T-Mobile, który w ubiegły piątek zaczął testy sieci 5G w Warszawie, ma już także zgodę na wykorzystanie częstotliwości testowych w Kazimierzu Dolnym. Do końca roku spółka chce również podpisać z gminą umowę dotyczącą tzw. smart city.
– Mamy już zgodę na częstotliwości testowe, ale nie mamy jeszcze ustalonego terminu rozpoczęcia testów w Kazimierzu Dolnym – mówi Katarzyna Sosnowska z Departamentu Komunikacji Korporacyjnej T-Mobile Polska.
T-Mobile chce też do końca roku podpisać umowę z gminą dotyczącą uruchomienia w nadwiślańskim miasteczku smart city. Operator przekonuje, że znacznie poprawi to jakość usług telekomunikacyjnych, zarządzanie miastem będzie sprawniejsze, a mieszkańcy będą mogli korzystać z wielu udogodnień.
Miasteczko na pokaz
– Wśród innowacyjnych rozwiązań będzie inteligentny monitoring z funkcją wideodetekcji, system informacji o natężeniu ruchu czy inteligentnego oświetlenia. Do tego inteligentne parkingi, stacje ładowania pojazdów elektrycznych, punkty wypożyczania rowerów i pojazdów elektrycznych czy monitoring jakości powietrza – wylicza Sosnowska. – Jesteśmy już na ostatnim etapie negocjacji – zapewnia.
Porozumienie w tej sprawie z zarządem firmy T-Mobile władze gminy podpisały w czerwcu (pod dokumentem podpisał się Andrzej Pisula, poprzedni burmistrz Kazimierza Dolnego). Kazimierz Dolny jest według Niemców idealny do tego, by na dwa lata stworzyć tu pokazowe miasteczko wyposażone w oferowane przez Deutsche Telekom rozwiązania technologiczne. Firma chce tu zapraszać swoich potencjalnych klientów i pokazywać jak w praktyce sprawdzają się jej rozwiązania technologiczne.
Jeszcze negocjujemy
Nowe władze miasteczka z umowy z T-Mobile się nie wycofały, ale o jej szczegółach rozmawiać nie chcą.
– Negocjacje zaczęły się jeszcze za kadencji poprzedniego burmistrza i cały czas trwają. Nie ma rozstrzygnięcia w postaci ostatecznego kształtu umowy – mówi Artur Pomianowski, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Kilka warunków budzi wątpliwości z punktu widzenia interesu naszej gminy.
Kwestią sporną jest m.in. to kto i za co będzie w projekcie odpowiadał.
– Na razie podchodzimy do tego z dużą ostrożnością. Z drugiej jednak strony dostrzegamy korzyści, jakie naszej gminie przyniosłaby ta inwestycja – przyznaje burmistrz. I podkreśla, że smart city zapewnia m.in. darmowe wi-fi, wypożyczalnię rowerów elektrycznych i stację do ich ładowania, monitoring miejski, interaktywne tablice informacyjne. –W tych udogodnieniach mogłaby być w przyszłości wykorzystywana sieć 5G – mówi Pomianowski.
Co to jest 5G?
5G to technologia mobilna piątej generacji, jeszcze szybszej od poprzedniej 4G. Oferuje prędkość przesyłania danych na poziomie od 10 do 100 Gb/s, a tym samym nowe możliwości dla różnych branż.