Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

12 września 2018 r.
10:12

Internauci wybrali, konserwator odrzucił. Rzeźba nie trafi na ławeczkę

Rzeźba autorstwa pracowni "Kubiccy Studio" nie trafi na puławski Skwer Niepodległości. Taka forma przedstawienia księżnej Izabeli nie uzyskała aprobaty konserwatora zabytków
Rzeźba autorstwa pracowni "Kubiccy Studio" nie trafi na puławski Skwer Niepodległości. Taka forma przedstawienia księżnej Izabeli nie uzyskała aprobaty konserwatora zabytków (fot. Radosław Szczęch)

Kontrowersyjny projekt rzeźby księżnej Izabeli wybrany w trakcie internetowej ankiety został odrzucony przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Postać z brązu miała trafić na jedną z ław puławskiego amfiteatru na Skwerze Niepodległości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pomysł na rzeźbę księżnej należy do jednej z mieszkanek Puław, która skierowała go do ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego. Za jego budową opowiedziało się 220 osób, co wystarczyło do zdobycia finansowania. Wykonaniem postaci zajął się Zarząd Dróg Miejskich, który po konsultacjach z autorką pomysłu oraz ratuszem przyjął wytyczne dla projektu. Urzędnicy zdecydowali, że księżna Izabela ma "siedzieć" na ostatniej ławie amfiteatru Skweru Niepodległości.

Na ogłoszenie odpowiedziało kilka pracowni artystycznych z całego kraju, które nadesłały swoje propozycje dostosowane do podanych wytycznych (modele rzeźby). Gdy tematem "ławeczki" zaczęli interesować się radni oraz dziennikarze, ZDM postanowił zdemokratyzować wybór projektu. Stworzono internetową ankietę z możliwością oddawania głosów na jeden z siedmiu wersji rzeźby oraz jedną z trzech lokalizacji (do amfiteatru dołączono dwa inne miejsce na skwerze).

Co ciekawe, mimo tego, że żaden z modeli nie wyróżniał się niczym szczególnym, jeden z nich zdobył znaczną przewagę (127 głosów w stosunku do ok. 50 na pozostałe). Chodzi o projekt warszawskiej pracowni "Kubiccy Studio", który w ten sposób został skierowany do wykonania. Stało się tak mimo tego, że jego koszt o 10 tys. złotych przewyższał zakładany budżet (artyści zarządali 75 tys. zł).

Warto również dodać, że samo głosowanie internetowe było zabezpieczone jedynie sms-owo, co nie chroniło przed podbijaniem wyników przez osoby zamieszkujące poza miastem (także te związane z konkretnymi firmami rywalizującymi o tę umowę, co przy bardzo niskiej frekwencji nie byłoby trudne).

Gdy projekt został wybrany i jego zdjęcia trafiły do lokalnych mediów okazało się, że nie do końca przypadł do gustu mieszkańcom Puław. "Maszkara" to jedno z łagodniejszych określeń, jakie pojawiało się w komentarzach oceniających wizję warszawskiego studia. Do podpisania umowy z Kubickimi ostatecznie nie doszło, ale tylko dlatego, że na postawienie na Skwerze Niepodległości kontrowersyjnej rzeźby nie zgodził się Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

- Otrzymaliśmy negatywną opinię dla tej ławeczki. Zdaniem konserwatora, zarówno forma, jak i lokalizacja rzeźby były niewłaściwe - przyznaje Wiesław Stolarski, dyrektor ZDM. - W związku z tym, to zadanie w tym roku nie zostanie wykonane. Nie ma na to czasu. Całą procedurę musimy rozpoczynać od zera - dodaje.

Dlaczego urzędnicy nie wybiorą po prostu następnego projektu z listy (drugiego w kolejności pod względem otrzymanych głosów) i dlaczego w ogóle dopuszczono do głosowania na projekty, które nie posiadały pozytywnej opinii konserwatora (skoro takowa była wymagana)? Jak tłumaczy Stolarski, jest to niemożliwe.

- Dla nas ważne są wyniki konsultacji, a projekt wybrany przez mieszkańców nie może być realizowany. Jego przewaga nad innymi była znacząca, więc nie wyobrażam sobie, żebyśmy przeznaczyli teraz do wykonania inny, który zdobył mniejszą ilość głosów - mówi dyrektor, który podkreśla, że do LWKZ wysyłane są zwyczajowo tylko te projekty, które mają być realizowane (a nie propozycje). Niestety to oznacza, że następnym razem głosujący na kolejne propozycje ławeczki księznej nadal nie będą mieli pewności, że ich wybór otrzyma pozytywną opinię konserwatora. Wygląda więc na to, że w przyszłym roku ta historia może się powtórzyć.

Projekt bez szacunku dla księżnej

Fragmenty opinii konserwatora zabytków dotyczące projektu tzw. ławeczki księżnej Izabeli:

O lokalizacji: "Proponowana lokalizacja rzeźby - na jednej z istniejących ławek amfiteatru, tzw. "Oranżerii", w ostatnim rzędzie, tyłem do sceny - wydaje się być przypadkowa i nieuzasadniona przestrzennie. Lokalizacja ta nie odnosi się ani do miejsca w sposób szczególny związanego z księżną (Skwer Niepodległości w czasach Czartoryskich nie funkcjonował jako park, był to teren pól i łąk), ani nie wpisuje się w otoczenie, które mogłoby te czasy przypominać (...). Właściwsza byłaby lokalizacja w przestrzeni bardziej kameralnej, np. w miejscu zagospodarowanym zielenią parkową bądź ogrodową. Wrażenie przypadkowości daje też zestawienie rzeźby z brązu i ławki z piaskowca".

O projekcie rzeźby: "Projekt rzeźby, którego zdjęcia dołączono do wniosku prezentuje niski poziom artystyczny - postać księżnej ma zaburzone proporcje ciała i nienaturalną pozę, wykonana jest w sposób uproszczony, bez dopracowania detali (w szczególności twarzy, fryzury i stroju), postać psa nieczytelna. "

Podsumowanie: "Reasumując LWKZ stoi na stanowisku, że proponowane rozwiązania nie są właściwe w zakresie lokalizacji pomnika, jego formy plastycznej i estetyki - co nie daje podstaw do prawidłowego wkomponowania go w przestrzeń publiczną oraz historyczny kontekst architektoniczny i krajobrazowy. Ponadto nie oddają one szacunku i powagi wobec księżnej Izabeli Czartoryskiej, duchowej patronki i twórczyni kulturalnego rozmachu Puław (...). "

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium