Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

14 lutego 2021 r.
9:36

Raport o byłych miastach wojewódzkich. Szansą dla Białej Podlaskiej może być praca zdalna

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
(fot. Bartosz Wołoszko )

Utrata statusu miasta wojewódzkiego ewidentnie była stratą prestiżu – mówi dr Jakub Kwaśny, wykładowca akademicki i autor ekspertyzy „Sytuacja byłych miast wojewódzkich w 20 lat po reformie powiatowej”. W raporcie znalazła się też Biała Podlaska, która pomimo reformy, nie zanotowała znacznego spadku liczby ludności, w przeciwieństwie do innych miast.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wraz z reformą powiatową z mapy administracyjnej Polski zniknęło 31 miast wojewódzkich, a w miejsce 49 województw utworzono 16 regionów.

– Bycie miastem wojewódzkim było i jest uznawane za ważny czynnik rozwoju. Utrata tego statusu oznacza ograniczenie wielu przywilejów, obniżając znaczenie danego ośrodka miejskiego – zauważa autor raportu, dr Jakub Kwaśny z Centrum Polityk Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Jego zdaniem, miasta średniej wielkości, jak Biała Podlaska obecnie spełniają rolę subregionalną. – Jako miasta z okalającymi je powiatami stają się tzw. obszarami funkcjonalnymi z kulturalną, społeczną czy handlową rolą. Jednak, mimo wszystko, utrata statusu miasta wojewódzkiego oznaczała pewną utratę prestiżu – podkreśla Kwaśny. Ponadlokalnemu charakterowi takich ośrodków może sprzyjać m.in. obecność uczelni wyższych. W przypadku Białej Podlaskiej mowa o PSW im. Papieża Jana Pawła II oraz filii AWF.

W ocenie autorów, niekoniecznie sprawdziły się pierwotne obawy o gospodarcze kryzysy w takich miastach.

– Miejsc pracy nie ubyło. Ale znaczenie polityczne tych miast osłabło. Bo życie polityczne przeniosło się do siedzib województw. Tam zapadają decyzje dotyczące choćby rozdysponowania środków unijnych – zaznacza naukowiec. Jego zdaniem, państwo byłym miasto wojewódzkim nie zrekompensowało utraty ich statusu. – Ale mimowolnie środki unijny były swoistą rekompensatą. Stało się to zwłaszcza tam, gdzie wdrożono Zintegrowane Inwestycje Terytorialne – tłumaczy Jakub Kwaśny.

W strategii rozwoju województwa lubelskie miasta takie jak Biała Podlaska, Chełm czy Zamość stanowią Miejskie Obszary Funkcjonalne właśnie w ramach ośrodków subregionalnych. Na przykład w tegorocznym budżecie inwestycyjnym Białej Podlaskiej zaplanowanym na 98 mln zł, co druga złotówka pochodzi ze środków zewnętrznych. Najwięcej zaś z Unii Europejskiej,

Poza tym, w ocenie autorów, planowana deglomeracja nie spełniła swojej roli.

– W swoim programie miała to partia rządząca. Ale nie słyszę o tym postulacie – stwierdza Kwaśny. – Ale można to przekształcić w szansę, jeśli każdy nowopowstały organ byłby lokowany w mniejszych miastach. Nie wszystko musi być w Warszawie – zauważa autor raportu.

Przypomnijmy, że w ramach „decentralizacji” w Białej Podlaskiej kilka lat temu, kiedy miastem rządził prezydent z PiS Dariusz Stefaniuk utworzono oddział Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Paradoksalnie, szansą dla miast takich jak Biała Podlaska, może być sytuacja związana z pandemią.

– To na razie wróżenie z fusów, ale chodzi nam o upowszechnienie pracy zdalnej. Mniejsze miasta mogą na tym skorzystać, bo okazuje się, że, aby pracować w dużej korporacji, nie trzeba mieszkać w Warszawie. Można pozostać mieszkańcem Białej Podlaskiej czy Tarnowa i robić to zdalnie – zauważa Kwaśny. Zresztą, Biała Podlaska w przeciwieństwie do większości byłych miast wojewódzkich nie zanotowała znacznego spadku liczby mieszkańców. W 1998 roku miasto liczyło 58 tys. 351 mieszkańców, a dane z GUS z 2020 roku mówią o liczbie 57 tys. 194.

Naukowcy planują kolejną ekspertyzę. – Będzie dotyczyła tzw. powiatów obwarzankowych, czyli okalających miasta na prawach powiatu– zapowiadają autorzy z Krakowa.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium