Muzeum Badań Polarnych w Puławach przygotowuje się do otwarcia. W lipcu placówka zorganizuje dwie wystawy plenerowe. W jest także pozyskanie śmigłowca, który służył w misjach polarnych na Antarktydzie.
Już niedługo puławianie będą mogli przekonać się, czym zajmuje się działające w ich mieście Muzeum Badań Polarnych. W czerwcu placówka zamierza zorganizować Wakacyjne Kino Polarne, w trakcie którego wyświetli filmy od Polskiej Akademii Nauk.
W lipcu pokaże z kolei dwie wystawy plenerowe. Pierwsza z nich to "Krajobrazy Polarne". Jak mówi dyrektor Andrzej Piotrowski, będą to najpiękniejsze zdjęcia, jakimi dysponuje muzeum. Druga wystawa zatytułowana "Dlaczego Puławy" ma pokazać związki Puław z polarnictwem, odpowiadając tym samym na pytanie jednostka powstała właśnie tutaj.
To na początek, bo w planach MBP jest znacznie więcej polarnych atrakcji. Muzeum dysponuje już m.in. skuterem śnieżnym, który był wykorzystywany przez polskich polarników. Maszyna stoi w budynku, docelowo zwiedzający będą mogli robić sobie na niej pamiątkowe zdjęcia. Prowadzone są również rozmowy o zakupie i sprowadzeniu śmigłowca Mi-2, który latał na Antarktydzie. Jeśli muzeum otrzyma odpowiednie środki na ten cel, helikopter przejdzie renowację, a następnie zostanie ustawiony w pobliżu siedziby muzeum przy ul. Czartoryskich (na terenie IUNG-u).
Dyrektor stara się także o zatokę i przystanek autobusowy na tej ulicy, co mogłoby ułatwić dotarcie do placówki osobom niezmotoryzowanym. Ciekawostką są także podjęte rozmowy z polską stacją polarną, by ta umieściła na Spitzbergenie drogowskaz pokazujący odległość do Puław. Podobny znacznik ma pojawić się także przy ul. Czartoryskich.
Dotychczas, poza ogromną ilością zdjęć, książek i map terenów arktycznych, muzeum zgromadziło m.in. zbiory prof. Aleksandra Kosiby z jego wypraw na Grenlandię, w tym kości morsa i elementy odzieży używanej przez Eskimosów. MBP posiada także sanie, książki, kalendarze, skamieniałości z Sachalina i Wysp Kurylskich, bursztyny, kopie podpisanych przez Polskę traktatów polarnych, a także obrazy związane z polarnym światem.
Po pełnym otwarciu muzeum, zwiedzający obejrzą także model budowanej obecnie na wyspie Króla Jerzego, nowej polskiej stacji polarnej. Puławskie kolekcje wzbogaci także współpraca z Muzeum Narodowym w Szczecinie, które ma przekazać posiadane zbiory z polskich stacji badawczych.
Dokładne daty wspomnianego kina oraz wystaw plenerowych nie zostały jeszcze ustalone.