Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

4 listopada 2014 r.
6:30
Edytuj ten wpis

Dziś będą protestować sadownicy. Zablokują drogę w Annopolu

0 17 A A

Sadownicy mają pełne chłodnie jabłek, których nie mogą sprzedać. Na dziś zapowiedzieli protesty. Kierowcy mogą napotkać spore utrudnienia na drodze krajowej nr 74 w Annopolu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pan Stanisław Szurek ma 50-hektarowy sad w Józefowie nad Wisłą. W tym roku zebrał 1,5 tys. ton jabłek. Musiał wynająć do tego około 20 osób. Chciałby sprzedać owoce, ale cena spadła dwa razy poniżej kosztów produkcji. Jeszcze gorzej płacą za tzw. jabłka przemysłowe - ponad pięć razy mniej niż koszt wyprodukowania.

- Rynek się załamał, gdy Rosja wprowadziła embargo. Teraz nie wiadomo, co robić. Sprzedać źle, trzymać w nieskończoność też nie można - martwi się pan Stanisław.

Unia dała trzecią możliwość - to utylizacja i rekompensaty dla rolników. Dzięki wycofaniu części jabłek, ich ceny miały wzrosnąć. Niestety wielu sadowników z tego nie skorzystało. Dlaczego? Podkreślają, że wszystko przez brak pomocy ze strony urzędników z agencji rolnych.

- To nieprawda, jak rozpowiadają, że nie chcieliśmy utylizować. Po prostu uniemożliwiła nam to biurokracja. Urzędnicy źle informowali, widać, że są źle przygotowani. Jednego chłopa, który przyszedł po informację odesłali do czytania dyrektywy unijnej. Przecież to śmiech na sali - mówi Marian Smentek, sekretarz ZG Związku Sadowników RP.

- Najpierw mówiło się, że to wszystko z winy Unii, a teraz, że rolnicy są frajerami, bo nie zadbali o swoje interesy. To bzdura. Tu ewidentnie gra się na przemysł przetwórczy, który tylko korzysta, bo skupuje jabłka cztery razy taniej niż rok temu - podkreśla Stanisław Szurek.

Dyrektor lubelskiego oddziału ARR Andrzej Romańczuk nie zgadza się z tak surową oceną, jaką wystawiają urzędnikom sadownicy. - Są oni merytorycznie obsługiwani na bieżąco, bez zbędnej zwłoki. Wszystkich, zarówno tych, którzy zgłaszają się do nas osobiście oraz tych, którzy telefonują lub łączą się z nami za pośrednictwem internetu, informujemy, tłumaczymy, wyjaśniamy, rozwiewamy wątpliwości, pomagamy w wypełnianiu wniosków. Tylko w ciągu jednego dnia w ubiegłym tygodniu przyjęliśmy 193 wnioski, wypełnione przy pomocy i udziale pracowników oddziału. Kadra jest profesjonalnie przygotowana i pomaga każdemu zainteresowanemu w składaniu dokumentów - zapewnia dyrektor.

Do tej pory Polska była jednym z największych eksporterów jabłek na świecie, a woj. lubelskie jest jednym największych producentów tych owoców w kraju. Na około milion ton, które w ubiegłym roku wyeksportowaliśmy do kilkunastu krajów, aż 90 procent przypadało na Rosję. Teraz jabłka zalegają u sadowników. Polska szuka na nie innych rynków zbytu, m. in. w Indiach czy Emiratach Arabskich.

- Ale to nie jest takie proste. Wymagania tych krajów są inne i trzeba się do nich dostosować. Poza tym w naszym kraju wciąż brakuje regulacji prawnych i na tę chwilę nie ma możliwości eksportu na rynek indyjski - wyjaśnia Smentek.

Chodzi też o problemy logistyczne. - Rosja była za miedzą, a transport statkiem trwa sześć tygodni - dodaje z kolei Szurek, który sam stara się nie sprzedawać swoich jabłek. - Sprzedaję trochę, jak muszę. Reszta leży w chłodni i czeka na lepsze czasy. Ale czy one przyjdą? Jestem coraz gorszej myśli - dodaje.
Żeby wyrazić swoje niezadowolenie Związek Sadowników RP zapowiedział na dzisiaj protesty w całym kraju. Główny ma się odbyć w Warszawie przed ministerstwami. Warszawę wspierać będą lubelscy sadownicy, którzy od godz. 10 będą blokować drogę krajową nr 74 w Annopolu.

Cena jabłek

15-17 groszy - cena kilograma jabłek przemysłowych w skupie
30-60 groszy - cena kilograma jabłek deserowych
85 groszy-1 zł - koszt produkcji kilograma jabłek.

Protest sadowników we wtorek

We wtorek rano kierowcy mogą napotkać spore utrudnienia na drodze krajowej nr 74 w Annopolu. Sadownicy organizują tam akcję protestacyjną.

Protest rozpocznie się o godz. 10 na przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu z drogą do Opoczki i potrwa cztery godziny. Do udziału w pikiecie zapisało się ok. 500 sadowników z naszego regionu. Ma to być wsparcie dla rolników, którzy będą dziś protestować w Warszawie.

- Będziemy chodzić po ostatnim przed mostem przejściu dla pieszych. Nie zależy nam na uprzykrzaniu życia kierowcom i mieszkańcom, a o wyrażenie swojego niezadowolenia z tego, co do tej pory zrobili w naszej sprawie politycy. Będziemy robić przerwy na przejazd aut - zapowiada Smentek.

Protest jest legalny, zabezpieczać będzie go policja. - To ruchliwa droga, ale jesteśmy przygotowani. Mamy nadzieję, że wszystko przebiegnie sprawnie i bezkolizyjnie - mówi Janusz Majewski z kraśnickiej policji.

Rolnicy są niezadowoleni z sytuacji na rynku owoców, spowodowaną rosyjskim embargiem. Za wszystko obwiniają polityków i biurokrację. Jak mówią konieczne są nadzwyczajne działania. Tymczasem, według nich, politycy niewiele robią.

Pozostałe informacje

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty
zdjęcia
galeria

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty

Trwa XIX Świdnik Jazz Festival. W programie festiwalu znalazły się koncerty uznanych artystów z Polski i zagranicy, którzy grają na wysokim poziomie. Wśród nich m.in. świdnicka Helicopters Brass Orchestra, Aleksandra Kutrzepa Quartet oraz kubański pianista Alfredo Rodriguez.

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas
zdjęcia
galeria
film

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas

Cosplay, manga, horoskopy, warsztaty i gry planszowe, a to wszystko w świątecznym klimacie. Dwudniowy festiwal Akira to gratka dla fanów kultury azjatyckiej.

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

Dzisiaj sezon 2024/2025 rozpoczną siatkarki DRS AZS UMCS Lublin. Akademiczki na inaugurację zagrają u siebie z Feniks AZS Politechnika Lubelska. Spotkanie zaplanowano na godz. 18 w sali ZS nr 5 przy ul. Elsnera.

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia
foto
galeria

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za didżejką stanął jeden z najlepszych didżejów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny.

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium