Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

28 lipca 2017 r.
14:35

Dwa Brzegi 2017. Wielkie kino w małym mieście

29 lipca 2017 12:00
- Staramy się dostarczyć program na najwyższym poziomie - podkreśla Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna festiwalu
- Staramy się dostarczyć program na najwyższym poziomie - podkreśla Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna festiwalu (fot. Dorota Awiorko)

To jeden z niewielu festiwali, gdzie filmów nie ogląda się w multipleksie, a w drodze na seans nie mija się dziesiątek wystaw sklepowych. Tu filmy ogląda się w namiotach, do których prowadzi wydeptana w trawie ścieżka. W sobotę w Kazimierzu Dolnym startują "Dwa Brzegi"

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeden namiot ma 250 miejsc, drugi 850. Nierzadko to zbyt mało, by pomieścić wszystkich zapalonych kinomanów. Od dawna nie ma już biletów na film otwarcia ("Ja, Godard"), ani zamknięcia ("Niemiłość"). To jednak nie powód, by do Kazimierza nie przyjechać.

W programie tegorocznych Dwóch Brzegów znakomite filmy fabularne i dokumentalne, najciekawsze trendy i największe nazwiska światowego kina. Zobaczymy m.in. nominowany do Oscara "Tanna", zdobywcę Złotego Niedźwiedzia, film węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi "Dusza i ciało", nowy film Volkera Schlöndorffa "Powrót do Montauk" czy komedię "The Party" uznaną za najbardziej oryginalny film festiwalu w Berlinie.

- Staramy się dostarczyć program na najwyższym poziomie - podkreśla Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna festiwalu.

Retrospektywa Heneke

Na początek: "Miłość" (sobota. godz. 19, Kino Lubelskie, czyli duży namiot). - To zapowiedź retrospektywy znakomitego austriackiego twórcy - mówi Torbicka. - Michael Haneke rzadko pojawia się na festiwalach. Z nami połączy się przez skypa i w ten sposób dokona otwarcia swojej retrospektywy.

W Kazimierzu zobaczymy jego 10 filmów. M.in. "Ukryte", "Kod Nieznany" i "Biała Wstążka" - Wstrząsające, znakomite kino - podkreśla Torbicka.

Muzyka - moja miłość

- Każdego wieczoru o godz. 21 w dużym namiocie prezentacje wielkich osobowości bądź nurtów muzycznych - zapowiada Torbicka. Cykl "Muzyka - moja miłość" należy już do tradycji festiwalu. W tej sekcji w tym roku: "Chavela" (opowieść o meksykańskiej artystce Chaveli Vargas, przyjaciółce Fridy Kahlo), "Chasing Trane: Historia Johna Coltrane’a" (historia jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych artystów XX w.) czy "La Jota" Carlosa Saury.

Lekcja kina

Od lat znakomitą frekwencją cieszą się spotkania ludzi filmu z festiwalową publicznością. W tym roku zaproszenie na "Lekcję kina" przyjęła Agnieszka Holland. Spotkanie z reżyserką pod hasłem "Spowiedź twórcy filmowego" w poniedziałek o godz. 12.30. Tego samego dnia po seansie jej ostatniego filmu - "Pokot" o godz. 19 - spotkanie z odtwórcami głównych ról: Agnieszką Mandat, Borysem Szycem i Jakubem Gierszałem.

Na pytania publiczności będzie też odpowiadał Andrzej Pągowski, jeden z najbardziej doświadczonych plakacistów w historii polskiego kina (środa, godz. 12.30), a Robert Zgliński przeprowadzi casting do nieistniejącego filmu (czwartek, godz. 12.30). - To będzie bardzo praktyczna lekcja kina - zapowiada dyrektor festiwalu.

Polską Szkołę Dokumentu w tym roku będzie reprezentował Marcin Koszałka (środa, godz. 15.30)

I Bóg stworzył aktora: Andrzej Seweryn

W nadwiślańskim miasteczku będzie można też spotkać Andrzeja Seweryna. To tegoroczny bohater cyklu "I Bóg stworzył aktora". Andrzej Seweryn nie tylko wygłosi swoją "Lekcję kina" (piątek), ale także wystąpi w monodramie "Wokół Szekspira" (czwartek). Festiwalowa publiczność będzie też miała okazję obejrzeć najważniejsze filmy z jego udziałem: "Genealogię zbrodni" Raoula Ruiza, "Jeszcze nic nie widzieliście" Alaina Resnais, "Indochiny" Régisa Wargniera czy "Wyrok" Marco Bellocchio. - Chcemy pokazać jego obecność u znakomitych europejskich reżyserów - tłumaczy wybór repertuaru Grażyna Torbicka.

Z biletami i za darmo

Bilety na seanse w kinach namiotowych kosztują od 14 do 17 zł. Darmowe są natomiast projekcje na Małym Rynku (codziennie o godz. 21). Zobaczymy tu m.in. "Sztukę kochania" M. Sadowskiej, "Jestem mordercą" M. Pieprzycy, "To tylko koniec świata" X. Dolana. - Wybraliśmy najciekawsze filmy sezonu. I takie, które wzbudziły największą dyskusję - tłumaczy Torbicka.

Darmowe są również koncerty w klubie festiwalowym i na kazimierskim Rynku (Maja Kleszcz, Same Suki, Tęgie Chłopy).

Festiwal potrwa do 6 sierpnia. Pełen program wydarzenia na www.dziennikwschodni.pl/co-gdzie-kiedy

Co jeszcze na Dwóch Brzegach

* Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych

* W sekcji "Świat pod namiotem" jak co roku znakomite dokumenty. Wśród nich nominowany do Oscara "Nie jestem twoim Murzynem"

* Festiwal będzie gościł także wielu pisarzy i pisarek. Przyjedzie Magdalena Kicińska, Michał Olszewski, Łukasz Orbitowski, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Maciej Płaza i Grzegorz Uzdański

Quiz: Gdzie wyskoczyć w weekend. Czy rozpoznasz te miejsca?

Gdzie wyskoczyć w weekend. Czy rozpoznasz te miejsca?

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

O włos od tragedii. Policjanci ocalili dwie osoby przed targnięciem się na życie

Pomoc przyszła na czas. Chełmscy policjanci uratowali dwie osoby, które chciały targnąć się na własne życie.

Cykliści będą się ścigać. Na kierowców czekają utrudnienia

Cykliści będą się ścigać. Na kierowców czekają utrudnienia

W sobotę i niedzielę na ulice powiatu zamojskiego wyjadą cykliści. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami na drogach.

Pierwsze wodorowe autobusy wchodzące w skład taboru Chełmskich Linii Autobusowych

Pierwsza taka wodorowa flota w Polsce. W Chełmie nowe autobusy wożą za darmo

Do Chełma dotarły pierwsze autobusy wodorowe. To początek ekologicznej rewolucji w historii lokalnej komunikacji miejskiej. Za moment flotę zasilą kolejne trzy pojazdy, a do końca roku po ulicach ma jeździć łącznie 26 zeroemisyjnych Nesobusów.

Umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego została podpisana 3 marca 2025 roku. Umowę podpisali: Marta Postuła, pierwsza wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Artur Szymczyk, prezes zarządu MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie. W spotkaniu z beneficjentami Krajowego Planu Odbudowy uczestniczył Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceprezes Rady Ministrów.

Ziemia skorzysta z oczyszczalni

Czy osady ściekowe po ich higienizacji można wykorzystać w gospodarce? Można – dodatkowo na tym zarabiając. Takie plany ma Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie. Z oczyszczonych osadów ściekowych chce produkować i sprzedawać nawóz rolniczy. Instalacja do higienizacji w Oczyszczalni Ścieków „Hajdów” jest już gotowa. Spółka czeka teraz na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, żeby rozpocząć produkcję i wprowadzić gotowy produkt do obrotu.

zdjęcie ilustracyjne

Nadchodzą burze z gradem. Gdzie zagrzmi?

Będzie burzowo. Synoptycy wydali ostrzeżenie drugiego stopnia dla kilku powiatów województwa.

Jakie modele torebek to must-have w kobiecej szafie? Podpowiadamy

Jakie modele torebek to must-have w kobiecej szafie? Podpowiadamy

Każda kobieta doskonale wie, że odpowiednio dobrana torebka może całkowicie odmienić charakter stylizacji. Nie tylko stanowi praktyczny dodatek, ale również podkreśla osobowość i styl swojej właścicielki. Wybór idealnej torebki może być jednak niemałym wyzwaniem, szczególnie przy tak bogatej ofercie dostępnej na rynku. Dlatego przygotowaliśmy praktyczny przewodnik po modelach, które z pewnością zasługują na miejsce w Twojej szafie.

Pogrom w Mirczu, sensacja w Różańcu. Zamojska klasa okręgowa nadrobiła zaległości

Pogrom w Mirczu, sensacja w Różańcu. Zamojska klasa okręgowa nadrobiła zaległości

W środę rozegrano trzy zaległe mecze z 19. kolejki. Do wielkiej niespodzianki doszło w Różańcu, gdzie tamtejszy Grom przegrał 3:4 z Błękitnymi Obsza. Dla lidera tabeli była to druga z rzędu porażka na własnym stadionie, a to oznacza, że do samego końca sezonu będziemy mogli się emocjonować wyścigiem o zajęcie pierwszego miejsca

Organizowali przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. 11 cudzoziemców z zarzutami

Organizowali przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. 11 cudzoziemców z zarzutami

Grupa przestępcza organizowała przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. Następnie, transportowała ich pod granicę z Niemcami. Polska Straż Graniczna wpadła na ich trop w Sławatyczach.

Odkryj magię kwiatów – dlaczego warto wybrać warsztaty florystyczne?

Odkryj magię kwiatów – dlaczego warto wybrać warsztaty florystyczne?

Florystyka to nie tylko zawód, ale także pasja, która pozwala wyrazić siebie i otaczać się pięknem natury na co dzień. Coraz więcej osób szuka sposobów na twórcze spędzanie wolnego czasu, a warsztaty florystyczne stają się jedną z najpopularniejszych form rozwoju osobistego i relaksu. To doskonała okazja, by nauczyć się czegoś nowego, poznać inspirujących ludzi i stworzyć własne, niepowtarzalne kompozycje kwiatowe. Jeśli zastanawiasz się, czy warto spróbować swoich sił w świecie florystyki, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

Już dwa ząbki Czarnego Czosnku dziennie pozytywnie wpływają na nasz organizm!

Już dwa ząbki Czarnego Czosnku dziennie pozytywnie wpływają na nasz organizm!

Czarny Czosnek, znany również jako czosnek fermentowany, to naturalny antybiotyk o wielu właściwościach zdrowotnych. Powstaje w komorze, w której czosnek biały jest poddawany specjalnemu procesowi fermentacji, powodującemu zmianę jego smaku, konsystencji i koloru. Dzięki temu czosnek staje się bardziej łagodny w smaku, a jednocześnie zachowuje, a nawet wzmacnia swoje lecznicze właściwości.

Nalot agentów CBA na związki sportowe. Przeszukują też w Lubelskiem

Nalot agentów CBA na związki sportowe. Przeszukują też w Lubelskiem

Agenci CBA weszli w czwartek do gmachów Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Koszykarskiego i Polskiej Ligi Koszykówki. Działania obejmują w sumie 16 lokalizacji, również w województwie lubelskim.

Śruta rzepakowa - czy jej produkcja jest opłacalna?

Śruta rzepakowa - czy jej produkcja jest opłacalna?

Śruta rzepakowa, będąca jednym z produktów ubocznych w procesie tłoczenia nasion rzepaku, zdobyła popularność jako ważny składnik paszowy w rolnictwie. Jej wyjątkowa wartość odżywcza oraz stosunkowo niska cena sprawiają, że jest to jedno z najczęściej wykorzystywanych źródeł białka roślinnego w hodowli zwierząt. Kluczowym zagadnieniem, które stoi przed rolnikami i przedsiębiorcami, jest jednak pytanie, na ile opłacalna jest inwestycja w ten produkt i jak efektywnie zarządzać jego sprzedażą.

radny Tomasz Gontarz

"To skandaliczne, że prezydent ignoruje piekło mężczyzn". Radny nie odpuszcza w sprawie Rady Mężczyzn

Ratusz odpowiada na interpelację radnego Tomasza Gontarza w sprawie utworzenia Rady Mężczyzn. Urzędnicy uznają, że dotychczasowy system wsparcia społecznego obejmuje wszystkie grupy mieszkańców, niezależnie od płci. Radny z kolei interweniuje u Rzecznika Praw Obywatelskich.

Żużlowcy Orlen Oil Motoru skupiają się na swojej robocie, ale przyznają, że przy Al. Zygmuntowskich robi się ciasno

Żużlowcy Orlen Oil Motoru na temat stadionu: Lublin potrzebuje więcej miejsca

Kilkanaście dni temu okazało się, że nowego stadionu dla żużlowców Orlen Oil Motoru nie będzie. Wrócił za to pomysł modernizacji obiektu przy Al. Zygmuntowskich. Jak na całe zamieszanie ze stadionem reagują zawodnicy mistrza Polski? Zapytaliśmy: Bartosza Zmarzlika, Dominika Kuberę oraz Wiktora Przyjemskiego.

W drugiej kolejce w grupie spadkowej Azoty Puławy zagrają na wyjeździe z Zagłębiem Lubin

Azoty Puławy zagrają na wyjeździe z Zagłębiem Lubin

W drugim spotkaniu strefy spadkowej Azoty Puławy zmierzą się na wyjeździe z Zagłębiem Lubin. Mecz rozpocznie się w czwartek o godzinie 18

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium