Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

8 stycznia 2025 r.
19:35

Zamek już na swoim. Nowa dyrektorka o pomysłach na muzeum

Marzena Brzezicka dotychczas pełniła funkcję wicedyrektora Muzeum Nawiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, gdzie odpowiadała za oddział w Janowcu. Od tego roku jest dyrektorem Muzeum Zamek, które samorząd województwa usamodzielnił i odłączył od MNKD
Marzena Brzezicka dotychczas pełniła funkcję wicedyrektora Muzeum Nawiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, gdzie odpowiadała za oddział w Janowcu. Od tego roku jest dyrektorem Muzeum Zamek, które samorząd województwa usamodzielnił i odłączył od MNKD (fot. M. Brzezicka/mat. prywatne)

O planach nowego Muzeum Zamek w Janowcu, o przyszłości tej kulturalnej placówki, czekających ją inwestycjach, pomysłach na przyciągnięcie turystów i szansach na odbudowę obiektu opowiada niedawno powołana dyrektorka janowieckiego muzeum, Marzena Brzezicka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Od nowego roku zamek jest samodzielną jednostką kultury. Czy po odłączeniu się od Muzeum Nadwiślańskiego nastawia się pani bardziej na współpracę z tą instytucją, czy rywalizację?

– Nasze relacje z dyrektorami MNKD są nadal zażyłe i pozytywne. Zarówno my jak i oni nastawiamy się na współpracę. W ramach naszej działalności nie znajduję żadnej płaszczyzny, na której moglibyśmy ze sobą konkurować. Liczę na to, że podejmowane przez nasze muzea działania będą po prostu wzajemnie motywować.

• Z punktu widzenia turysty ta zmiana, niezależność placówki w Janowcu, będzie dostrzegalna?

– Dla turysty sama zmiana administracyjna i tytuł prawny nie będą w pierwszej chwili zauważalne. Oczywiście: bardziej prestiżowe i znamienne jest umieszczenie na tablicach informacyjnych nazwy Muzeum Zamek w Janowcu niż oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Aczkolwiek na przestrzeni czasu turysta zyska na takim podziale, ponieważ przygotujemy szerszą ofertę niż do tej pory; bardziej nacechowaną historią samego miejsca i wszystkim tym, co z nim związane.

• Częścią tej oferty z pewnością będzie pierwsza, samodzielnie przygotowana wystawa stała. Kiedy możemy spodziewać się jej otwarcia i co się na niej znajdzie?

– Na odwiedzających przez cały sezon turystyczny czekają nowe wystawy czasowe, ale ta pierwsza wystawa stała planowana jest 1 kwietnia 2026 roku. Zajmie dwa poziomy Domu Północnego. W jego podziemiach zostanie utworzona zbrojownia z wykorzystaniem hologramu. Na piętrze utworzymy natomiast wystawę przenoszącą nas do świetności czasów najważniejszych rodów, które były właścicielami zamku: Firlejów, Tarłów i Lubomirskich. Jej przygotowanie będzie najtrudniejsze ponieważ musimy sięgnąć do zbiorów należących do muzeów i kolekcjonerów prywatnych, ściągając niektóre eksponaty z zagranicy.

• Widzi pani szansę pozyskania większej liczby muzealiów, zabytków dla muzeum? Wiemy o tych, które przywieźli do Janowca przedstawiciele fundacji ks. Lubomirskich, ale domyślam się, że lista pani życzeń jest trochę dłuższa.

– Tylko po to, aby stworzyć te dwie wyżej wspomniane wystawy potrzebujemy około 200 sztuk zabytków. Już dziś mogę zdradzić, że otrzymaliśmy deklarację o przekazaniu 5 kolejnych zabytków w darze, ale o tym szerzej powiemy na konferencji prasowej, na której zostaną one przekazane oficjalnie. Ponadto, jak już wspomniałam, współpracujemy z prywatnymi kolekcjonerami i muzeami w kraju i zagranicą. O tym co uda nam się pozyskać będziemy informowali na bieżąco.

• Wystawy to nie wszystko. Ostatnio głośno było o winnicy, wypasie owiec, czy nowej iluminacji, ale zakładam, że na tym nie koniec pomysłów na przyciągnięcie turysty?

– Winnica, owce, iluminacje czy pasieka to tylko elementy wzbogacające ofertę zamku. Poszerzają ją i sprawiają, że turysta otrzymuje pełny pakiet doznań: muzeum, kulturę, przyrodę, edukację i ciekawostki. Oczywiście wszystkie te zadania będą kontynuowane a ich zakres z czasem będzie się rozszerzał. Planujemy otwarcie ścieżki edukacyjnej wzdłuż muraw kserotermicznych, ścieżki edukacyjnej po winnicy a także zajęcia edukacyjne dla grup zorganizowanych związane z wypasem i hodowlą owiec oraz pszczelarstwem.
Ponadto będziemy rozszerzać iluminacje poszerzając ja na park. Liczę na to, że w końcu uda nam się uruchomić tam punkt małej gastronomi bo jest to wielką bolączką turystów, że nie mogą u nas niczego zjeść ani się napić. Na pewno będzie też więcej wydarzeń po zmroku ponieważ iluminacja zamku zachwyca i przyciągać turystów. Proszę też pamiętać, że rok 2025 to rok 50-lecia muzeum, więc muszę coś zostawić jako niespodziankę. Mogę tylko zdradzić, że wielkim zaskoczeniem, mniemam, że pozytywnym, będzie program festiwalu filmowego. Przed nami też „Uczta koronacyjna” związana z obchodami 1000-lecia koronacji Państwa Polskiego a także wydarzenie dla mieszkańców Janowca i nie tylko czyli symboliczne przekazanie kluczy do zamku, które wróciły do Janowca.

Ruiny zamku to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych powiatu puławskiego. Rocznie odwiedza je około 60 tys. turystów. (fot. rs/archiwum)

• Muzealny kalendarz powoli się wypełnia.

– To prawda. Szczególnie, że Janowiec będzie gościł i współorganizował konferencje naukowe - po raz pierwszy od 10 lat. W tym roku planujemy dwie. Pierwszą „O Wiśle” wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Janowca, a drugą na temat zamków. Ta druga będzie miała charakter międzynarodowy, przygotowujemy ją wspólnie z zamkami w Malborku i Warszawie. Jest to wydarzenie cykliczne. Z racji naszego niedawnego wyodrębnienia, będziemy gościli je u siebie po raz pierwszy.

• W planach z pewnością są też inwestycje, zwłaszcza, że udało wam się pozyskać kilka milionów złotych na ten cel. Na które z zaplanowanych zadań czeka pani najbardziej?

– Najbardziej czekam oczywiście na te największe, najbardziej spektakularne, dotowane z „Polskiego Ładu” (chodzi o renowację muru zabytkowej kaplicy, wykonanie podestu i zadaszenia oraz renowację budynku bramnego – przyp. aut.). Niesłychanie ciekawe będą również inne zadania, jak remont komnat, wymiana dachów na Dworze z Moniak i Spichlerzu, stolarki okiennej i drzwiowej Dworu, instalacji elektrycznej w Spichlerzu. Ponadto na nowo posadowimy leżące w parku, porośnięte mchem kolumny, które zyskają swoje nowe funkcje. Czeka nas też remont obydwu bram wjazdowych, zarówno tej do zamku jak i dworu oraz konserwacja osuwającego się muru. Wszystkie te zadania po zakończeniu konsultacji z konserwatorem zabytków zostaną opublikowane w jednym przetargu. Chcemy również dokończyć prace na piętrze i poddaszu w Domu Północnym oraz zająć się zabytkowymi sztukateriami w wieży Franciszki.

• Powołanie nowego muzeum wiąże się ze zmianami kadrowymi. O jednej już wiemy: zatrudni pani nowego zastępcę.

– Przyznaję, że zmiany są, ale tylko na lepsze. Zatrudniliśmy już główną księgowa, a niedługo wystąpimy do Zarządu Województwa Lubelskiego o opinię na temat zaproponowanego przeze mnie kandydata na stanowisko mojego zastępcy. Mogę zdradzić, że chciałabym powołać dra Tomasza Mleczka, kustosza Zamku Królewskiego w Warszawie z 20-letnim stażem. To jedyny w Polsce doktor specjalizujący się w sztuce militarnej i obronnej. Liczę na to, że opinia Zarządu będzie pozytywna. Chciałabym, żeby dr Mleczek został wicedyrektorem ds. merytorycznych, dbając o stan naszych zabytków i muzealiów. Dodam, że kadrowo zostaliśmy w komplecie.

• Statut przewiduje dwóch wicedyrektorów.

– Tak, ale nam na razie wystarczy jeden. Od początku to zakładałam i nie zmieniam tej decyzji. Sama będę pełniła obowiązki zastępcy ds. administracyjnych, chociaż biorę pod uwagę, że w przyszłości to może się zmienić. Gdy muzeum nadal będzie się rozwijać być może powołam drugiego zastępcę, ale w najbliższych latach nie mam tego w planach.

• Na koniec pytanie futurystyczne. Idea odbudowy janowieckiego zamku – marzenie, konieczność, mrzonka, czy megalomania?

– To wcale nie jest pytanie futurystyczne! Stworzyliśmy radę ds. rewitalizacji zamku, która będzie składała się z pięciu profesorów specjalizujących się w dziedzinach związanych z renowacją zamków, funkcjonalnością zabudowań, historią oraz prawem. Kompletujemy już dokumentację związaną z zamkiem oraz finalizujemy warunki współpracy z radą. Ta już niedługo zostanie oficjalnie powołana i rozpocznie działalność. Chcemy do końca roku mieć plan funkcjonalno-użytkowy dla zamku, a po akceptacji LWKZ, szczegółowy plan rewitalizacji. Ten wpisze się w program rewitalizacji Gminy Janowiec, co pozwoli nam pozyskać duże środki unijne. Przygotowujemy się do tego już od roku i jesteśmy o duży, milowy krok bliżej. Nasze marzenie ma szansę się spełnić.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Od dziś można składać PIT za rok 2024

Od dziś można składać PIT za rok 2024

Od 15 lutego, czyli od dziś, rusza rozliczenie podatku dochodowego za 2024 r. Potrwa ono do środy, 30 kwietnia i termin ten nie będzie przedłużony.

3k6 Festiwal Gier, czyli wielkie granie w Lublinie (program)
NA PLANSZY

3k6 Festiwal Gier, czyli wielkie granie w Lublinie (program)

Trzecia edycja 3k6 Festiwalu Gier została zaplanowana w dniach 8-9 marca 2025 roku. A już teraz organizatorzy chwalą się programem wydarzenia.

Na Podhalu i w Bieszczadach możliwe spadki temperatury do minus 19 st. C.

Na Podhalu i w Bieszczadach możliwe spadki temperatury do minus 19 st. C.

Wybieracie się w góry, to ubierzcie się ciepło. Weekend będzie pochmurny i mroźny

Uważajcie na poranki, bo dzień może się źle zacząć

Uważajcie na poranki, bo dzień może się źle zacząć

Jest zima, to jest ślisko. Boleśnie przekonali się o tym w piątkowy poranek kierowcy z powiatu łęczyńskiego. W sześciu kolizjach rozbiło się kilka samochodów.

„Buch” i trafił za kraty

„Buch” i trafił za kraty

Jedni w słoikach przechowują marynaty, inni przewożą aprowizację do stolicy, a w Puchaczowie 57-letni pan ukrył 70 gr. marihuany. Policjanci mieli nosa i amator „bucha” trafił do celi.

Powinniśmy uczniów uczyć współpracy. A jak uczyć współpracy w klasach dwuosobowych? – mówi Tomasz Szabłowski, lubelski kurator oświaty
Magazyn

Rodzice nie chcą, gminy muszą

Tylko w ostatnich tygodniach pisaliśmy o planach na zamknięcie, przeniesienie lub zmniejszenie placówek w Olchowcu, Skrzynicach, Stawku, Malinówce, Garbatówce oraz SP nr 19 w Lublinie. O zjawisku, jego powodach i procedurach w przypadku likwidacji szkół rozmawiamy z lubelskim kuratorem oświaty, Tomaszem Szabłowskim

Cukiernicza podróż po świecie
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Cukiernicza podróż po świecie

Bycie córką piekarza zobowiązuje do kultywowania rodzinnych tradycji. Jednak Agnieszka najpierw zboczyła z drogi i poszła własną ścieżką. Choć wróciła na rodzinną, to idzie nią na własnych zasadach.

Urodziny OSTRO
foto
galeria

Urodziny OSTRO

To już 10 lat odkąd działalność zainaugurowała Klubokawiarnia OSTRO. W ubiegły weekend obchodziła hucznie 10 urodziny. Impreza trwała 3 dni. Jeśli jesteście spragnieni urodzinowych fotek, to koniecznie obejrzyjcie naszą fotogalerię, z której dowiecie się, jak się bawiliście.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Jesteśmy dobrze przygotowani

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Jesteśmy dobrze przygotowani

Piłkarska Betclic I Liga wystartowała już w piątek, a w niedzielę swój pierwszy mecz o punkty w 2025 roku rozegra Górnik Łęczna. Trener Pavol Stano z optymizmem patrzy na najbliższe pół roku i wyzwania przed jakimi staje jego zespół

Światowe marki Haute Couture w zamojskiej galerii

Światowe marki Haute Couture w zamojskiej galerii

Światowe marki w niskich cenach - tak reklamuje się słynna sieć sklepów Half Price. Już pod koniec lutego otworzy swój pierwszy sklep w Zamościu.

Weekend z Trzydziestką
foto
galeria

Weekend z Trzydziestką

Ubiegły weekend w popularnym lubelskim Klubie 30 był bardzo intensywny. Piątek, jak to piątek rozgrzewka przed sobotą, a w sobotę odbyło się Abba Show w wykonaniu szczecińskiego tribute band - FAAN. Zespół znany jest z wykonywania na żywo w brawurowy sposób przebojów grupy ABBA. Nie dość, że grają jak ABBA, to wyglądają jak słynna szwedzka grupa. Zobaczcie, co się działo w Klubie 30.

Urząd Wojewódzki świętuje jubileusz, wojewoda nagradza pracowników

Urząd Wojewódzki świętuje jubileusz, wojewoda nagradza pracowników

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim 123 pracowników otrzymało odznaczenia i podziękowania od wojewody z okazji Akademii Jubileuszowej 105-lecie LUW.

Laura Miskiniene oraz Karol Kowalewski byli najbardziej zapracowanymi członkami Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin w ostatnim okienku reprezentacyjnym

Polski Cukier AZS UMCS zagra ze Ślęzą Wrocław, czyli wykonać krok w kierunku mistrzostwa

Zanosi się na ciekawy mecz w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli. W niedzielę o godz. 18 Polski Cukier AZS UMCS zmierzy się u siebie ze Ślęzą Wrocław.

Quo vadis? Czyli oświata po chełmsku
galeria

Quo vadis? Czyli oświata po chełmsku

“Nie będzie urząd pluł nam w twarz”, "nic o nas bez nas", "nasza szkoła, nasza przyszłość" - takie hasła wybrzmiewały dziś przed chełmskim ratuszem. W czwartek (13 lutego) w Chełmie miał miejsce protest rodziców oraz słuchaczy Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych nr VII. Był on skierowany przeciw planom miasta dotyczącym reorganizacji placówek edukacyjnych.

Policjant zginął od kuli byłego policjanta

Policjant zginął od kuli byłego policjanta

24 lutego minie trzydzieści jeden lat od tej tragedii. W Chełmie od kuli byłego policjanta-bandyty zginął wtedy 32-letni funkcjonariusz.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!