Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

10 listopada 2018 r.
18:31

Koniec rządów Janusza Grobla w Puławach, koniec pewnej epoki [opinie]

Janusz Grobel
Janusz Grobel (fot. Radosław Szczęch)

Wybory samorządowe przejdą do historii, jako te, które zupełnie przemodelowały lokalną scenę polityczną w Puławach. Mieszkańcy zdecydowali, że swoją misję zakończy Janusz Grobel.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gdy zaczynał pracę w puławskim Urzędzie Miasta był 1980 rok. W Polsce młodzież po raz pierwszy bawiła się na festiwalu w Jarocinie, robotnicy największych zakładów pracy rozpoczynali falę strajków, a w Puławach budowano „Dom Chemika”. Młody inżynier, decyzją wojewody, został wtedy powołany na stanowiska zastępcy naczelnika. Po ośmiu latach był już prezydentem Puław. Stanowisko to po raz pierwszy powierzyła mu Miejska Rada Narodowa, chwaląc go m.in. za zdolności organizacyjne, pracowitość oraz umiejętność współpracy.

Zawirowania politycznej transformacji na chwilę wypchnęły Janusza Grobla poza puławski Ratusz, ale po już kilku latach, decyzją wyborców – znów trafił na szczyt lokalnej władzy, którą sprawuje nieprzerwanie od 1994 roku. Od tamtej pory w cuglach wygrywał wszystkie kolejne wybory, konsekwentnie trzymając na dystans powstające i znikające z piedestałów partie polityczne.

Ugrupowanie, które zbudował (Porozumienie Samorządowe Prawicy Puławskiej) okazało się na tyle elastyczne, by potrafiło współrządzić miastem zarówno z lewicą (SLD), liberałami (PO), jak i prawicą (PiS). A zarazem na tyle „teflonowe”, że przez ponad dwie dekady nie wstrząsnęła nim żadna poważna afera.

W czasie prezydentury Janusza Grobla, bez względu na ostateczną ocenę jego pracy, Puławy przeszły znaczącą metamorfozę. Skutecznie lobbując u władz centralnych, udało się doprowadzić do budowy pierwszego, a następnie drugiego etapu ekspresowej obwodnicy miasta. Wykorzystując szybko rosnące dochody i pozyskując środki zewnętrzne, wiele milionów złotych trafiło na rewitalizację zieleni miejskiej, przebudowę portu rzecznego, nabrzeża (bulwar), zakup nowych autobusów, powstanie technoparku, krytych kortów, bloków komunalnych, stadionu wraz z parkiem wodnym i hotelem oraz wielu ulic (Sosnowa, Ceglana, Górna, Kopernika, Spacerowa, Norwida). W tym czasie miasto stało się również właścicielem byłego dworca autobusowego oraz Pałacu Marynki. Udało się także pozyskać dotacje i rozpocząć dwie kolejne, kluczowe inwestycje – budowę nowej hali sportowej i przebudowę „Domu Chemika”.

Oczywiście rządy Grobla to nie tylko pasmo sukcesów. Piętrowy parking w Marinie pęka, więc kierowcy nie mogą wjeżdżać na jego górny poziom. Z powodu braku przepływu, woda w Marinie zakwita, a położona w pobliżu przepompownia ścieków często daje o sobie znać emitując nieprzyjemną woń. Mieszkańcy narzekają także na zaniedbany Park Czartoryskich, którym opiekuje się państwowy instytut, czy niewystarczającą ilość parkingów na osiedlach. Nie wszystkie inwestycje okazały się także strzałami w dziesiątkę, bo technopark nadal przynosi straty, a nerwy kierowców na próbę wystawia szereg podniesionych skrzyżowań i przejść w ramach „miasteczka holenderskiego”.

Janusz Grobel, mimo porażki w wyborach prezydenckich, nie kończy działalności w samorządzie. Otrzymał mandat radnego, a jego ugrupowanie pozostanie drugą siłą w radzie miasta. Niewykluczone także, że „wieczny prezydent” powalczy o powrót na stanowisko. Za pięć lat nadal będzie znacznie młodszy, niż np. 78-letni obecnie, rozpoczynający kolejną kadencję, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Opinie o ustępującym prezydencie Puław

Potrafi współdziałać

Lucjan Tomaszewski, szef puławskiego ZNP, były członek zarządu miasta, były przewodniczący rady miasta

Czas, w którym współpracowałem z Januszem Groblem w puławskim samorządzie mogę nazwać „złotym okresem”, bo to były lata spokoju i pracy na rzecz miasta. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale starania o budowę obwodnicy i nowego mostu rozpoczynaliśmy już w latach 90-tych pukając do drzwi gabinetu Leszka Millera. Prezydenta Grobla oceniam pozytywnie, także dlatego, że potrafił współdziałać zarówno z lewicą, jak i prawicą. To inżynier budowlany, który znał się na inwestycjach, dlatego nikt mu „lipy” nie wstawił. Za jego rządów, co cieszy mnie także jako szefa związku zawodowego bardzo rozwinęła się również puławska oświata. Jego przegrana jest dla mnie dużym zaskoczeniem.

Wymagający szef

Antoni Rękas, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, były radny miejski

To był wymagający szef, który wiele wymagał zarówno od siebie, ale także od innych. Spokojny, uczciwy człowiek, którego zawsze szanowałem. I tytan pracy. Pamiętam, że zwykle zaczynałem swoją pracę o siódmej, a jego samochód już stał przed urzędem. Zdarzyło się usłyszeć także coś przykrego, że coś można było zrobić lepiej, ale czułem, że zawsze mogłem na niego liczyć. Dla mnie znajdował czas i pomagał, gdy było trzeba. Uważam, że w trakcie ostatnich kadencji, nasze miasto nie poszło w ruinę, a wielu przejeżdżających przez nie osób, nadal je chwali.

Wykorzystał potencjał

Ignacy Czeżyk, były poseł, radny miejski

Zmieniał się klimat polityczny, a Janusz Grobel potrafił się w nim odnaleźć, współpracować i odzyskiwać majątek PZPR-owski dla miasta. Potrafił także negocjować, a jego administracja dokonała w ostatnim czasie rzeczy niezwykłej, jaką było odzyskanie dla miasta kilkunastu milionów złotych VAT-u z prowadzonych inwestycji. Oczywiście, różne tytuły polityczne wielu ludziom można przypinać, ale prezydentowi należy podziękować za umiejętność wykorzystania potencjału. No, ale, żeby nie wyszło, że nazbyt gloryfikuję, muszę dodać, że nie wszystko się udało. Uważam, że była szansa choćby na to, żeby za 150 tys. zł wyremontować niszczejący budynek dworca autobusowego.

Niektóre koncepcje zablokował

Leszek Gorgol, były radny miejski, wicestarosta

Janusza Grobla poznałem w 1994 roku, kiedy zostałem radnym. Uważam, że w tym czasie prezydent zablokował rzeczy, które programowo i strategicznie wypracowano dla Puław w pierwszej kadencji. Przykładem tego jest zagospodarowanie pobrzeża Wisły, które powstało znacznie później, niż mogło. Lepiej można było wykorzystać także potencjał różnych środowisk, np. regionalistów i lokalnych artystów. Niewiele zrobiono także w temacie estetyzacji miasta, uporządkowania reklam, czy słupów ogłoszeniowych. Generalnie sądzę jednak, że prezydent wykazywał elastyczność i mimo sporów z opozycją, udało się zrobić także wiele dobrego, jak choćby utworzenie Muzeum Czartoryskich.

Skromny i dbający o podwładnych

Ewa Wójcik, była radna miejska, wiceprezydent Puław

Myślę, że epoka pana Janusza Grobla jeszcze się nie skończyła, ale bez wątpienia była jedną z najważniejszych w historii Puław, tuż po czasach Czartoryskich i okresie budowy Zakładów Azotowych. W tym czasie nasze miasto stało się nowoczesne i zadbane, z najlepszymi drogami w województwie. Wszystko zmieniło się in plus, co było zasługą prezydenta, jego myślenia, planowania. Dla mnie praca z nim to była duża przyjemność i duża nauka, która otwierała mi nowe horyzonty. Nie znam drugiego, tak pracowitego, zasobnego w wiedzę i skromnego człowieka. Janusz Grobel nigdy nie pchał się na afisz, dbał o swoich podwładnych i był skrupulatnym szefem. Chcę podkreślić również to, że pozytywnie, na tle swoich rywali, wyróżniał się również kulturą otoczenia i zaplecza nastawionego na dyskurs polityczny i współzawodnictwo.

Pozostałe informacje

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach

Tuż przed feriami, w sobotę, 15 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej bawili się uczniowie ostatnich klas II LO. Były piosenki, kwiaty, polonez, walc oraz parodiowanie wychowawców.

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie
ZDJĘCIA / WIDEO
galeria
film

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie

Uczniowie z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

Wesele w SERCU
foto
galeria

Wesele w SERCU

To było najbardziej nietypowe wesele w klubie SERCE, a to dlatego ponieważ DJ Bossy postanowił zmienić stan cywilny. Powiedział zdecydowane "Nie" imprezowemu życiu. Z tej okazji zapłakane fanki, jak też koledzy i koleżanki zorganizowali młodej parze imprezę, jakiej SERCE nie widziało, czyli wesele na całego. Były oczepiny, był tort, był ksiądz i co ważnej największe weselne hity. Zobaczcie, co się działo.

Marcin Stromecki (z piłką) w sobotę otworzył wynik meczu pomiędzy Wisłą, a rezerwami Korony

Wisła Puławy kończy intensywny tydzień wygraną z rezerwami Korony Kielce

Po środowym remisie z Bronią Radom w sobotę Wisła Puławy rozegrała kolejny mecze kontrolny. Tym razem podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zmierzyli się u siebie z rezerwami Korony Kielce i zapisali na swoje konto zwycięstwo

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium