Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

16 grudnia 2016 r.
14:27

119 zwolnionych w szpitalu w Puławach. Jest lepiej?

Rośnie ilość wykonywanych operacji, efektywność pracy oraz ilość pacjentów, a tegoroczny wynik finansowy, mimo wypłaconych odpraw, może być zerowy – podsumował wczoraj dyrektor puławskiego szpitala. Związkowcy zarzucają, że zmiany pogorszyły sytuację zarówno pracowników jak i pacjentów.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zdaniem władz powiatu, szpital powoli staje na nogi, odzyskuje płynność finansową, a realizowany plan naprawczy przynosi pozytywne skutki.

– Zakładaliśmy, że zwolnionych może zostać około 140 osób, ale skończyło się na 119, co oznacza, że udało nam się zachować ponad 20 etatów. Przypominam również, że około 60 procent pracowników, którzy stracili pracę, skorzystało z możliwości dobrowolnego odejścia związanego z otrzymaniem odpraw – mówił Leszek Gorgol, członek zarządu powiatu puławskiego, który chwalił m.in. zmiany organizacyjne w ratownictwie medycznym. Jego zdaniem okazały się dobrym posunięciem, powodującym wzrost jakości świadczonych usług, także poprzez leasing nowych karetek pogotowia.

Dyrektor Piotr Rybak podkreślał natomiast działania zmierzające do podwyższenia efektywności pracy. – Wykonanie kontraktu w październiku z niewiele ponad 100 procent w ubiegłym roku, wzrosło do 122 proc., a to oznacza, że nasz personel radzi sobie z nową organizacją pracy. Nie rezygnujemy jednak z jej doskonalenia poprzez całoroczne szkolenia, które planujemy dla pracowników SOR – mówił dyrektor.

Rybak zapowiedział również otwieranie nowych poradni m.in. medycyny sportowej i neurologii dziecięcej, a także realne-go jego zdaniem włączenia puławskiego SP ZOZ w zapowiadaną przez resort zdrowia, sieć szpitali.

Czy to już koniec zwolnień? Dyrektor odpowiedział, że skończyły się zwolnienia grupowe, ale jak wynika z jego słów, dalsze ruchy kadrowe, zarówno pod względem likwidacji niektórych etatów, czy tworzenia nowych, są możliwe i będą prowadzone.

Leszek Gorgol z kolei zwrócił uwagę na konieczność dalszych inwestycji zarówno pod względem wyposażenia placówki, jak i dalszych remontów oddziałów. Te prace, które już udało się wykonać, zdaniem władz, prowadzą już do wzrostu ilości pacjentów w POZ, czy kobiet decydujących się na urodzenie dziecka w puławskim szpitalu.

Władze powiatu i szpitala zapowiadają także starania o fundusze zewnętrzne na kompleksową termomodernizację budynków SP ZOZ. Wielomilionowa inwestycja pozwoliłaby na ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem oraz poprawiła estetykę starej elewacji.

Obecne zadłużenie szpitala przekracza 50 mln złotych, ale dynamika jego wzrostu została zatrzymana.

>>>

Zupełnie inaczej sytuację w szpitalu oceniają związkowcy:

Sławomir Kamiński, przewodniczący NSZZ Solidarność „Ziemi Puławskiej”:

Ubiegły rok w szpitalu był zły i to wcale nie z powodu wyniku finansowego, który jak głosi plotka jest bliski zeru lub nawet dodatni. Nie jest to dla mnie zaskoczenie, bo każdy, kto ma choćby elementarne pojęcie o finansach i funkcjonowaniu służby zdrowia wie, że to inżynieria finansowa. Należy stwierdzić, że ostatni rok był jednym z najgorszych z powodu utraty zaufania stron dialogu społecznego. Związki zawodowe były lekceważone, zastraszane i traktowane w sposób niesłychanie mało profesjonalny. Od samego początku twierdziły, że program restrukturyzacji puławskiego szpitala to zwykła hucpa. Mało tego, dzięki temu, że związki zawodowe z taką determinacją blokowały likwidację oddziałów i laboratoriów mamy szansę na to, że znajdziemy się w sieci szpitali, jaką planuje Ministerstwo Zdrowia. Po co było więc prowokować, po co było straszyć ludzi zwolnieniami? Wystarczyło podjąć dialog i przyjąć wyciągniętą do współpracy dłoń. Dla szpitala przełomowe będą kolejne miesiące, w których kluczowym graczem będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Lidia Twardowska, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielgniarek i Położnych w SP ZOZ:

Po pierwsze chcę podkreślić, że mam problem z oceną procesu restrukturyzacji z uwagi na brak zaufania do informacji przekazywanych przez dyrektora. Już nie raz słyszeliśmy zapewnienia o tym, że wszystko jest świetnie, o czym mówiła m.in. poprzednia dyrektor szpitala, Jolanta Herda, a po czasie okazywało się, że jest zupełnie inaczej. Moim zdaniem zwolnionych zostało zbyt wielu pracowników, co spowodowało negatywne skutki zarówno dla samego personelu, jak i dla pacjentów. Pamiętajmy o tym, że praca pielęgniarek i położnych była ciężka, a po wprowadzeniu ograniczeń kadrowych jest jeszcze trudniejsza. Na tyle, że najstarsze z moich koleżanek częściej chorują, przechodzą na zwolnienia lekarskie, nie dając sobie rady. Nie mogę pochwalić także zmian organizacyjnych dotyczących łączenia oddziałów dziecięcych. Nowe warunki są gorsze zarówno dla personelu, jak i dla pacjentów. Sytuacja w naszym szpitalu jest trudna, a niestety, z tego, co słyszę, nie będzie lepsza.

Pozostałe informacje

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium