Od wtorku do 29 lipca mieszkańcy Puław mogą zgłaszać swoje propozycje do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Głosowanie zaplanowano na połowę września. Puławianie maja do dyspozycji dwa miliony złotych.
Pieniędzy jest więcej niż przed rokiem. Większość z 2 milionów pójdzie na realizację małych projektów lokalnych. Każdy z czterech rejonów Puław może liczyć na 350 tysięcy złotych. Reszta kwoty, czyli 600 tysięcy otrzyma zwycięski projekt ogólnomiejski - wybrany przez mieszkańców całego miasta.
Propozycje inwestycji mogą składać mieszkańcy, którzy ukończyli 16 lat i są zameldowani na terenie Puław. Wnioski będą przyjmowane w Urzędzie Miasta na formularzach, które można pobrać ze strony Ratusza. Konsultacje potrwają do 29 lipca, a pod koniec sierpnia pomysły zostaną podane do publicznej wiadomości.
Na zastanowienie się co wybrać mieszkańcy będą mieli kilkanaście dni. W połowie września odbędzie się pierwsze głosowanie. Po tygodniu zagłosować na wybrane projekty będzie można przez internet.
O tym, które inicjatywy zdobyły najwięcej głosów dowiemy się na początku października.
Podział miasta na rejony sprawia, że z walki o pieniądze odpadają projekty, które otrzymały więcej głosów niż zwycięskie inicjatywy z innych części miasta. Przykładowo prawie 690 głosów zebranych na budowę skweru na os. Niwa w pierwszym rejonie nie zapewniło tej inwestycji żadnych środków. Do zwycięstwa w innych wystarczyło o wiele mniej, w drugim rejonie wystarczyło zebrać 254, w trzecim - 482, a w czwartym 236 głosów.
Szanse na pieniądze budżetu obywatelskiego rosną też w przypadku tańszych zadań, które można sfinansować, dokładając je do tych droższych. W ten sposób na realizację mogą liczyć nawet takie pomysły, pod którymi podpisało się jedynie kilkadziesiąt osób (np. chodnik przy ul. Romów).
Wiele zależy także od samych pomysłów. Jeśli zwycięża drogie zadanie, które wyczerpuje rejonowy budżet, pozostałe nie mają szans. W przypadku kilku pomysłów za kilkadziesiąt tysięcy - wygrywają wszystkie. W tym roku można zdobyć dla swojego rejonu np. trzy inwestycje po 100 tysięcy i jedną za 50.
Za obywatelskie pieniądze
W poprzednim roku najwięcej głosów (ponad 1700) zdobyła modernizacja oddziału noworodkowego w puławskim szpitalu. Potrzeba inwestycji w opiekę zdrowotną była widoczna również w głosowaniu na projekty lokalne. W pierwszym rejonie miasta zwyciężył remont przychodni przy ul. Kilińskiego. W drugim większość głosów zdobyło wyposażenie SP nr 10 i PG nr 1. W trzecim wyposażenie ZSO nr 2, a w czwartym plac rekreacyjno-sportowy przy ul. Kochanowskiego.