Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

10 kwietnia 2017 r.
17:42

Tak wyglądają nowe pamiątki regionalne z Kazimierza Dolnego

Plumki Kazimierskie czyli wędzone śliwki w krówkowej masie według autorskiego przepisu wygrały konkurs na pamiątki regionalne z Kazimierza Dolnego. Do 16 lipca jest czynna wystawa „Wzornictwo dla Kazimierza Dolnego”, na której można zobaczyć wszystkie konkursowe prace.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Autorkami zwycięskiej pracy i laureatkami głównej nagrody w wysokości 3 tysięcy złotych są Barbara Brzostko i Paulina Fidzińska. Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym poza nagrodą główną przyznał dwa wyróżnienia po tysiąc złotych. Dostały je: Zuzanna Banasiak i Julia Sulikowska za pracę „Pozdrawiam Kazimierz! Zmaluj widokówkę” (interaktywne pocztówki, które każdy może wykonać sam) oraz Koryna Sroczyńska za pracę: Kwiaty Kazimierza Dolnego (zielnik, do którego można samodzielnie zebrać kwiaty).

Jak tłumaczy Romana Rupiewicz, przewodnicząca Samorządu Mieszkańców Kazimierza Dolnego i członek jury konkursowego, konkurs został zorganizowany po to, aby zmienić postrzeganie handlu i zachęcić przedsiębiorców, aby oferowali turystom tylko produkty wysokiej jakości.

– Dążymy do tego, żeby wyeliminować sprzedaż tandetnych pamiątek, które nie mają nic wspólnego z Kazimierzem i tak naprawdę można je kupić w każdym innym mieście – mówi Rupiewicz. – Produkcja pamiątek ma być związana z gminą lub powiatem. Chodzi o to, żeby pobudzić lokalną mikrogospodarkę, stworzyć nowe miejsca pracy, a także zachęcić ludzi, żeby nie wyjeżdżali za granicę tylko tworzyli własne firmy.

Dlatego w połowie kwietnia (termin nie został jeszcze ustalony) odbędą się trzydniowe bezpłatne warsztaty dla osób, które chcą prowadzić taką działalność. Będzie się można m.in. dowiedzieć skąd pozyskać na to pieniądze i jak prowadzić firmę.

W konkursie zostały przyznane również nagrody specjalne. Dwie od Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym dla Zuzanny Romanowskiej za pracę: Kamienica Mikołajka (drewniane klocki dla dzieci, z których można ułożyć fasadę kamienicy) oraz Anny Gwiazdy i Katarzyny Brągiel za pracę: Parowiec. Zabawka Drewniana.

Swoje nagrody przyznało też Towarzystwo Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego Korynie Sroczyńskiej za pracę: Kwiaty Kazimierza Dolnego, Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców w Kazimierzu Dolnym – Adrianie Kawęckiej i Norbertowi Kiljanowi za pracę: Chusta bawełniana (chusta z kazimierskimi motywami m.in. kamienic, rynku, studni) i Samorząd Mieszkańców Miasta Kazimierza Dolnego – Monice Krzyńskiej za pracę: Rzeźbiony ogryzek (zestaw drewnianych ołówków z logiem miasta i autorskim opakowaniem).

Do konkursu wpłynęło blisko 30 prac. Wszystkie można obejrzeć w ramach wystawy „Wzornictwo dla Kazimierza Dolnego” w Oddziale Przyrodniczym Muzeum Nadwiślańskiego (ul. Puławska 54).

Pozostałe informacje

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

Zabiegi ablacji z użyciem nowej techniki

To zaburzenie rytmu serca dotyczy miliona Polaków. W Lublinie leczą to nową techniką

Lubelscy lekarze przeprowadzili zabieg ablacji migotania przedsionków nową techniką varipulse. Dokonał tego jako jeden z pierwszych w Polsce zespół z Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Głowniaka.

Motor chce się zrewanżować Cracovii za porażkę z jesieni

Motor Lublin - Cracovia (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Motor Lublin - Cracovia. Początek spotkania o godz. 17.30.

Ogłoszenie wyroku

25 lat za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Do sądu wpłynęły apelacje

Sąd skazał w styczniu Karola M. na 25 lat więzienia za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Strony złożyły apelacje.

Ubiegłoroczna aukcja Pride of Poland

"To jest poniżej hipokryzji". Sprawa janowskiej stadniny w Sejmie

- To jest poniżej hipokryzji, co pan rozpowiada - tak w Sejmie wicemarszałkini Dorota Niedziela (KO) odniosła się do wypowiedzi polityków PiS dotyczących sytuacji w państwowych stadninach koni. Poseł Kazimierz Choma (PiS) dopytywał co zrobi resort rolnictwa, by „powstrzymać upadek hodowli koni”.

Arkadiusz Maj zdobył w sobotę trzy gole

Avia rozbiła w Krakowie rezerwy Wisły

Patryk Małecki w sobotę zagrał przeciwko Wiśle II, ale bohaterem spotkania Avii w Krakowie był zdecydowanie Arkadiusz Maj. Napastnik zespołu ze Świdnika w tym sezonie nie imponował skutecznością. Przed spotkaniem z rezerwami „Białej Gwiazdy” miał na koncie tylko dwa gole. Po wizycie w „Grodzie Kraka” ma ich już pięć, a żółto-niebiescy łatwo pokonali rywali 4:1.

Fryderyk Janaszek zapewnia, że jego zespół do końca sezonu będzie walczyć o miejsce w barażach

Górnik Łęczna spróbuje podtrzymać dobrą passę w Opolu

Górnik Łęczna w niedzielę powalczy o szóstą wygraną z rzędu. Tym razem zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Odrą Opole, która w tym tygodniu „odczarowała” swój nowy stadion. Zawody rozpoczną się o godz. 12.

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Po słonecznym dniu czeka nas chłodna noc. Nie jest to dobra informacja dla rolników i ogrodników.

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach
Zapowiedź

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach

Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie serdecznie zapraszają mieszkańców na niezwykłe widowisko "Iskry Niepodległej", które odbędzie się w dniach 6–8 maja 2025 roku na Placu Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie wpisuje się w tegoroczne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Zdjęcie ilustracyjne

Wyszedł drzwiami, wrócił oknem, a pieniądze zniknęły

Bialscy policjanci zatrzymali 29-letniego mieszkańca Białej Podlaskiej, podejrzanego o włamanie do mieszkania swojego znajomego. Mężczyzna, który początkowo uczestniczył w spotkaniu towarzyskim, po kłótni z gospodarzem opuścił mieszkanie, by chwilę później powrócić – tym razem wchodząc przez okno.

Padwa zmierzy się z niewygodnym rywalem

Padwa Zamość w niedzielę podejmie Nielbę Wągrowiec

W spotkaniu 23. kolejki KPR Padwa Zamość zagra z Nielbą Wągrowiec. Początek niedzielnego meczu o godzinie 17.

Zdjęcie ilustracyjne
ZDJĘCIA

66-latka z gminy Jabłoń padła ofiarą internetowych oszustów. Napisała do niej "znajoma"

Kobieta, działając pod wpływem emocji i uśpionej czujności, uwierzyła w fałszywą wiadomość o rzekomej wygranej w konkursie znanej sieci handlowej. Poniżej publikujemy zapis jej rozmowy z oszustami.

Zdjęcie ilustracyjne

Rosyjski śmigłowiec nad polskim Bałtykiem

Do incydentu doszło wczoraj wieczorem. Zdaniem DORSZ Rosja testuje w ten sposób gotowość naszych systemów obrony powietrznej.

Prypeć, miasto położone nieopodal elektrowni, zostało ewakuowane dzień po wybuchu. Miasto opuściło około 50 000 mieszkańców

39 lat od katastrofy w Czarnobylu

Mija 39 lat od katastrofy w Czarnobylu; dziś Ukraina oddaje hołd bohaterom, przypominając, że rosyjska agresja i ataki na obiekty jądrowe nadal zagrażają światu, a walka o bezpieczeństwo trwa - przekazał w sobotę szef Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy Andrij Danyk.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium