Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

10 listopada 2018 r.
18:31

Koniec rządów Janusza Grobla w Puławach, koniec pewnej epoki [opinie]

Janusz Grobel
Janusz Grobel (fot. Radosław Szczęch)

Wybory samorządowe przejdą do historii, jako te, które zupełnie przemodelowały lokalną scenę polityczną w Puławach. Mieszkańcy zdecydowali, że swoją misję zakończy Janusz Grobel.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gdy zaczynał pracę w puławskim Urzędzie Miasta był 1980 rok. W Polsce młodzież po raz pierwszy bawiła się na festiwalu w Jarocinie, robotnicy największych zakładów pracy rozpoczynali falę strajków, a w Puławach budowano „Dom Chemika”. Młody inżynier, decyzją wojewody, został wtedy powołany na stanowiska zastępcy naczelnika. Po ośmiu latach był już prezydentem Puław. Stanowisko to po raz pierwszy powierzyła mu Miejska Rada Narodowa, chwaląc go m.in. za zdolności organizacyjne, pracowitość oraz umiejętność współpracy.

Zawirowania politycznej transformacji na chwilę wypchnęły Janusza Grobla poza puławski Ratusz, ale po już kilku latach, decyzją wyborców – znów trafił na szczyt lokalnej władzy, którą sprawuje nieprzerwanie od 1994 roku. Od tamtej pory w cuglach wygrywał wszystkie kolejne wybory, konsekwentnie trzymając na dystans powstające i znikające z piedestałów partie polityczne.

Ugrupowanie, które zbudował (Porozumienie Samorządowe Prawicy Puławskiej) okazało się na tyle elastyczne, by potrafiło współrządzić miastem zarówno z lewicą (SLD), liberałami (PO), jak i prawicą (PiS). A zarazem na tyle „teflonowe”, że przez ponad dwie dekady nie wstrząsnęła nim żadna poważna afera.

W czasie prezydentury Janusza Grobla, bez względu na ostateczną ocenę jego pracy, Puławy przeszły znaczącą metamorfozę. Skutecznie lobbując u władz centralnych, udało się doprowadzić do budowy pierwszego, a następnie drugiego etapu ekspresowej obwodnicy miasta. Wykorzystując szybko rosnące dochody i pozyskując środki zewnętrzne, wiele milionów złotych trafiło na rewitalizację zieleni miejskiej, przebudowę portu rzecznego, nabrzeża (bulwar), zakup nowych autobusów, powstanie technoparku, krytych kortów, bloków komunalnych, stadionu wraz z parkiem wodnym i hotelem oraz wielu ulic (Sosnowa, Ceglana, Górna, Kopernika, Spacerowa, Norwida). W tym czasie miasto stało się również właścicielem byłego dworca autobusowego oraz Pałacu Marynki. Udało się także pozyskać dotacje i rozpocząć dwie kolejne, kluczowe inwestycje – budowę nowej hali sportowej i przebudowę „Domu Chemika”.

Oczywiście rządy Grobla to nie tylko pasmo sukcesów. Piętrowy parking w Marinie pęka, więc kierowcy nie mogą wjeżdżać na jego górny poziom. Z powodu braku przepływu, woda w Marinie zakwita, a położona w pobliżu przepompownia ścieków często daje o sobie znać emitując nieprzyjemną woń. Mieszkańcy narzekają także na zaniedbany Park Czartoryskich, którym opiekuje się państwowy instytut, czy niewystarczającą ilość parkingów na osiedlach. Nie wszystkie inwestycje okazały się także strzałami w dziesiątkę, bo technopark nadal przynosi straty, a nerwy kierowców na próbę wystawia szereg podniesionych skrzyżowań i przejść w ramach „miasteczka holenderskiego”.

Janusz Grobel, mimo porażki w wyborach prezydenckich, nie kończy działalności w samorządzie. Otrzymał mandat radnego, a jego ugrupowanie pozostanie drugą siłą w radzie miasta. Niewykluczone także, że „wieczny prezydent” powalczy o powrót na stanowisko. Za pięć lat nadal będzie znacznie młodszy, niż np. 78-letni obecnie, rozpoczynający kolejną kadencję, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Opinie o ustępującym prezydencie Puław

Potrafi współdziałać

Lucjan Tomaszewski, szef puławskiego ZNP, były członek zarządu miasta, były przewodniczący rady miasta

Czas, w którym współpracowałem z Januszem Groblem w puławskim samorządzie mogę nazwać „złotym okresem”, bo to były lata spokoju i pracy na rzecz miasta. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale starania o budowę obwodnicy i nowego mostu rozpoczynaliśmy już w latach 90-tych pukając do drzwi gabinetu Leszka Millera. Prezydenta Grobla oceniam pozytywnie, także dlatego, że potrafił współdziałać zarówno z lewicą, jak i prawicą. To inżynier budowlany, który znał się na inwestycjach, dlatego nikt mu „lipy” nie wstawił. Za jego rządów, co cieszy mnie także jako szefa związku zawodowego bardzo rozwinęła się również puławska oświata. Jego przegrana jest dla mnie dużym zaskoczeniem.

Wymagający szef

Antoni Rękas, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, były radny miejski

To był wymagający szef, który wiele wymagał zarówno od siebie, ale także od innych. Spokojny, uczciwy człowiek, którego zawsze szanowałem. I tytan pracy. Pamiętam, że zwykle zaczynałem swoją pracę o siódmej, a jego samochód już stał przed urzędem. Zdarzyło się usłyszeć także coś przykrego, że coś można było zrobić lepiej, ale czułem, że zawsze mogłem na niego liczyć. Dla mnie znajdował czas i pomagał, gdy było trzeba. Uważam, że w trakcie ostatnich kadencji, nasze miasto nie poszło w ruinę, a wielu przejeżdżających przez nie osób, nadal je chwali.

Wykorzystał potencjał

Ignacy Czeżyk, były poseł, radny miejski

Zmieniał się klimat polityczny, a Janusz Grobel potrafił się w nim odnaleźć, współpracować i odzyskiwać majątek PZPR-owski dla miasta. Potrafił także negocjować, a jego administracja dokonała w ostatnim czasie rzeczy niezwykłej, jaką było odzyskanie dla miasta kilkunastu milionów złotych VAT-u z prowadzonych inwestycji. Oczywiście, różne tytuły polityczne wielu ludziom można przypinać, ale prezydentowi należy podziękować za umiejętność wykorzystania potencjału. No, ale, żeby nie wyszło, że nazbyt gloryfikuję, muszę dodać, że nie wszystko się udało. Uważam, że była szansa choćby na to, żeby za 150 tys. zł wyremontować niszczejący budynek dworca autobusowego.

Niektóre koncepcje zablokował

Leszek Gorgol, były radny miejski, wicestarosta

Janusza Grobla poznałem w 1994 roku, kiedy zostałem radnym. Uważam, że w tym czasie prezydent zablokował rzeczy, które programowo i strategicznie wypracowano dla Puław w pierwszej kadencji. Przykładem tego jest zagospodarowanie pobrzeża Wisły, które powstało znacznie później, niż mogło. Lepiej można było wykorzystać także potencjał różnych środowisk, np. regionalistów i lokalnych artystów. Niewiele zrobiono także w temacie estetyzacji miasta, uporządkowania reklam, czy słupów ogłoszeniowych. Generalnie sądzę jednak, że prezydent wykazywał elastyczność i mimo sporów z opozycją, udało się zrobić także wiele dobrego, jak choćby utworzenie Muzeum Czartoryskich.

Skromny i dbający o podwładnych

Ewa Wójcik, była radna miejska, wiceprezydent Puław

Myślę, że epoka pana Janusza Grobla jeszcze się nie skończyła, ale bez wątpienia była jedną z najważniejszych w historii Puław, tuż po czasach Czartoryskich i okresie budowy Zakładów Azotowych. W tym czasie nasze miasto stało się nowoczesne i zadbane, z najlepszymi drogami w województwie. Wszystko zmieniło się in plus, co było zasługą prezydenta, jego myślenia, planowania. Dla mnie praca z nim to była duża przyjemność i duża nauka, która otwierała mi nowe horyzonty. Nie znam drugiego, tak pracowitego, zasobnego w wiedzę i skromnego człowieka. Janusz Grobel nigdy nie pchał się na afisz, dbał o swoich podwładnych i był skrupulatnym szefem. Chcę podkreślić również to, że pozytywnie, na tle swoich rywali, wyróżniał się również kulturą otoczenia i zaplecza nastawionego na dyskurs polityczny i współzawodnictwo.

Pozostałe informacje

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

Piłkarze Motoru po wygranej ze Stalą Mielec chcą pójść za ciosem we Wrocławiu

Motor zagra we Wrocławiu mecz przyjaźni. Śląsk musi wygrać

Przed kibicami Motoru wyjątkowe spotkanie. W końcu ich pupile zagrają w sobotę o godz. 17.30 mecz przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Na trybunach będzie święto, ale na boisku gospodarze zrobią wszystko, żeby wywalczyć kolejne punkty, bo nadal zajmują ostatnie miejsce w tabeli.

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców
wideo
film

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski ostro zareagował na kolejne oskarżenia dotyczące powstawania w regionie centrów dla cudzoziemców. Zapowiedział uchwałę sprzeciwiającą się przyjmowaniu migrantów i rezygnację z dotacji rządowej.

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg
film

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg

Jak zapowiadają synoptycy, piękny i ciepły tydzień zakończy się załamaniem pogody. Więcej w wideo.

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Siódme już od początku roku ognisko wścieklizny wykryto u lisa w powiecie zamojskim.

Paulina Tomasiak z miejsca stała się gwiazdą Górnika Łęczna

Dzisiaj mecz piłkarek reprezentacji Polski. Zawodniczka Górnika Łęczna z szansą na występ

W piątek Paulina Tomasiak z GKS Górnik Łęczna stanie przed szansą powrotu do reprezentacji Polski. Biało-Czerwone podejmą w Gdańsku Bośnię i Hercegowinę w trzeciej kolejce Ligi Narodów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium