Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

28 czerwca 2021 r.
16:41

Nałęczów oczami młodzieży. Powstał "Nieoczywisty Przewodnik"

0 0 A A
W projekcie polsko-amerykańskiej fundacji wzięło udział 22 uczniów z trzech szkół w Nałęczowie i Wojciechowie
W projekcie polsko-amerykańskiej fundacji wzięło udział 22 uczniów z trzech szkół w Nałęczowie i Wojciechowie (fot. fot. NOK)

Liczy 52 strony, zawiera oryginale opisy, własnoręcznie wykonane ilustracje, a nawet wiersze. "Nieoczywisty Przewodnik po Nałęczowie" to pierwsza publikacja tego rodzaju, która w całości została wykonana przez młodzież Państwowego Liceum Plastycznego, ZS nr 2 oraz Szkoły Podstawowej w Wojciechowie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chcieliśmy pokazać Nałęczów w nietypowy, oryginalny i subiektywny sposób. Nie jest to typowy katalog ze zdjęciami, ale przewodnik stworzony od podstaw przez młodzież, pokazujący ich własne, artystyczne spojrzenie na miasteczko - tłumaczy Michalina Broda, koordynatorka projektu z ramienia Nałęczowskiego Ośrodka Kultury.

Zanim 22 uczniów lokalnych szkół zabrało się za tworzenie opisów oraz ilustracji, od lutego studiowali historię Nałęczowa, jego zabytków, rzeźb, willi, charakterystycznych miejsc. Korzystając z opracowań, artykułów, dawnych fotografii i rozmów z mieszkańcami, wytypowali lokacje, które następnie opisali i przedstawili w formie artystycznej. W przewodniku znajdziemy m.in. szkice, obrazy wykonane akwarelami, grafiki komputerowe, a także wiersze autorstwa nałęczowskiej młodzieży.

Projekt polsko-amerykańskiej "Fundacji Wolności" dotyczył nie tylko wypełnienia przez młodych stron 52-stronnicowej książki o Nałęczowie. Jak przyznaje Michalina Broda, młodzież w jego ramach zdobyła także inne umiejętności dotyczące pracy wydawniczej. Uczyli się np. pracy graficznej, w tym przygotowywania materiałów do druku, ale także marketingu, pozyskiwania sponsorów i patronów medialnych, organizacji eventów promocyjnych itp.

Dzieło młodych twórców jest dostępne bezpłatnie w siedzibie Nałęczowskiego Ośrodka Kultury. Podczas wernisażu "Nieoczywistego Przewodnika", który odbył się w ostatni czwartek, rozdano niemal wszystkie z 200 wydrukowanych egzemplarzy. Ewentualny dodruk z przyczyn finansowych nie jest jednak obecnie przewidywany. Osoby, którym nie uda się pozyskać przewodnika w formie tradycyjnej, będą mogły obejrzeć go cyfrowo. Plik PDF zostanie umieszczony na stronie internetowej NOK-u. Wybrane strony (w dużym powiększeniu) można oglądać także na placu przed ośrodkiem.

W projekcie wzięli udział: Aneta Bednarczyk, Julia Cichecka, Kasia Czyż, Joanna Drobysz, Karolina Dobraczyńska, Magdalena Jacak, Oliwia Jurkowska, Wiktoria Kargulewicz, Milena Kowalik, Patryk Kwapiński, Krzysztof Pardyka, Agata Lodowska, Piotr Michalczak, Tomasz Mirosław, Martyna Sawicka, Antoni Stephan, Joanna Nadzieja Turek, Ignacy Wawrzycki, Bartosz Wójcik, Weronika Wrocławska, Jagoda Wysokińska oraz Dorota Zakaszewska.

Ostatnie egzemplarze "Nieoczywistego Przewodnika" są jeszcze dostępne w siedzibie NOK-u (fot. NOK)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wypadek na krajowej 12 za Puławami. Droga zablokowana
wypadek

Wypadek na krajowej 12 za Puławami. Droga zablokowana

Dzisiaj tuż po godz. 18 na drodze krajowej nr 12 w okolicach Kajetanowa doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów. Fiat ducato czołowo zderzył się z hondą. Poszkodowani trafili do szpitali.

Młodzież śpiewała wiersze. Najlepsi otrzymali "Nuty Poezji"
zdjęcia
galeria

Młodzież śpiewała wiersze. Najlepsi otrzymali "Nuty Poezji"

Za nami XIV edycja Konkursu Piosenki Śpiewanej "Na strunach poezji", który organizuje ZS nr 1 im. W. Grabskiego w Lublinie we współpracy m.in. z Teatrem Starym. Do finałowych przesłuchań zakwalifikowano 30 uczestników. W tym tygodniu poznaliśmy zwycięzców.

Unijne miliony euro dla regionów przygranicznych

Unijne miliony euro dla regionów przygranicznych

150 mln euro Unia Europejska przeznaczy na pomoc regionom przygranicznym. Pieniądze mają pomóc w naprawie skutków wojny za wschodnią granicą.

Jacques Ndiaye otworzył wynik piątkowego sparingu

Próba generalna na plus. Motor Lublin pokonał w ostatnim sparingu Dinamo Batumi

Piłkarze Motoru zdali ostatni test przed powrotem na ligowe boiska. Ekipa z Lublina w piątek rozegrała trzeci sparing podczas obozu w Turcji. I zanotowała zwycięstwo z gruzińskim Dinamo Batumi 2:1.

Szkoła Podstawowa w Opatkowicach w gminie Puławy - jedna z trzech, którym grozi reorganizacja

Małe szkoły za drogie? Rodzice i nauczyciele przeciw reorganizacji

Trzy petycje podpisane przez setki mieszkańców gminy wiejskiej Puławy w sprawie odstąpienia od reformy lokalnej oświaty trafiło na biurko wójta Kamila Lewandowskiego. To sprzeciw wobec pomysłu przeniesienia klas 4-8 z małych szkół do innych, większych placówek. Twierdzą, że to pierwszy krok do ich likwidacji.

Myślał, że inwestuje w kryptowaluty. Stracił oszczędności

Myślał, że inwestuje w kryptowaluty. Stracił oszczędności

Przez 10 miesięcy wpłacał pieniądze myśląc, że inwestuje w kryptowaluty. 55-letni mężczyzna stracił swoje oszczędności.

Lublin zaprasza na festiwalowy weekend pełen smaków i emocji!
NASZ PATRONAT
1 lutego 2025, 12:00

Lublin zaprasza na festiwalowy weekend pełen smaków i emocji!

Na początku lutego Lublin stanie się prawdziwą stolicą kulinarnych doznań. W hali Targów Lublin S.A. odbędzie się wyjątkowe wydarzenie podczas którego będziemy mogli wybrać się do Azji i spróbować najlepszej czekolady.

Górnicy z Bogdanki zawiesili protest głodowy
Aktualizacja

Górnicy z Bogdanki zawiesili protest głodowy

Koniec protestu głodowego grupy górników kopalni Lubelskiego Węgla "Bogdanka". Członkowie związku zawodowego "Przeróbka" poinformowali o przerwaniu tej formy sprzeciwu wobec działań rządu. Powodem jest wyznaczenie terminu rozmów z przedstawicielami zarządu LW oraz władz centralnych.

 "Ja zabiłem pani tatę” – morderca po trzech dekadach stanął przed sądem
zbrodnia
galeria

"Ja zabiłem pani tatę” – morderca po trzech dekadach stanął przed sądem

W lubelskim Sądzie Okręgowym rozpoczął się proces Bogdana S., który niemal 30 lat temu dokonał morderstwa na ulicy Kossaka w Lublinie. Na jego trop trafili po latach śledczy z lubelskiego Archiwum X.

rurociąg wodny

Kształtki żeliwne — rodzaje i zastosowanie

Montaż sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wymaga zastosowania elementów wykonanych z materiałów o wyjątkowych właściwościach mechanicznych, takich jak bardzo duża wytrzymałość, sprężystość i odporność na wysokie ciśnienie, pęknięcia i deformacje. Są to cechy żeliwa sferoidalnego, czyli stopu żelaza z węglem, w którym grafit, na skutek dodania do stopu magnezu, przybiera kształt kulek.

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Katastrofa budowlana na Bernardyńskiej: sąsiedzi zawaliska mogą wrócić do domów

Budynki będące w pobliżu zawalonej kamienicy są bezpieczne i mieszkańcy mogą do nich wrócić - poinformował dzisiaj Państwowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lublinie. Wznowiony został także ruch na ulicy.

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Jak inwestować w złoto? Przewodnik dla początkujących

Złoto inwestycyjne jest jednym z bezpieczniejszych produktów umożliwiających równocześnie zabezpieczenie, jak i zwiększenie swojego kapitału. A dziś można kupować je nie tylko w formie fizycznych sztabek czy monet. Co zatem wybrać? Jak inwestować w złoto, by transakcja była bezpieczna i nie wiązała się z dużym ryzykiem straty?

Tam najlepiej leczą raka. Szpital z regionu w pierwszej dziesiątce

Tam najlepiej leczą raka. Szpital z regionu w pierwszej dziesiątce

Dobra atmosfera, komfort, organizacja leczenia i opieka personelu. Zamojski szpital najlepszy z regionu i na wysokim miejscu w kraju zdaniem pacjentów onkologicznych.

Leszek Możdżer solo w CSK
jazz
11 lutego 2025, 19:00

Leszek Możdżer solo w CSK

Leszek Możdżer to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich muzyków jazzowych. Należy do najciekawszych zjawisk polskiego jazzu ostatnich dekad. To pianista światowej klasy, który nie boi się eksperymentować, wyróżniający się przy tym oryginalnym brzmieniem i własnym językiem muzycznym. Artysta wystąpi z koncertem solo 11 lutego (wtorek) w Centrum Spotkania Kultur.

Jak tanio zdobyć sprzęt, dorównujący nowoczesnym konfiguracjom? Poznaj komputery poleasingowe!

Jak tanio zdobyć sprzęt, dorównujący nowoczesnym konfiguracjom? Poznaj komputery poleasingowe!

Poszukujesz komputera, który sprosta wymaganiom dzisiejszych technologii, ale nie chcesz wydawać fortuny? Rozwiązaniem mogą być komputery poleasingowe. Są to urządzenia, które wracają na rynek po okresie leasingu, często w doskonałym stanie i za dużo niższą cenę niż nowe. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto zainteresować się używanymi komputerami i jak mogą one zaspokoić Twoje potrzeby.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium