Dobra wiadomość dla miłośników historii miasta. Muzeum Czartoryskich otrzymało ponad trzy tysiące negatywów i 16 archiwalnych zdjęć ilustrujących miasto z nieznanych dotychczas perspektyw. Najciekawsze z nich posłużą do stworzenia specjalnej wystawy.
Jak informuje Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta działająca w ramach Muzeum Czartoryskich, chodzi o 3028 negatywów i 16 zdjęć z lat 1967-1985. Większość została wykonana w Puławach przez Roberta Łukasiewicza, właściciela dawnej pracowni fotograficznej oraz jego uczniów. Jak ten zbiór trafił do puławskiego muzeum?
– Cały zespół archiwalny przekazała nam córka fotografa, pani Monika Wójcik, której raz jeszcze serdecznie dziękujemy za wzbogacenie archiwum działu muzeum Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta w jakże cenne materiały, które posłużą nam do edukacji historycznej i badań z zakresu zmian przestrzennych w naszym mieście – pisze Zbigniew Kiełb, historyk z puławskiego muzeum.
Bogata kolekcja zdjęć zawiera ogromną ilość informacji o tym, jak wyglądały Puławy w czasach PRL-u. Autorzy fotografii uwiecznili miasto dynamicznie rozbudowujące się pod wpływem rozwoju przemysłu chemicznego, budowę wieżowców, handel, rozwój infrastruktury, ówczesną zieleń, sklepy, samochody i codzienne życie mieszkańców. Wiele zdjęć zostało wykonanych z dachów budynków pokazując unikatowe panoramy Puław tamtych lat. Pracownicy puławskiego muzeum nazywają je perełkami.
– Wśród nich znajdują się prawdziwy hity, zdjęcia nigdy nie publikowane, naprawdę fantastyczne ujęcia. Wiele z nich prezentuje nowoczesne Puławy lat 70-tych, zarówno miasto, jaki i ludzi. Mamy ujęcia artystyczne, pochody 1-majowe, wydarzenia kulturalne, koncerty, a nawet unikatowy materiał z wyjazdu pracowników Zakładów Azotowych na odbudowę Zamku Królewskiego w Warszawie – opowiada Zbigniew Kiełb.
Najciekawsze fotografie posłużą do stworzenia poświęconej im wystawy, która ma zostać otwarta w drugiej połowie roku. Okazją do tego mają być obchody 115. rocznicy nabycia praw miejskich przez Puławy.