Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

29 września 2005 r.
19:01
Edytuj ten wpis

Z deszczu pod rynnę

0 0 A A

Dzieciaki rozwijające swoje zainteresowania dzięki zajęciom w Młodzieżowym Domu Kultury w Puławach przebywają po kilka godzin dziennie w blisko 90-letnim budynku przy ulicy Gdańskiej. Zdaniem Starostwa Powiatowego jest to niebezpieczne, bo stara kamienica nie nadaje się kompletnie do użytku. Dlatego zaoferowało MDK inną siedzibę - starszą o 10 lat dawną "popówkę” przy Sieroszewskiego. Dyrektorka domu kultury uważa, że planowana na koniec października przeprowadzka nie zmieni niczego na lepsze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Można nawet powiedzieć, że młodzież trafi z deszczu pod rynnę.
"Popówka” to prawdziwy pałacyk, z pięknym wnętrzem, kolumnami i łukami, otoczony wielkim placem z ogrodem. Ma atmosferę, która mogłaby sprzyjać poczynaniom twórczym młodych artystów. Ale gdy przyjrzeć się szczegółom, dobre wrażenie pryska. W salach na parterze w miejscach świeżo pomalowanych wilgoć sięga pół metra od podłogi i tworzy się pleśń. Gdzieniegdzie można palcem zerwać tynk. W piwnicach, gdzie planowane jest otwarcie galerii, tynk odłazi z mokrych od wilgoci ścian.
- Ten budynek jest bardzo zagrzybiony - mówi Aleksandra Kozak, dyrektor MDK. - Na dodatek jest o wiele mniejszy od naszej obecnej siedziby przy ul. Gdańskiej. Teraz mamy ponad tysiąc metrów kwadratowych powierzchni, w pałacyku będziemy jej mieli do dyspozycji zaledwie 400. Dostaniemy 7 sal dydaktycznych i dwa małe pomieszczenia na sekretariat i gabinet. Będziemy musieli wynajmować większe sale od szkoły chemicznej i bursy. Zwracaliśmy się z prośbą do starostwa o docieplenie i przygotowanie do użytku strychu w "popówce”, ale pozostaje to bez odzewu.
- Strych jest w dobrym stanie, przecież mieszkały tam dzieci z ogniska społecznego - twierdzi starosta Marian Żaba. - Można go już wykorzystywać.
Trudno się o tym naocznie przekonać, bo na drzwiach prowadzących na strych widnieje tabliczka z napisem "Nieupoważnionym wstęp wzbroniony”.
Zdaniem starostwa budynek, w którym obecnie mieści się MDK, nie nadaje się kompletnie do użytku, a nawet jest niebezpieczny. - Konstrukcja dachu jest zniszczona, drewniane stropy ugięte, jest grzyb, a najgorzej przedstawia się stan instalacji elektrycznej, która już cztery lata temu powinna być wymieniona - stwierdza starosta. - Budynek, który my oferujemy, choć jest starszy, na pewno będzie bezpieczniejszy. Ponadto za pieniądze, które musielibyśmy włożyć w remont tego przy ul. Gdańskiej można by wybudować nowy.
- Faktycznie, budynek przy ul. Gdańskiej też nie jest w dobrym stanie, ale na pewno nie ma tam grzyba - mówi Aleksandra Kozak. - Zastanawiamy się nad hipotetycznymi zagrożeniami, jakie mogą wyniknąć z eksploatacji naszego budynku, a nie myślimy o faktycznych, które zastaniemy w nowym miejscu, czyli o tym, jak na dzieci będzie wpływała obecność pleśni na ścianach.
Dyrekcja MDK skłonna jest jednak zmienić siedzibę, skoro stan budynku przy Gdańskiej stwarza zagrożenie dla przebywających tam dzieci. Wprawdzie nie ma na to żadnej fachowej ekspertyzy, tylko przegląd techniczny, ale władzom trzeba przecież wierzyć. Tylko że takiej ekspertyzy nie przeprowadził nikt także w budynku z 1908 roku przy Sieroszewskiego, a grzyb, mimo świeżo pomalowanych ścian, widoczny jest gołym okiem.
- Nie widzę tu naprawdę żadnego problemu - ripostuje starosta. - Oglądaliśmy budynek na Sieroszewskiego i nie ma tam żadnego grzyba. Jest wilgoć, ale to dlatego że kiedyś budowano bez instalowania izolacji. Poza tym pałacyk stoi już od długiego czasu bez użytku. Jak pojawią się tam ludzie i rozpocznie się okres grzewczy, problem zostanie wyeliminowany. Poza tym na wiosnę planujemy odkopać fundamenty, założyć izolację pionową i poziomą i wyremontować piwnice.
- Rozpoczęliśmy już osuszanie ścian w piwnicy - dodaje Katarzyna Brzozowska, architekt w Wydziale Rozwoju i Inwestycji Starostwa Powiatowego, która przeprowadziła przegląd techniczny obydwu budynków. - Robimy tam iniekcję krystaliczną, polegającą na wykonaniu odwiertów w ścianach. Otwarte są też okna w celu wietrzenia.
Ale do wiosny pozostaje jeszcze sporo czasu, a dzieci już od listopada będą miały zajęcia w pałacyku, zmuszone do wdychania niezdrowego powietrza.
- Dopóki nie zostanie wykonana izolacja nic nie pomoże, że budynek będzie zasiedlony i docieplany centralnym ogrzewaniem - twierdzi Andrzej Pochwatka, podinspektor w Wydziale Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta. - Wilgoć będzie ciągnęła od dołu. Jest to szkodliwe dla przebywających w pomieszczeniach osób. Oprócz zawrotów głowy, wymiotów i duszności, które może powodować, dzieciom grozi także alergia i astma.
Bez względu na protesty przenosiny staną się niedługo faktem.
- Nie minie wiele czasu, a dyrekcja MDK będzie mi jeszcze dziękować za nowy budynek - dodaje na koniec starosta. - Tak było w przypadku zmiany siedziby szkoły specjalnej czy Urzędu Pracy, który dostał pomieszczenia w potwornie zagrzybionym i wilgotnym miejscu po byłej jednostce wojskowej. Wszystkie niedogodności szybko zostały usunięte.
O dalszych losach budynku przy ul. Gdańskiej zdecyduje Rada Powiatu. Prawdopodobnie zostanie ogłoszony na niego przetarg.
(żak)

Pozostałe informacje

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium