Przyjechali do nas z całego kraju. Reprezentaci 46 szkół, których patronem jest Henryk Sienkiewicz, na swój jubileuszowy, 25. zlot, wybrali Puławy. W uroczystościach wzięli udział m.in. aktorka Magdalena Zawadzka, reżyser Jerzy Hoffman, a także prawnuczka polskiego noblisty, Anna Dziewanowska.
Puławy są gospodarzem jubileuszowego zlotu szkół sienkiewiczowskich. Ich dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie spotykają co roku, a zlotom towarzyszą uroczyste przemarsze, zabawy, wspomnienia i piosenki. Uświetniają je także zaproszeni goście, związani z twórczością Henryka Sienkiewicza. W piątek, podczas inauguracji zlotu w Puławskim Ośrodku Kultury gościliśmy m.in. aktorkę, która zasłynęła rolą Basi w filmie "Pan Wołodyjowski", Magdalenę Zawadzką. Był także reżyser trylogii, Jerzy Hoffman oraz prawnuczka wieszcza, Anna Dziewanowska. Jak stwierdziła, bycie potomkiem tak znanego człowieka wiąże się z różnymi perypetiami.
- Niektórzy oczekują ode mnie biegłej znajomości całej twórczości mojego pradziadka, a ja naprawdę nie zajmuje się badaniem tego. Pewne dzieła podobają mi się bardziej, jak np. Sachem, czy Krzyżacy, a inne mniej - przyznaje krewna noblisty, która urodziła się wiele lat po jego śmierci. Sama, co prawda, nie pisze, ale podkreśla, że jej dziadek, mama i wujek tworzyli wiersze, rymowanki i epitafia.
Wśród uczestników zlotu była także Elżbieta Tamara Małecka, dyrektor i nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Budowlanych i Odzieżowych im. H. Sienkiewicza w Tczewie.
- Na zloty jeździmy już od 12 lat i zawsze jest bardzo sympatycznie. Naprawdę łączy nas zamiłowanie do tego patrona. W roli gospodarza występowała Grażyna Lewtak, wicedyrektor puławskiej Szkoły Podstawowej nr 11. - Wspólnie podtrzymujemy tę sienkiewiczowską tradycję, historię, która dzisiaj bywa zapominana. Jest z nami ponad 150 osób z 46 szkół z całej Polski, a jedna przyjechała do nas z Czech - mówiła tuż przed rozpoczęciem gali dyrektor. Na szczęście Czesi nie traktują Sienkiewicza, jako swojego rodaka. Takiego patrona czeskiej szkole nadal mieszkający tam Polacy.
Podczas gali, głos zabierali m.in. prezydent Puław, Janusz Grobel, dyrektor Muzeum H. Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, Maciej Cybulski, z-ca wójta gminy Krzywda w której znajduje się placówka, a także reprezentaci szkół sienkiewiczowskich. Poza oficjalnymi przemówieniami nawiązujących do historii zlotu, jego rozwoju i sukcesu, rozdane zostały nagrody dla uczniów, którzy rywalizowali w konkursach.
Nie zabrakło także części artystycznej w wykonaniu utalentowanych dzieciaków z puławskiej "jedenastki", była m.in. "Dumka na dwa serca", ale także sienkiewiczowski rap. Uczestnicy zlotu wieczorem udali się na bankiet, a uczniowie na szkolną dyskotekę. W planie na następny dzień zwiedzanie Kazimierza Dolnego oraz muzeum wieszcza w powiecie łukowskim.