mogą nas zaszczycić jemiołuszki, czeczotki czy krzyżodzioby, rzadziej widywane w ciepłych miesiącach. Pokarm w karmniku miejskim nie powinien się różnić od tego w podmiejskim.

Jakub Orłowski. Przyrodnik, edukator. Członek Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego, z którym - dzięki wsparciu miasta Lublin - realizuje projekt edukacyjny „Dzikie zwierzę, dziki ptak - podpowiemy co i jak!”. Uczestnik akcji obrączkarskich i monitoringów. Fotograf. Wszystkie zdjęcia ptaków wykorzystane do publikacji są jego autorstwa (fot. Joanna Orłowska)

• Jakieś wskazówki dla właścicieli i opiekunów karmników?

- W karmniku musi być czysto, a karma musi być zawsze świeża. Pleśń lub gnijący pokarm są zabójcze dla ptaków. Karmnik powinien osłaniać pokarm, ale musi także umożliwiać swobodne przemieszczanie się ptaków i chronić je przed atakiem drapieżników. Dokarmiać powinniśmy regularnie i konsekwentnie. Ptaki wierzą, że karma wraca!

• Lepiej się zorientować kto skrzydlaty żyje w naszej okolicy i modyfikować dietę? Czy to w ogóle jest ważne?

- Do dobrze usytuowanego karmnika, w którym jest dobre, czyli naturalne jedzenie zawsze coś przyleci i nie musimy robić specjalnego rozeznania. Ważne, żeby nie było w nim chleba. Chleb pleśnieje, a zawarta w nim sól szkodzi ptakom. Często w karmniku króluje słonecznik: zarówno ten łuskany, jak i ten w łupinach. I to jest bardzo dobre i chyba najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Skusi on zarówno wróble i mazurki, bogatki i modraszki, jak i dzwońce, czyże czy szczygły. Łuskane czy po prostu rozbite orzechy włoskie też będą dobrym pomysłem. Dla kosów i kwiczołów możemy nadziać jabłko na pobliską gałąź. Dokarmianie powinniśmy zakończyć wczesną wiosną.

Jeżeli mamy ogród, to możemy zastanowić się nad posadzeniem roślin, które stanowić będą bazę pokarmową dla ptaków. Może to być jarzębina, rokitnik czy bluszcz. Ich owoce bardzo lubią kosy, szpaki czy jemiołuszki, które jedzą nie tylko jemiołę. Drzewa iglaste w ogrodzie jak np. świerki nie dość, że będą bardzo dobrym schronieniem dla ptaków, to ich nasiona stanowią pokarm dla dzwońców, czyży lub krzyżodziobów.

• A co z ptakami, które do karmnika nie przylecą? Spotykamy je spacerując nad rzeką czy jeziorem...

- Dla nich można zabrać ugotowane - uwaga: bez soli! - warzywa, kaszę albo płatki owsiane. Będzie to najlepsze jedzenie dla ptaków wodnych: kaczek czy łabędzi. Tych też, w żadnym razie, nie dokarmiamy chlebem! Chleb szkodzi ptakom. Jest jedynie wypełniaczem i nie ma wartościowych substancji odżywczych. Zawiera sól i często chemiczne dodatki. To w konsekwencji powoduje u ptaków choroby układu pokarmowego oraz deformacje skrzydeł.

Quiz: Ile wiesz o polskiej przyrodzie?

Ile wiesz o polskiej przyrodzie?
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Znamy terminarz Fortuna I Ligi. Kolejny obrońca zostaje w Górniku Łęczna

Znamy terminarz Fortuna I Ligi. Kolejny obrońca zostaje w Górniku Łęczna

Znamy terminarz Fortuna I Ligi na sezon 2023/2024. Już w pierwszej kolejce Górnik Łęczna zagra z beniaminkiem rozgrywek, a w trzeciej serii gier pojedzie na mecz ze spadkowiczem z PKO BP Ekstraklasy

Młode pokolenie na rynku pracy: poszukiwane zawody, szanse i obawy
DZIEŃ KARIERY
galeria

Młode pokolenie na rynku pracy: poszukiwane zawody, szanse i obawy

20-latkom nie brakuje kreatywności, choć odnalezienie się w zawodzie do najłatwiejszych nie zawsze należy. Z pomocą przychodzi Dzień Kariery, który po pandemicznej przerwie zagościł na Akademii Wincentego Pola w Lublinie.

Kino w CK. Diuna, Część druga i spotkanie z Jakubem Majmurkiem
14 czerwca 2024, 18:00

Kino w CK. Diuna, Część druga i spotkanie z Jakubem Majmurkiem

Diuna: Część druga to imponujące widowisko z gatunku science fiction. W najbliższy piątek będzie można obejrzeć tą superprodukcję w kinie lubelskiego Centrum Kultury. A po filmie: dyskusja z udziałem Jakuba Majmurka, krytyka filmowego i publicysty.

Zuzanna Kulińska (numer 99) poprzedni sezon spędziła w Polkowicach

Z drużyny obecnych mistrzyń do byłych mistrzyń. Polski Cukier AZS UMCS ma nową zawodniczkę

W środowy wieczór Polski Cukier AZS UMCS ogłosił kolejny transfer. Tym razem kontrakt z lubelskim zespołem podpisała 23-letnia Zuzanna Kulińska, która sezon 23/24 spędziła w drużynie mistrzyń Polski z Polkowic. Teraz przenosi się jednak do byłych mistrzyń, gdzie ma odgrywać znacznie większą rolę.

Śmiertelny wypadek na terenie Zakładów Azotowych w Puławach

Śmiertelny wypadek na terenie Zakładów Azotowych w Puławach

Dzisiaj w godzinach południowych z wysokości spadł pracownik wykonujący prace dla jednej z firm działających na terenie należącym do Zakładów Azotowych w Puławach. Mimo interwencji ratowników mężczyzna zmarł.

Avia pozytywnym akcentem zakończyła sezon 23/24
film

Trzeba było grać dogrywkę, ale Avia jednak lepsza od Startu Krasnystaw w finale Pucharu Polski

Czwartoligowy Start Krasnystaw napsuł mnóstwo krwi faworyzowanej Avii w finale wojewódzkiego Pucharu Polski. Świdniczanie długo nie mogli znaleźć sposobu na defensywę rywali. Udało się dopiero w dogrywce, kiedy dwie bramki rezerwowego Arkadiusza Maja zapewniły gościom zwycięstwo.

Książki, autorzy i spotkania. Duże targi książki po raz pierwszy w Lublinie
DO CZYTANIA
7 września 2024, 10:00

Książki, autorzy i spotkania. Duże targi książki po raz pierwszy w Lublinie

Książkoholicy z Lublina i okolic nie muszą jechać na Targi książek do Krakowa czy Warszawy. Już we wrześniu taka impreza będzie w Lublinie.

Bajkowy festiwal w Łęcznej
patronat
15 czerwca 2024, 10:00

Bajkowy festiwal w Łęcznej

Dla wszystkich – dużych i małych – miłośników muzyki i bajek: finał IV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Bajkowej. Kiedy? W sobotę 15 czerwca w Centrum Kultury w Łęcznej.

Portal randkowy, złoto i ponad milion złotych na koncie oszusta

Portal randkowy, złoto i ponad milion złotych na koncie oszusta

40-letnia mieszkanka Lublina, za namową mężczyzny poznanego na portalu randkowym, przekazała na zagraniczne rachunki bankowe ponad milion złotych. Myślała, że inwestuje w złoto.

Dorohucza: Zderzenie samochodu osobowego z motocyklem

Dorohucza: Zderzenie samochodu osobowego z motocyklem

Kierująca toyotą wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie udzieliła pierwszeństwa przejazdu motocykliście.

Tomasz Szabłowski
100 DNI KURATORA

Obietnice, pomysły i audyty, czyli jak funkcjonuje lubelska oświata

1 marca Tomasz Szabłowski został nowym lubelskim kuratorem oświaty. Wcześniej był dyrektorem w XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie. Dzisiaj kurator podsumował swoje pierwsze 100 dni na nowym stanowisku. Poinformował także, na jakim etapie są działania dotyczące przypadku ze szkoły z Miłocina

Umowy rządzą naszym życiem - kolejny odcinek podcastu (do)RADCY
(do)RADCY
film

Umowy rządzą naszym życiem - kolejny odcinek podcastu (do)RADCY

W życiu każdego z nas przychodzą takie chwile, kiedy musimy zmierzyć się z meandrami prawa administracyjnego. Dlaczego procedury administracyjne wydają się tak skomplikowane? Czy zawsze muszą być takie formalności? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w naszym najnowszym wideo-podcaście z cyklu (do)RADCY! PREMIERA odcinka o 18.00.

Darmowa mammografia. Gdzie w czerwcu zaparkuje mammobus?
TERMINY I MIEJSCA

Darmowa mammografia. Gdzie w czerwcu zaparkuje mammobus?

Szybsze wykrycie zmian nowotworowych to lepsze rokowania i większa skuteczność leczenia. Mobilne gabinety do mammografii przejadą przez województwo.

Świdnik w żałobie. Nie żyje radny powiatowy i wieloletni dyrektor I LO

Świdnik w żałobie. Nie żyje radny powiatowy i wieloletni dyrektor I LO

To wielka strata dla świdnickiej społeczności. Po ciężkiej chorobie zmarł Stanisław Stefańczyk, wieloletni dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Świdniku, radny obecnej kadencji Rady Powiatu.

Cebula będzie królować w Urzędowie 
Patronat Dziennika Wschodniego

Cebula będzie królować w Urzędowie 

Nie masz planów na niedzielę? A lubisz cebulę i dobre jedzenie? Koniecznie zajrzyj do Urzędowa na cebulową biesiadę po urzędowsku

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium