Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

14 lutego 2021 r.
9:36

Raport o byłych miastach wojewódzkich. Szansą dla Białej Podlaskiej może być praca zdalna

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
(fot. Bartosz Wołoszko )

Utrata statusu miasta wojewódzkiego ewidentnie była stratą prestiżu – mówi dr Jakub Kwaśny, wykładowca akademicki i autor ekspertyzy „Sytuacja byłych miast wojewódzkich w 20 lat po reformie powiatowej”. W raporcie znalazła się też Biała Podlaska, która pomimo reformy, nie zanotowała znacznego spadku liczby ludności, w przeciwieństwie do innych miast.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wraz z reformą powiatową z mapy administracyjnej Polski zniknęło 31 miast wojewódzkich, a w miejsce 49 województw utworzono 16 regionów.

– Bycie miastem wojewódzkim było i jest uznawane za ważny czynnik rozwoju. Utrata tego statusu oznacza ograniczenie wielu przywilejów, obniżając znaczenie danego ośrodka miejskiego – zauważa autor raportu, dr Jakub Kwaśny z Centrum Polityk Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jego zdaniem, miasta średniej wielkości, jak Biała Podlaska obecnie spełniają rolę subregionalną. – Jako miasta z okalającymi je powiatami stają się tzw. obszarami funkcjonalnymi z kulturalną, społeczną czy handlową rolą. Jednak, mimo wszystko, utrata statusu miasta wojewódzkiego oznaczała pewną utratę prestiżu – podkreśla Kwaśny. Ponadlokalnemu charakterowi takich ośrodków może sprzyjać m.in. obecność uczelni wyższych. W przypadku Białej Podlaskiej mowa o PSW im. Papieża Jana Pawła II oraz filii AWF.

W ocenie autorów, niekoniecznie sprawdziły się pierwotne obawy o gospodarcze kryzysy w takich miastach.

– Miejsc pracy nie ubyło. Ale znaczenie polityczne tych miast osłabło. Bo życie polityczne przeniosło się do siedzib województw. Tam zapadają decyzje dotyczące choćby rozdysponowania środków unijnych – zaznacza naukowiec. Jego zdaniem, państwo byłym miasto wojewódzkim nie zrekompensowało utraty ich statusu. – Ale mimowolnie środki unijny były swoistą rekompensatą. Stało się to zwłaszcza tam, gdzie wdrożono Zintegrowane Inwestycje Terytorialne – tłumaczy Jakub Kwaśny.

W strategii rozwoju województwa lubelskie miasta takie jak Biała Podlaska, Chełm czy Zamość stanowią Miejskie Obszary Funkcjonalne właśnie w ramach ośrodków subregionalnych. Na przykład w tegorocznym budżecie inwestycyjnym Białej Podlaskiej zaplanowanym na 98 mln zł, co druga złotówka pochodzi ze środków zewnętrznych. Najwięcej zaś z Unii Europejskiej,

Poza tym, w ocenie autorów, planowana deglomeracja nie spełniła swojej roli.

– W swoim programie miała to partia rządząca. Ale nie słyszę o tym postulacie – stwierdza Kwaśny. – Ale można to przekształcić w szansę, jeśli każdy nowopowstały organ byłby lokowany w mniejszych miastach. Nie wszystko musi być w Warszawie – zauważa autor raportu.

Przypomnijmy, że w ramach „decentralizacji” w Białej Podlaskiej kilka lat temu, kiedy miastem rządził prezydent z PiS Dariusz Stefaniuk utworzono oddział Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Paradoksalnie, szansą dla miast takich jak Biała Podlaska, może być sytuacja związana z pandemią.

– To na razie wróżenie z fusów, ale chodzi nam o upowszechnienie pracy zdalnej. Mniejsze miasta mogą na tym skorzystać, bo okazuje się, że, aby pracować w dużej korporacji, nie trzeba mieszkać w Warszawie. Można pozostać mieszkańcem Białej Podlaskiej czy Tarnowa i robić to zdalnie – zauważa Kwaśny. Zresztą, Biała Podlaska w przeciwieństwie do większości byłych miast wojewódzkich nie zanotowała znacznego spadku liczby mieszkańców. W 1998 roku miasto liczyło 58 tys. 351 mieszkańców, a dane z GUS z 2020 roku mówią o liczbie 57 tys. 194.

Naukowcy planują kolejną ekspertyzę. – Będzie dotyczyła tzw. powiatów obwarzankowych, czyli okalających miasta na prawach powiatu– zapowiadają autorzy z Krakowa.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel najtaniej w kraju

Węgiel z Bogdanki na Ukrainę, czyli co dalej z lubelską kopalnią

– Po zakończeniu wydobycia węgla chcemy nadal być silnym przedsiębiorstwem przemysłowo-energetycznym – mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Sławomir Krenczyk. Sporą szansą na zbyt węgla z Bogdanki może być rynek ukraiński.

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Lewart w trzech ostatnich meczach zdobył siedem punktów

Druga wygrana na wiosnę, Lewart lepszy od Wiślan

W trzech ostatnich meczach Lewart wywalczył siedem punktów. W sobotę beniaminek z Lubartowa pokonał u siebie Wiślan Skawina 1:0, a bohaterem gospodarzy okazał się Łukasz Najda, który zdobył jedynego gola.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium