Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

24 grudnia 2019 r.
12:23

Powiat puławski: Muszą wziąć kredyt, żeby zatkać dziurę budżetową

W środę radni powiatu puławskiego przyjęli budżet powiatu na 2020 rok. Kością niezgody okazał się zgubny wpływ jaki ma na budżet samorządów podniesienie płacy minimalnej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Radni powiatu puławskiego nie mieli uwag, co do konstrukcji zaplanowanych wydatków, czy dochodów. Wszyscy zgodnie uznali, że przedstawiony projekt uchwały jest najlepszym, jaki można było przygotować w aktualnej sytuacji. Spór dotyczył natomiast wpływu polityki finansowej rządu na kondycję samorządów, w tym powiatu puławskiego.

Najwięcej słów krytyki padło z ust radnej Teresy Gutowskiej (Koalicja Samorządowa), która zwróciła uwagę m.in. na negatywne skutki skokowej podwyżki płacy minimalnej.

– Zgadzam się z tym, że ludzie powinni zarabiać więcej, ale doskonale byłoby, gdyby rząd wskazał źródła finansowania tych podwyżek. Podjęto dobre decyzje dla ludności, ale złe dla samorządów. Odczują to pracownicy także naszych jednostek. Osoby bez kwalifikacji otrzymają więcej, a co z tymi wykwalifikowanymi, z doświadczeniem? Czy będziemy mieli pieniądze na adekwatne podwyżki dla nich? Wątpię – mówiła radna, przypominając o rosnących wydatkach bieżących, jak nadchodzący wzrost cen energii i usług.

– Dlatego musimy teraz wziąć 10 mln zł kredytu, żeby zatkać dziurę w naszym budżecie. Mamy minimalne dochody, a rząd o nas zapomniał. Zostawił samorządy, żeby radziły sobie same. Ja tego budżetu nie poprę – zapowiedziała Teresa Gutowska.

Z kolei Andrzej Mitruczuk (KS) zwracał uwagę na zbyt niską subwencję oświatową, która skutkowała koniecznością dołożenia w własnych środków ponad 32 mln zł (licząc od roku 2018 do 2020). – Co zrobimy, jeśli w roku 2021 znów będziemy musieli dołożyć do oświaty kolejne 12-13 mln zł? Czy znów skorzystamy z obligacji? Jeśli zaczniemy zadłużać się na wydatki bieżące, w którymś momencie będziemy musieli zacząć wywieszać białą flagę – przestrzegał radny, sugerując wzmożoną czujność i gotowość do negocjacji z „Warszawą” o zwiększenie dochodów.

Projekt nowego budżetu bezwarunkowo chwalił natomiast radny Mariusz Wicik (PiS), który nazwał go prorozwojowym, a wysokie wydatki na oświatę tłumaczył jako konieczną inwestycję w przyszłość dzieci i młodzieży. Starał się przy tym udowodnić, że podwyżka płacy minimalnej nie tylko zrównoważy samorządom obniżkę PIT-u, ale nawet przyczyni się do zwiększenia wpływów. Na koniec wręczył radnej Teresie Gutowskiej kalkulator. – Niech to będzie symbol merytorycznej dyskusji w oparciu o liczby, a nie slogany – powiedział.

Wspierał go radny Marek Woch (PiS), który chwalił politykę rządu, za spadek bezrobocia. – Jeśli mówimy o rządzie, trzeba patrzeć na całość. Rząd działa bardzo dobrze i my tu również pracujemy po to, żeby ludziom żyło się lepiej – podkreślał samorządowiec.
W roli umiarkowanych realistów wystąpili radni dawnego PSPP. – To nie jest bardzo dobry budżet. To jest budżet konieczny. Innego mieć nie będziemy – zauważył radny Zbigniew Śliwiński. Bożena Strzelecka uznała natomiast, że jest on najlepszy możliwy do skonstruowania w oparciu o istniejące przepisy.

Ostatecznie, za przyjęciem budżetu na 2020 roku opowiedziało się 19 radnych, przy 2 przeciw (Teresa Gutowska, Paweł Gajek) i 2 wstrzymujących się (Andrzej Mitruczuk, Marcin Pisula).

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Szalony Beret
foto
galeria

Szalony Beret

Największe muzyczne hity ostatnich lat, pulsujące światła i parkiet wypełniony miłośnikami muzyki oraz tańca – tak wyglądała ostatnia impreza w popularnym lubelskim klubie Rzut Beretem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej niezapomnianej nocy, podczas której królowały największe hity muzyczne!

Moto Session 2025
galeria

Moto Session 2025: Drft i szybkie samochody w Lublinie

Są samochody drogie i luksusowe. Są pokazy motocyklowych akrobacji. Są goście specjalni. W Lublinie trwa Moto Session 2025.

Tainted Grail: The Fall of Avalon
film

Tainted Grail: The Fall of Avalon. Edycja kolekcjonerska za 219 dolarów (wideo)

Twórcy Tainted Grail: The Fall of Avalon przed premierą gry uruchomili kampanię dla edycji kolekcjonerskiej.

W Lublinie przed Lidlem na Al., Solidarności pikietowało kilka osób

Pikietują przed Lidlem. I zapowiadają bojkot

Dęblin, Puławy, Zamość i Lublin – sklepy Lidla w tych miastach naszego regionu znalazły się na liście miast, w których zaplanowano kolejną pikietę przeciw budowie centrum dystrybucyjnego sieci w miejscowości Gietrzwałd.

Motor chce w sobotę dobić do granicy 40 punktów

Druga minuta i już blisko gola. Śląsk Wrocław - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Śląsk Wrocław - Motor Lublin. Spotkanie przyjaźni rozpocznie się o godz. 17.30.

Świdniczanka przegrała w sobotę z KSZO

Świdniczanka gorsza od KSZO

Druga porażka z rzędu Świdniczanki. Tym razem drużyna trenera Łukasza Gieresza musiała uznać wyższość rywali z Ostrowca Świętokrzyskiego (0:2).

Wrotka i Czajnik mają trzecie jajo. Kiedy będą pisklęta?

Wrotka i Czajnik mają trzecie jajo. Kiedy będą pisklęta?

Sokoły mieszkające na kominie Elektrociepłowni Wrotków w Lublinie doczekały się trzeciego jaja. Jak wszystko pójdzie dobrze, to pod koniec kwietnia pojawią się pisklęta.

Michał Zuber uratował remis dla Avii w meczu z Podhalem

Avia w ostatniej chwili uratowała remis w Nowym Targu

Sporo emocji w Nowym Targu. Tamtejsze Podhale prowadziło z Avią 1:0 i 2:1, ale w piątej minucie doliczonego czasu gry drużyna trenera Wojciecha Szaconia uratowała jeden punkt.

Coraz więcej brutalnych ataków. Szef MON o sytuacji na granicy

Coraz więcej brutalnych ataków. Szef MON o sytuacji na granicy

Wczoraj grupy atakujące kilkunasto-, kilkudziesięcioosobowe. Brutalność wzrasta, rzucanie kamieniami, konarami, szlifierkami, przecinanie bariery, szybkie reakcje polskich służb. Dzisiaj w nocy bardzo dużo prób przekroczenia, chyba około nawet 300, wszystkie udaremnione – wyliczał w sobotę, 5 kwietnia, wicepremier i szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać: trzy auta uszkodzone

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać: trzy auta uszkodzone

44-latka jadąca drogą ekspresową przegapiła zjazd. Zatrzymała samochód na powierzchni wyłączonej z ruchu i... zaczęła cofać. To się nie mogło dobrze skończyć.

Ruch wahadłowy na DK nr 19 za Kockiem. Trzy osoby w szpitalu

Ruch wahadłowy na DK nr 19 za Kockiem. Trzy osoby w szpitalu

Dzisiaj ok. godz. 11:30 na drodze krajowej nr 19, na obwodnicy Kocka doszło do kolizji, w której ucierpiały trzy osoby. Poszkodowani zostali zabrani do szpitala.

Broń i narkotyki u recydywisty. Marihuanę trzymał w stodole

Broń i narkotyki u recydywisty. Marihuanę trzymał w stodole

Ponad pół tysiąca dilerskich porcji marihuany oraz broń, na którą jej właściciel nie miał pozwolenia na jednej z posesji w gminie wiejskiej Puławy znaleźli lubelscy policjanci. Mężczyzna został zatrzymany. Grozi mu więzienie.

W niedzielę pierwszy domowy mecz Tytanów Lublin

W niedzielę pierwszy domowy mecz Tytanów Lublin

W Lublinie zostanie rozegrany po raz pierwszy w historii mecz najwyższej klasy rozgrywkowej. W niedzielę na Stadionie Lekkoatletycznym Tytani Lublin podejmą Lowlanders Białystok (godz. 14).

47 nowo przyjętych funkcjonariuszy SG w piątek złożyło ślubowanie w Komendzie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej
galeria

"Waszym nadrzędnym zadaniem jest ochrona granic". Straż zyskała nowych funkcjonariuszy

Komenda Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie staje się coraz liczniejsza. Uroczystość ślubowania 47 nowych funkcjonariuszy odbyła się w piątek, 4 kwietnia.

Mieszkaniec gminy Baranów na jakiś czas pożegna się z prowadzeniem pojazdów
na sygnale

Motocyklista pędził przez Samoklęski. Stracił prawo jazdy

W tym tygodniu jeden z mieszkańców gminy Baranów z dużą prędkością przejechał przez Samoklęski. Dostał wysoki mandat i sporo punktów karnych. Rozpoczynający się motocyklowy sezon będzie musiał odłożyć o trzy miesiące.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium