Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

5 listopada 2017 r.
8:24

„Cywilizacyjny skok” w Muzeum Nadwiślańskim. Remont za 14 mln zł. Co się zmieni?

Projekt zakłada m.in. rewitalizację Kamienicy Celejowskiej.
Projekt zakłada m.in. rewitalizację Kamienicy Celejowskiej.

14 milionów złotych będzie kosztował kompleksowy remont Domu Kuncewiczów, Kamienicy Celejowskiej, Spichlerza Ulanowskich, Domu Wójtowskiego z Modliborzyc oraz Dworu z Gościeradowa, do którego przygotowuje się Muzeum Nadwiślańskie. Przetargi mają zostać ogłoszone jeszcze w listopadzie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Cała inwestycja będzie kosztować 14 milionów złotych. 15 proc. to wkład własny, który sfinansuje marszałek jako organ prowadzący. Blisko 10 milionów złotych Muzeum Nadwiślańskie dostało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Nigdy nie było takiego remontu. To najwyższa kwota dofinansowania jaką muzeum dostało na jakąkolwiek inwestycję – podkreśla Agnieszka Zadura, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego. – To cywilizacyjny skok, który odczują zarówno zwiedzający jak i pracownicy.
Prace będą prowadzone równolegle i mają potrwać do końca przyszłego roku. Nie będzie to łatwe, ale nie mamy innego wyjścia. Nie będziemy mieć tyle czasu, żeby remonty były prowadzone oddzielnie - tłumaczy Zadura.

Logistyczne wyzwanie

Muzeum podpisało już umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Przetargi zostaną ogłoszone prawdopodobnie jeszcze w listopadzie. W tym momencie jesteśmy na etapie weryfikacji dokumentów przetargowych - mówi Agnieszka Zadura. - Dla nas to duże wyzwanie logistyczne. Dom Kuncewiczów, Kamienica Celejowska oraz Spichlerz Ulanowskich to obiekty ekspozycyjne. Musimy zabezpieczyć zbiory i całe wyposażenie na czas remontu i zapewnić im odpowiednie warunki. Chodzi tu przede wszystkim o muzealia, m.in. obrazy, okazy przyrodnicze, książki i dokumenty, które wymagają specyficznych warunków miedzy innymi parametrów wilgotności, czy światła.

Pod okiem konserwatora

Wszystkie obiekty przejdą kompleksowy remont konserwatorski. - Pozwoli on na powstrzymanie procesów destrukcyjnych i postępującej degradacji, zachodzących w obrębie substancji zabytkowej.
Wszystkie prace konserwatorskie będą prowadzone pod kierunkiem uprawnionych specjalistów – zapewnia Magdalena Postępska, zastępca dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego ds. działalności podstawowej.
- Odnowiona infrastruktura wzmocni pozycję Muzeum Nadwiślańskiego jako ważnego, atrakcyjnego i nowoczesnego muzeum historyczno-artystycznego.

W każdym obiekcie zostaną wymienione wszystkie instalacje i zostaną kupione nowe urządzenia do ogrzewania.

Będą też wymienione okna i drzwi. Do tego remont lub wymiana dachów, podłóg oraz ścian - wylicza Zadura. - Dodatkowo w Kamienicy Celejowskiej na poddaszu w jego obecnie nieużytkowej części będą nowe apartamenty.

Makieta Kazimierza

Inwestycja obejmuje także małą architekturę. - Chodzi o ogród przy Domu Kuncewiczów, patio i tylną elewację Kamienicy Celejowskiej oraz ogród pomiędzy Spichlerzem Ulanowskich, a Domem z Modliborzyc. Każdy z tych elementów zostanie odnowiony - mówi Agnieszka Zadura. - Całkowicie zmieni się aranżacja wnętrza i wystawa w Kamienicy Celejowskiej. Pojawi się tam również zupełnie nowy element: makieta Kazimierza, na której będą wyświetlane obrazy z rzutników o rozwoju i historii miasteczka. Będzie to stały około 20-minutowy pokaz multimedialny. Zmieni się także aranżacja wnętrza Muzeum Przyrodniczego.
- Powierzchnia przeznaczona na funkcje wystawiennicze oraz użytkowe zostanie przeobrażona – dodaje Magdalena Postępska. - Modernizacja przestrzeni ekspozycyjnych pozwoli na przygotowanie nowych aranżacji trzech wystaw stałych oraz stworzenie warunków do prezentacji równolegle wystaw czasowych, a przy tym organizację wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych na znacznie większą skalę.

Filmy, koncerty, spektakle

Pojawi się także nowa oferta edukacyjna, uzupełniająca dotychczasowe działania Muzeum Nadwiślańskiego. - Dla turystów i gości otworzona zostanie przestrzeń ogrodu edukacyjno-kulturalnego przy Spichlerzu Ulanowskiego, a przy Kamienicy Celejowskiej zostanie odtworzony ogród renesansowy – mówi Postępska. - Odbywać się tu będą m.in. letnie seanse filmowe w plenerze, kameralne koncerty oraz spektakle i spacery tematyczne jak również warsztaty w pracowniach rzemieślniczych w Domu z Gościeradowa.

Przestrzenie ekspozycyjne oraz sale edukacyjne zostaną dostosowane do potrzeb osób słabo widzących i niedowidzących. Opracowany zostanie dedykowany dla nich program zwiedzania i warsztatów.
Podpisy pod obiektami zostaną wykonane m.in. w alfabecie Braille’a, a same obiekty oraz sale będą odpowiednio oświetlone - dodaje Magdalena Postępska. - Zostaną utworzone specjalne ścieżki dotykowe, jak również specjalne oznaczenia i informacje w postaci map dotykowych wykorzystujących alfabet Braille’a oraz odpowiednie oznaczenie schodów z zastosowaniem właściwych materiałów i oświetlenia.

Pozostałe informacje

Olimpiakos Tarnogród w sobotę przegrał wysoko z Pogonią 96 Łaszczówka

Zamojska klasa okręgowa. Hokejowy wynik w Tarnogrodzie

W jednym z najciekawiej zapowiadających się spotkań 22. kolejki Olimpiakos Tarnogród mierzył się u siebie Pogonią 96 Łaszczówka. Mecz był bardzo emocjonujący, bo padło w nim aż dziewięć goli, a po końcowym gwizdku z wygranej cieszyli się goście

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie

Podczas prac ziemnych na Błoniach Zamkowych w Lublinie odkryto prawdziwą perełkę - pozostałości po zabudowie dawnej dzielnicy żydowskiej.

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Ekran to najdelikatniejszy i jednocześnie jeden z najważniejszych elementów każdego smartfona. Uszkodzenie wyświetlacza może być nie tylko kosztowne w naprawie, ale też uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Dlatego coraz więcej użytkowników decyduje się na zabezpieczenie ekranu zaraz po zakupie telefonu. Do wyboru mamy dwie podstawowe opcje: szkło hartowane i folia ochronna. Które rozwiązanie jest lepsze? Przyjrzyjmy się obu metodom zabezpieczania wyświetlacza, ich wadom, zaletom i zastosowaniom.

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Przyjemny, ciepły dom to marzenie każdego właściciela. Dobry materiał izolacyjny sprawia, że zimą oszczędzamy na ogrzewaniu, a latem wnętrze nie nagrzewa się nadmiernie. Przyjazna atmosfera w domu to też mniejszy stres związany z przeciągami czy wilgocią. Zanim podejmiesz decyzję o konkretnym rozwiązaniu, warto przyjrzeć się zaletom i ograniczeniom najpopularniejszych technologii.

Piłkarze Tura Milejów są już bardzo blisko awansu do IV ligi

Siedem goli Tura Milejów w meczu z Hetmanem Gołąb, wyniki lubelskiej okręgówki

Tur Milejów nie zatrzymuje się w drodze po awans do IV Ligi. Podopieczni Tomasza Zająca rozbili Hetmana Gołąb aż 7:2.

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku odbioru i zagospodarowania odpadów w Lublinie. Sprawa dotyczy dwóch firm: Kom-Eko i Koma Lublin.

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wysokie temperatury w czasie lata sprawiają, że zamknięte obuwie przestaje się sprawdzać. Zamiast niego warto sięgnąć po klapki, które są lekkie i pozwalają stopom odpocząć. Co więcej, znakomicie prezentują się w towarzystwie zwiewnych letnich strojów. Jeśli zatem szukasz wygodnych klapków dla siebie, sprawdź, po jakie modele warto sięgnąć w sklepie.

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Po wyjazdowym remisie z LZS Sielczyk trener Orląt Łuków Adrian Świderski podał się do dymisji

Orlęta Łuków bez trenera, 11 goli Lutni Piszczac i wszystkie wyniki bialskiej okręgówki

Podział punktów w meczu LZS Sielczyk z Orlętami Łuków sprawił, że do dymisji podał się szkoleniowiec łukowian Adrian Świderski. Dymisja została przyjęta. ŁKS Łazy wygrał po raz pierwszy w rundzie wiosennej. Rezerwy Podlasia II Biała Podlaska lepsze od Unii Krzywda. Victoria Parczew rozbiła Kujawiaka Stanin, a Az-Bud Komarówka Podlaska Sokoła Adamów. Lutnia Piszczac rozgromiła Grom Kąkolewnica 11:1.

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

W niedzielę 11 maja Lublin stanie się centrum narodowych obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Wydarzenie upamiętni 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, która na trwałe wpisała Polskę w mapę europejskiej cywilizacji.

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

Wybór odpowiedniego oprogramowania stanowi często punkt zwrotny w rozwoju przedsiębiorstwa. Decyzja między systemem dedykowanym a gotowym bywa trudna, gdyż wpływa na funkcjonowanie firmy, jej efektywność i koszty operacyjne. Warto zatem przyjrzeć się najważniejszym aspektom obu rozwiązań, aby zrozumieć, które może okazać się bardziej korzystne.

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju
Dzień wschodzi
film

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy Adama Leśniaka, przewodniczącego Samorządu Studenckiego Politechniki Lubelskiej. W energetycznej rozmowie opowiada o idei Juvenaliów, zdradza szczegóły tegorocznego line-upu i podkreśla, jak ważną rolę odgrywa kultura studencka w budowaniu tożsamości akademickiej.

Piłkarze KS Cisowianka Drzewce przegrali w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce w końcówce stracił wszystkie punkty w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce był na prowadzeniu przez większość spotkania, ale kompletnie zawalił końcówkę i wyjechał z Bełżyc bez punktu.

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Choć ostatnie przymrozki postraszyły sadowników z Lubelszczyzny, na razie – odpukać w niemalowane jabłonie – większych strat nie ma. Jak uspokaja Krzysztof Cybulak, wiceprezes Związku Sadowników RP, skutki ochłodzenia są na razie lokalne i niezbyt dotkliwe. Ale na ostateczne oceny trzeba jeszcze chwilę poczekać.

Sparta Rejowiec Fabryczny nie ma łatwej rundy wiosennej

Wiosna nie leży Sparcie, Bug rozbił Brata i komplet wyników chełmskiej okręgówki

Prowadzący w tabeli Bug Hanna rozbił Brata Siennica Nadolna. Sparta Rejowiec Fabryczny nie dała rady Ogniwu Wierzbica. W meczu o podwójną stawkę Hetman Żółkiewka pokonał Granicę Dorohusk. Astra Leśniowice wywiozła komplet punktów z boiska Frassatiego Fajsławice. Wyjazdowe zwycięstwo Włodawianki z rezerwami Chełmianki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium