Co trzeci rolnik z województwa lubelskiego zawyża powierzchnię swoich działek – wynika z kontroli przeprowadzonych przez pracowników Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zdarza się, że może to kosztować utratę całej dopłaty.
– W ubiegłym roku przeprowadzono ponad 20 tys. kontroli, w tym ok. 8 tys. przeprowadziła firma zewnętrzna, a pozostałe nasi kontrolerzy. Ok. 80 procent z nich jest związana z płatnościami bezpośrednimi – podaje Adam Siczek, p.o. naczelnik Wydziału Kontroli Terenowych Biura Kontroli na Miejscu lubelskiego ARiMR.
Wśród najczęściej powtarzających się błędów są te dotyczące deklarowanej przez rolników powierzchni działek.
– Jedna trzecia beneficjentów zawyża te powierzchnie – podaje Andrzej Maj, zastępca dyrektora lubelskiego ARiMR, który nadzoruje pracę 20 biur powiatowych. – Nie jest to celowe działanie rolników. Podają oni bowiem wartości ewidencyjne. Nie rozumieją, czym jest powierzchnia uprawniona do dopłat bezpośrednich. Przeważnie są to kilku lub kilkunastoarowe różnice. Jeśli zawyżenie wynosi 30 procent, to dyskwalifikuje to cały wniosek. Mamy przypadki, że rolnicy stracili płatności. Stało się tak w przypadku kilku procent naszych beneficjentów.
Rolnik może także stracić pieniądze z dopłat, kiedy nie użytkuje działek rolnych.
Kontrolujący zwracają również uwagę na inne uchybienia. Rolnicy nie koszą łąk. Brakuje też wysiewu poplonu. – Na przykład w powiecie kraśnickim na większości działek zgłoszonych przez rolnika jako poplon rosła czarna porzeczka – zaznacza przedstawiciel lubelskiej ARiMR. – Uczestniczący w programie rolnośrodowiskowym rolnik jest zobowiązany zostawić 10 proc. nieskoszonej łąki. Tymczasem rolnicy często traktują to jako nieużytki.
Rolnicy zapominają także o odpowiednim przechowywaniu środków ochrony roślin. – Często znajdują się one w miejscu razem z produktami wytwarzanymi w gospodarstwie, np. w pomieszczeniach, gdzie jest zboże – wylicza Siczek.
Przykłady można mnożyć. – Pracując jako kontroler terenowy sprawdzałem pewną działkę. Nie było tam żadnych nie-prawidłowości – opowiada Siczek. – Tydzień później pojechałem do innego producenta, który zgłaszał do płatności tę samą działkę, co kontrolowany wcześniej rolnik. Nie stracili dopłat, bo takie sytuacje są jeszcze dodatkowo wyjaśniane. Beneficjenci są wzywani do biura.
Płatności bezpośrednie 2012
* jednolitą płatność obszarową (JPO)
* uzupełniające płatności obszarowe (UPO)
– do grup upraw podstawowych
– do powierzchni upraw chmielu niezwiązanej z produkcją
– do powierzchni upraw roślin przeznaczonych na paszę uprawianych na trwałych użytkach zielonych (płatności zwierzęce)
* płatności uzupełniające
– dla producentów surowca tytoniowego – płatność niezwiązana do tytoniu
– w zakresie produkcji ziemniaka skrobiowego – płatność niezwiązana do skrobi
* specjalną płatność obszarową do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowych drobnonasiennych
* wsparcie specjalne – płatność do krów
* wsparcie specjalne – płatność do owiec
* wsparcie specjalne do surowca tytoniowego – płatność do tytoniu
* płatność cukrową
* oddzielną płatność z tytułu owoców i warzyw (płatność do pomidorów)
* oddzielną płatność z tytułu owoców miękkich
Wnioski można składać od 15 marca do 15 maja.