Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

12 września 2018 r.
10:12

Internauci wybrali, konserwator odrzucił. Rzeźba nie trafi na ławeczkę

0 14 A A
Rzeźba autorstwa pracowni "Kubiccy Studio" nie trafi na puławski Skwer Niepodległości. Taka forma przedstawienia księżnej Izabeli nie uzyskała aprobaty konserwatora zabytków
Rzeźba autorstwa pracowni "Kubiccy Studio" nie trafi na puławski Skwer Niepodległości. Taka forma przedstawienia księżnej Izabeli nie uzyskała aprobaty konserwatora zabytków (fot. Radosław Szczęch)

Kontrowersyjny projekt rzeźby księżnej Izabeli wybrany w trakcie internetowej ankiety został odrzucony przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Postać z brązu miała trafić na jedną z ław puławskiego amfiteatru na Skwerze Niepodległości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pomysł na rzeźbę księżnej należy do jednej z mieszkanek Puław, która skierowała go do ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego. Za jego budową opowiedziało się 220 osób, co wystarczyło do zdobycia finansowania. Wykonaniem postaci zajął się Zarząd Dróg Miejskich, który po konsultacjach z autorką pomysłu oraz ratuszem przyjął wytyczne dla projektu. Urzędnicy zdecydowali, że księżna Izabela ma "siedzieć" na ostatniej ławie amfiteatru Skweru Niepodległości.

Na ogłoszenie odpowiedziało kilka pracowni artystycznych z całego kraju, które nadesłały swoje propozycje dostosowane do podanych wytycznych (modele rzeźby). Gdy tematem "ławeczki" zaczęli interesować się radni oraz dziennikarze, ZDM postanowił zdemokratyzować wybór projektu. Stworzono internetową ankietę z możliwością oddawania głosów na jeden z siedmiu wersji rzeźby oraz jedną z trzech lokalizacji (do amfiteatru dołączono dwa inne miejsce na skwerze).

Co ciekawe, mimo tego, że żaden z modeli nie wyróżniał się niczym szczególnym, jeden z nich zdobył znaczną przewagę (127 głosów w stosunku do ok. 50 na pozostałe). Chodzi o projekt warszawskiej pracowni "Kubiccy Studio", który w ten sposób został skierowany do wykonania. Stało się tak mimo tego, że jego koszt o 10 tys. złotych przewyższał zakładany budżet (artyści zarządali 75 tys. zł).

Warto również dodać, że samo głosowanie internetowe było zabezpieczone jedynie sms-owo, co nie chroniło przed podbijaniem wyników przez osoby zamieszkujące poza miastem (także te związane z konkretnymi firmami rywalizującymi o tę umowę, co przy bardzo niskiej frekwencji nie byłoby trudne).

Gdy projekt został wybrany i jego zdjęcia trafiły do lokalnych mediów okazało się, że nie do końca przypadł do gustu mieszkańcom Puław. "Maszkara" to jedno z łagodniejszych określeń, jakie pojawiało się w komentarzach oceniających wizję warszawskiego studia. Do podpisania umowy z Kubickimi ostatecznie nie doszło, ale tylko dlatego, że na postawienie na Skwerze Niepodległości kontrowersyjnej rzeźby nie zgodził się Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

- Otrzymaliśmy negatywną opinię dla tej ławeczki. Zdaniem konserwatora, zarówno forma, jak i lokalizacja rzeźby były niewłaściwe - przyznaje Wiesław Stolarski, dyrektor ZDM. - W związku z tym, to zadanie w tym roku nie zostanie wykonane. Nie ma na to czasu. Całą procedurę musimy rozpoczynać od zera - dodaje.

Dlaczego urzędnicy nie wybiorą po prostu następnego projektu z listy (drugiego w kolejności pod względem otrzymanych głosów) i dlaczego w ogóle dopuszczono do głosowania na projekty, które nie posiadały pozytywnej opinii konserwatora (skoro takowa była wymagana)? Jak tłumaczy Stolarski, jest to niemożliwe.

- Dla nas ważne są wyniki konsultacji, a projekt wybrany przez mieszkańców nie może być realizowany. Jego przewaga nad innymi była znacząca, więc nie wyobrażam sobie, żebyśmy przeznaczyli teraz do wykonania inny, który zdobył mniejszą ilość głosów - mówi dyrektor, który podkreśla, że do LWKZ wysyłane są zwyczajowo tylko te projekty, które mają być realizowane (a nie propozycje). Niestety to oznacza, że następnym razem głosujący na kolejne propozycje ławeczki księznej nadal nie będą mieli pewności, że ich wybór otrzyma pozytywną opinię konserwatora. Wygląda więc na to, że w przyszłym roku ta historia może się powtórzyć.

Projekt bez szacunku dla księżnej

Fragmenty opinii konserwatora zabytków dotyczące projektu tzw. ławeczki księżnej Izabeli:

O lokalizacji: "Proponowana lokalizacja rzeźby - na jednej z istniejących ławek amfiteatru, tzw. "Oranżerii", w ostatnim rzędzie, tyłem do sceny - wydaje się być przypadkowa i nieuzasadniona przestrzennie. Lokalizacja ta nie odnosi się ani do miejsca w sposób szczególny związanego z księżną (Skwer Niepodległości w czasach Czartoryskich nie funkcjonował jako park, był to teren pól i łąk), ani nie wpisuje się w otoczenie, które mogłoby te czasy przypominać (...). Właściwsza byłaby lokalizacja w przestrzeni bardziej kameralnej, np. w miejscu zagospodarowanym zielenią parkową bądź ogrodową. Wrażenie przypadkowości daje też zestawienie rzeźby z brązu i ławki z piaskowca".

O projekcie rzeźby: "Projekt rzeźby, którego zdjęcia dołączono do wniosku prezentuje niski poziom artystyczny - postać księżnej ma zaburzone proporcje ciała i nienaturalną pozę, wykonana jest w sposób uproszczony, bez dopracowania detali (w szczególności twarzy, fryzury i stroju), postać psa nieczytelna. "

Podsumowanie: "Reasumując LWKZ stoi na stanowisku, że proponowane rozwiązania nie są właściwe w zakresie lokalizacji pomnika, jego formy plastycznej i estetyki - co nie daje podstaw do prawidłowego wkomponowania go w przestrzeń publiczną oraz historyczny kontekst architektoniczny i krajobrazowy. Ponadto nie oddają one szacunku i powagi wobec księżnej Izabeli Czartoryskiej, duchowej patronki i twórczyni kulturalnego rozmachu Puław (...). "

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Klaudyna Sadowska i Krzysztof Kot
PODCAST DLA WAS
film

DLA WAS – to już 5 odcinek podcastu!

O 18.00 na kanale YouTube Dziennika Wschodniego kolejny, piąty już odcinek psychologicznego podcastu DLA WAS. Co tydzień autorzy dostarczają wielu wskazówek dotyczących naszego życia i radzenia sobie z różnymi problemami.

Piotr Ceglarz w tym sezonie zdobył aż 12 goli

Piotr Ceglarz (Motor Lublin): Cała kolejka ułożyła się tak, że nie mogło być lepiej

Rozmowa z Piotrem Ceglarzem, piłkarzem Motoru Lublin

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Ślubowanie, awanse i koncert dla mieszkańców. Pogranicznicy znad Bugu będą świętowali kolejne urodziny

Mijają 33 lata od powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. To największy oddział SG w kraju. Strzeże nie tylko granic Rzeczpospolitej Polskiej, lecz także granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Pogranicznicy w czwartek (23 maja) świętować będą urodziny swojej placówki.

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych
WAKACJE

Trzy tygodnie w mundurze za 6 000 złotych

Darmowy wikt i opierunek plus 6000 złotych żołdu – to tylko niektóre z bonusów przygotowanych przez armię dla uczestników programu „Wakacje z wojskiem”. Chętnych w naszym województwie jest dużo, a liczba miejsc ograniczona.

ulica Armii Krajowej
BIAŁA PODLASKA
galeria

Pasy namalowane, drzewka posadzone. Ulica Armii Krajowej stroi się na otwarcie

Drogowcy dopieszczają ulicę Armii Krajowej. Nowym odcinkiem pojedziemy już na początku czerwca.

Podczas dni otwartych będzie także możliwość, by zajrzeć do Zakładu Biofizyki i m.in. zrobić sobie zdjęcie termowizyjne
foto/wideo
galeria
film

Anatomia w praktyce. Tak uczą na Uniwersytecie Medycznym

Każdy przyszły lekarz musi mieć to w małym palcu. Tuż przed dniami otwartymi zajrzeliśmy do Collegium Anatomicum.

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie
galeria

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie

Awans na wyższe stopnie służbowe otrzymało 64 funkcjonariuszy. Na placu wewnętrznym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie odbył się apel z okazji „Dnia Strażaka 2024”.

Tak wyglądało święto Dzielnicy Czuby Południowe w 2022 roku.
29 maja 2024, 16:00

Piknik, zabawa i koncerty. Czuby Południowe mają swoje święto

W środę 29 maja w Parku im. Jana Pawła II odbędzie się doroczne święto Dzielnicy Czuby Południowe. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Rodzina Duttonów w komplecie, czyli czas na finał serialu Yellowstone
SERIALE

Yellowstone: ruszyły zdjęcia do finału. Premiera w listopadzie

Ekipa serialu właśnie weszła na plan zdjęciowy w stanie Montana. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, efekt ich pracy, czyli sezon 5B serialu Yellowstone zobaczymy już w listopadzie.

Kamil Zawislak „Wishlake” to wokalista, producent i pianista w nagradzanym międzynarodowym zespole Quantum Trio. Pochodzi ze Śląska, a muzyczne szlify otrzymał w konserwatorium Codarts w Rotterdamie
LUBLIN

Beksiński.Live 2024: Muzyka, obrazy i Sztuczna Inteligencja

Już jutro (22 maja) w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak „Wishlake”. Z Kamilem Zawiślakiem rozmawiamy o Zdzisławie Beksińskim i muzyce.

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Przeniesienie maszyn z jednego miejsca do drugiego może być skomplikowanym zadaniem, wymagającym precyzyjnego planowania, ścisłej kontroli i skrupulatnej organizacji. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom efektywnej relokacji maszyn, które stanowią fundament sukcesu w nowym środowisku.

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład
galeria

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład

Ustępujący członkowie otrzymali podziękowania, a nowi odebrali nominacje. Z radnymi seniorami spotkała się Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych.

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu
galeria

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu

Buduje się tak we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Polsce zdecydowanie rzadziej. Ale studenci Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego ,,Archinature” Politechniki Lubelskiej wznieśli oryginalną ścianę z betonu konopnego.

Na szczęście w budynku, w który uderzyło auto, nikt nie mieszka

Pijany nie zapanował nad samochodem. Wjechał jeepem w dom

Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Więc nic dziwnego, ze nie zapanował nad samochodem, wypadł z drogi, pokonał ogrodzenie i zatrzymał jeepa na ścianie drewnianego domu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium