Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

17 kwietnia 2017 r.
7:55

NIK wylicza błędy w Muzeum Czartoryskich

0 8 A A
(fot. Archiwum)
(fot. Archiwum)

Błędy w ewidencjonowaniu zabytków, nieregulaminowe przelewy, ukrywanie części przychodów, niegospodarność przy zakupach – to część uwag, jakie po audycie w Muzeum Czartoryskich w Puławach zgłosili inspektorzy Najwyższej Izby Kontroli. Chodzi o okres, w którym Muzeum Czartoryskich było częścią Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kontrola w byłym puławskim oddziale Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym dotyczyła lat 2013-2016 i została przeprowadzona na wniosek puławskich radnych.

Negatywnie oceniony został m.in. sposób ewidencjonowania zabytków. Do inwentarzowej księgi nie wpisano 319 obiektów. Prowadzenie kart również nie było najlepsze. W 46 z 56 sprawdzonych dokumentów brakowało m.in. nazwy autora, miejsca i roku powstania, wartości, wymiarów, wagi, czy zdjęć. Powodem tych zaniedbań według dyrektora MNKD, Agnieszki Zadury, była długa absencja byłej zastępcy dyrektora Muzeum Czartoryskich, która przez kilka miesięcy przebywała na zwolnieniu lekarskim.

Zdaniem NIK, błędem było również nie wykazanie prawie 90 tys. złotych przychodu, jakie w pierwszym półroczu 2016 roku uzyskało Muzeum Czartoryskich. Informacja o tym, ile zarobiono na sprzedaży biletów, czy pamiątek nie dotarła wtedy do Urzędu Miasta Puławy, które współorganizowało i finansowało muzeum. Jak czytamy w raporcie, było to spowodowane pisemnym poleceniem dyrektora muzeum przekazanym głównej księgowej, by przychody każdego oddziału Muzeum Nadwiślańskiego traktować całościowo. W odpowiedzi dyrektor wyjaśniła, że wynikało to jedynie z postanowień nowego regulaminu jednostki dotyczących centralizacji zarządzania oddziałami. Na argument, że informacji nie otrzymywał współorganizator muzeum, dyrektor Zadura przypomniała, że Puławy „nie wykazywały sprzeciwu” wobec tego rodzaju sprawozdań.

W 2014 roku Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym bezprawnie „pożyczyło” pieniądze zgromadzone na rachunku Muzeum Czartoryskich. Na rachunek główny przelano wtedy 174 tys. złotych. Z puławskich pieniędzy opłacono wtedy wynagrodzenia pracowników innych oddziałów, uregulowano faktury, a nawet wyposażono łazienki w Kamienicy Celejowskiej. Środki po kilku tygodniach oddano. Dyrektor Agnieszka Zadura wyjaśniła, że było to konieczne z uwagi na chwilowy brak pieniędzy w Muzeum Nadwiślańskim.

Kontrolerom z NIK nie spodobała się współpraca Muzeum Czartoryskich z wrocławską firmą Sowa-Szenk, która otrzymała pieniądze za montaż sprzętu ekspozycyjnego, mimo że tę usługę wykonały inne podmioty (firmy Mega, Expo-Expert, Anpa). Chodziło o prawie 40 tys. złotych. Ponadto ta sama firma pod koniec 2014 roku otrzymała honorarium (12 tys. zł) za prace, które fizycznie zostały wykonane dopiero w kolejnym roku. Pieniądze miały być wynagrodzeniem za wykonanie aranżacji, chociaż protokół odbioru informował jedynie o wykonaniu jej projektu. Zdaniem dyrekcji muzeum, wszystko odbyło się w sposób prawidłowy.

Uwagi zgłoszono także do braków w tzw. kontroli zarządczej, co jak się okazało, po raz kolejny wynikało z długiej nieobecności jednej z pracownic Muzeum Czartoryskich. NIK skrytykował także brak reakcji na uwagi Muzeum Narodowego w Krakowie odnośnie konieczności przebudowy gablot ekspozycyjnych (w celu ochrony zabytków), czy niewystarczające wykorzystanie Domku Żółtego. Wśród zaleceń można przeczytać m.in. o konieczności „zaprzestania wydawania środków finansowych otrzymywanych na prowadzenie Muzeum Czartoryskich na inne cele”.

Pozostałe informacje

Niewybuch z czasów wojny znaleziony na budowie

Niewybuch z czasów wojny znaleziony na budowie

Na niebezpieczne znalezisko natrafili w czwartek budowlańcy przy ulicy Walecznych w Lublinie.

Ratusz w Zamościu

Urzędnicy nikogo nie obsłużą. Będzie ewakuacja

Półgodzinną przerwę w obsłudze interesantów będą mieć dzisiaj urzędnicy w Zamościu. Lepiej więc w ogóle się tam nie wybierać między godz. 13 a 13.30.

Adam Kszczot odwiedził lubelskie szkoły i poprowadził trening w Parku Ludowym
ZDJĘCIA
galeria

Adam Kszczot odwiedził lubelskie szkoły i poprowadził trening w Parku Ludowym

W środę gościem w Lublinie był jeden z najlepszych polskich lekkoatletów – Adam Kszczot. Odwiedził trzy szkoły podstawowe: SP nr 28, 53 i 58, ale poprowadził też trening w Parku Ludowym.

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny
DO USŁYSZENIA
film

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny

Daria ze Śląska to młoda artystka już teraz jest uznawana za jedno z największych muzycznych odkryć 2023 roku. Laureatka Fryderyków 2024 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. W piątek, 15 listopada, wystąpi w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Plan jest, wykonawca też. Właśnie rozstrzygnięto przetarg
LUBLIN

Plan jest, wykonawca też. Właśnie rozstrzygnięto przetarg

Nowy układ alejek, ławki, latarnie i roślinne kompozycje – Miasto rozstrzygnęło przetarg na budowę skweru im. Arcybiskupa Józefa Życińskiego.

Standardy jazzowe w interpretacji Włodka Pawlika
JAZZ
7 grudnia 2024, 19:00

Standardy jazzowe w interpretacji Włodka Pawlika

Już 7 grudnia (sobota) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin zagra Włodek Pawlik – pianista, kompozytor i jedyny polski laureat prestiżowej nagrody Grammy w kategorii jazz; za płytę „Night in Calisia”.

poznaliśmy 20 najpopularniejszych słów używanych przez młodzież. głosować można do końca listopada
SONDA
galeria

Czemó bambik ma delulu? Znamy finałową dwudziestkę Młodzieżowego Słowa Roku 2024

Dwadzieścia słów spośród tysięcy zgłoszonych powalczy o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. "Boomersi" mogą mieć problem ze zrozumieniem tego słownika, ale przychodzimy wam z pomocą.

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów
JEST PROBLEM, JEST PETYCJA

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów

Druga największa miejscowość w gminie Końskowola, liczący ok. 800 mieszkańców Skowieszyn, nie posiada chodnika przy głównej drodze przebiegającej przez centrum wsi. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa.

Dwa promile, rower i tory. Twierdził, że spieszył się na pociąg
BIAŁA PODLASKA

Dwa promile, rower i tory. Twierdził, że spieszył się na pociąg

44-latek przechodząc przez tory w miejscu niedozwolonym wpadł pod ruszający pociąg. Miał w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu
DO ZOBACZENIA
film

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu

Gościem Dziennikowego Lustra jest jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy kryminałów – Marcin Wroński. Autor cyklu o komisarzu Maciejewskim opowiada o swojej fascynującej drodze twórczej, inspiracjach, życiu z pióra oraz o najnowszych projektach.

Lublana w połowie XIX wieku
DO ZOBACZENIA

Z Lublany do Lublina. Śladami Emila Korytki

Polski szlachcic, zesłaniec, poeta i badacz folkloru słoweńskiego. Emil Korytko wywarł ogromny wpływ na rozwój stosunków polsko- słoweńskich. Wystawa przygotowana w trzech językach stanowi świetną okazję do poznania jego dokonań.

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy
KONTROLA I DECYZJE

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy

Chodzi o 150 tys. zł, których to zwrotu od powiatu puławskiego domaga się wojewoda lubelski. To część rządowej dotacji na przygotowanie miejsc zakwaterowania uchodźców z Ukrainy, którą to władze Końskowoli przeznaczyły na specjalne premie dla pracowników. W sprawie głos zabrało już nawet ministerstwo.

Piłkarze Motoru Lublin podziękowali w środę za wsparcie swojemu najstarszemu kibicowi

Gość specjalny na treningu. Motor Lublin docenił swojego najstarszego kibica

W środę na treningu Motoru Lublin pojawił się gość specjalny. To jeden z kibiców żółto-biało-niebieskich. Pan Stanisław nie opuszcza żadnego meczu beniaminka, chociaż ma... 93 lata.

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból
ZDJĘCIA
galeria
film

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból

„Prawdziwy ból” to komediodramat opowiadający historię o napiętych relacjach dwóch kuzynów. Ich podróż zaczyna się w Nowym Yorku, skąd nasi lecą do Warszawy, potem jest Lublin, a na koniec Krasnystaw.

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei
WYWIAD

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei

Rozmowa z Marcinem Kasprowiczem, trenerem reprezentacji Polski kobiet U-17

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium