Za nami 3 edycja Forum Cyfryzacji Polski Wschodniej. Głównym tematem wczorajszej dyskusji 18 prelegentów był rozwój cyfryzacji oraz wprowadzanie nowych technologii w naszej części kraju. Fachowcy rozmawiali o cyberbezpieczeństwie związanym z RODO, zastosowaniu Internetu Rzeczy czy aktualnymi rozwiązaniami cyfrowymi w e-administracji.
– Przeciętna dorosła osoba dotyka swojego smartfona 800 do 1000 razy dziennie. W przypadku młodzieży ta liczba wzrasta do 2 tysięcy. Analiza takich informacji daje ogromne pole do popisu koncernom zarządzającym danymi. Wszystkie zachowania konsumenckie są w dzisiejszych czasach skrupulatnie analizowane. Przykładowo kobieta, która raz w tygodniu nie wejdzie na strony internetowe związane z zakupami czy aukcjami może nie dostać kredytu hipotecznego – jej zachowanie może się wydać nienaturalne przedstawicielom banku – mówił Tomasz Małecki, prezes Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego, jeden z uczestników wczorajszego spotkania.
– Efektywne wykorzystanie danych to w dzisiejszych czasach główny czynnik, który buduje konkurencyjność firm – zaznaczył z kolei Łukasz Kułacz – prezes Zarządu Apius Technologies. Eksperci wskazali, że przyszłością w zarządzaniu danymi przez firmy są chmury cyfrowe – co w Polsce jest jeszcze mało popularne.
Prelegenci, głównie przedstawiciele firm związanych z IT i nowoczesnymi technologiami, poruszyli również kwestię zagrożeń i korzyści zastosowania w przyszłości sztucznej inteligencji. Zastanawiali się jakie zmiany należy wprowadzić w administracji, aby obywatele czuli się lepiej obsłużeni i chętniej przychodzi do urzędów. Analizowali także zastosowanie nowych rozwiązań IT w administracji.
Forum Cyfryzacji Polski Wschodniej jest kontynuacją poprzednich edycji Forum Cyfryzacji Województwa Lubelskiego.