Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego tworzy sieć regionalnych obserwatoriów specjalistycznych, które będą monitorować rynek i trendy technologiczne. Do sieci może przystąpić każdy podmiot, który świadczy lub będzie chciał rozwijać swoje usługi dla przedsiębiorców.
Obserwatoria tworzą organizacje, które gromadzą i analizują dane, przygotowują raporty, szukają dobrych praktyk oraz świadczą usługi prorozwojowe kierowane głównie do przedsiębiorców. Są również miejscem wymiany wiedzy i kontaktów, pomagają podnieść konkurencyjność na rynku oraz wspierają innowacyjny rozwój.
Sieć nie oznacza tworzenia nowych instytucji, lecz będzie łączyć organizacje działające na rynku, takie jak agencje rozwoju regionalnego, parki przemysłowe, klastry czy instytucje otoczenia biznesu. Przedsiębiorcy znajdą tam informacje dotyczące spotkań branżowych, partnerów biznesowych czy też najnowszych technologii. Będzie to możliwe dzięki aktywnej obserwacji regionu, ale również zawiązanemu partnerstwu z krajami takimi jak Austria, Czechy, Węgry, Niemcy, Słowenia i Włochy. W tych krajach również funkcjonują instytucje, które będą działały w ramach tworzonej sieci. Każda z nich oferuje kompetencje i usługi, wzbogacające zakres wsparcia przedsiębiorstw, które mogą być efektywnie wykorzystywane również w naszym regionie. W innych częściach Polski, m.in. na Śląsku przedsiębiorcy mają do dyspozycji 8 takich instytucji, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem.
Informacje o tym, jak rozwija się nasz region oraz co wpływa na podniesienie poziomu przedsiębiorczości i innowacyjności są pomocne w podejmowaniu ważnych, strategicznych decyzji kształtujących przyszłość Lubelszczyzny - przekonuje Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.
W najbliższym czasie Urząd Marszałkowski wraz z ekspertem, zaangażowanym w budowanie relacji i współpracy na Mazowszu, zorganizuje spotkania warsztatowe dla podmiotów, które przystąpią do takiej sieci.
Ważne jest, by te instytucje współpracowały już z przedsiębiorcami oraz chciały świadczyć i rozwijać swoje usługi jako „obserwatoria”- podkreśla Małgorzata Rudnicka, wiceprezes Mazowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego. Regionalne obserwatoria będą działały w obrębie konkretnych branż, które stanowią koło napędowe gospodarki Lubelszczyzny i są spójne z inteligentnymi specjalizacjami regionu a są nimi: biogospodarka, medycyna i zdrowie, energetyka niskoemisyjna oraz informatyka i automatyka.
Więcej szczegółów na stronie: www.rsi.lubelskie.pl