Specjaliści z Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska oraz naukowcy z UMCS wezmą pod lupę Kazimierski Park Krajobrazowy. Zinwentaryzują faunę i florę, wypracują sposoby ochrony dzikiej przyrody i pochylą się nad korektą granic parku.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy park krajobrazowy w Polsce musi posiadać tzw. plan ochrony. Dotyczy to także Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, w skład którego wchodzą tereny takich gmin jak Kazimierz Dolny, Puławy, Nałęczów, Janowiec czy Wąwolnica. Prace nad tym dokumentem właśnie się rozpoczynają. Na zlecenie dyrektora Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych przygotowują go specjaliści NFOŚ i UMCS. Mają na to czas do listopada 2021 roku.
– Przeprowadzona zostanie w nim inwentaryzacja rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Opracowane zostaną również sposoby ich ochrony. Nasz plan będzie stanowił również istotne wytyczne dla poszczególnych gmin pomagając im w przygotowaniu Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego – tłumaczy Marcin Kozieł, specjalista z Lubelskich Parków Krajobrazowych.
We wrześniu zorganizowane ma zostać zebranie w tej sprawie (dokładna data nie została jeszcze ustalona). Wezmą w nim udział przedstawiciele poszczególnych gmin z obrębu parku, instytucje zainteresowane sprawami ochrony przyrody.
Do udziału w konsultacjach Lubelskie Parki Krajo0brazowe zachęcają także okolicznych mieszkańców.
– Czekamy na wnioski i propozycje. Mogą one dotyczyć m.in. kwestii związanych z ochroną poszczególnych fragmentów parku z uwagi na występujące w nim walory przyrodnicze; nowych zagrożeń, jakie dostrzegają; jak również kwestii zmiany granic parku – podpowiada Marcin Kozieł.
Plan ochrony parku ma przede wszystkim zaktualizować wiedzę o jego stanie faktycznym - co park zamieszkuje, co w nim rośnie, a co występować przez ostatnie dekady przestało.
Miejsca, w których zaniknęły wartościowo przyrodnicze elementy będą mogły zostać wyłączone z KPK. I odwrotnie – tam, gdzie dzika przyroda wymaga wsparcia – plan ma w tym pomóc.
Etap konsultacji już się rozpoczął. Wnioski i pytania dotyczące parku można wysyłać do Zespołu LPK przy ul. Karłowicza 4 w Lublinie (elektronicznie na sekretariat.zlpk@lubelskie.pl). Wzór pisma można znaleźć także na stronach niektórych gmin, m.in. UG Wąwolnica.
Wyłożenie pierwszego projektu planu zaplanowano na połowę przyszłego roku. Całość ma być gotowa kilka miesięcy później. Dokument wejdzie w życie po przyjęciu go przez Sejmik Województwa Lubelskiego.