"Majątek Rutka” w Puchaczowie w powiecie łęczyńskim przygotował najciekawszą ofertę dla turystów. W gospodarstwie agroturystyczny można oglądać m.in. bydło białogrzbiete, gęsi biłgorajskie i koniki polskie.
W tej kategorii zwyciężył Zbigniew Kołodziej z Puchaczowa, właściciel "Majątku Rutka”, który hoduje zwierzęta objęte programem ochrony zasobów genetycznych.
– Żeby uatrakcyjnić ofertę wymyślam imprezy związane z hodowlą, takie jak święto dojenia krowy, święto pieczenia gęsi czy pokaz strzyżenia owiec – wylicza Kołodziej. – Pomysł wziął się stąd, że kiedyś przyjechali przyjaciele z wnukami, i te dzieci nie wiedziały skąd się bierze mleko, nie widziały krowy.
Kołodziej ma 80-hektarowe gospodarstwo, turystom wynajmuje pięć pokoi, w których jest 20 miejsc noclegowych. Przyjeżdżają do niego – jak mówi – goście z całego kraju.
W wojewódzkie lubelskim działa ok. 500 gospodarstw agroturystycznych. Ich liczba wciąż rośnie. – Ważne jest, że ci, którzy podjęli to wyzwanie kilka lat temu, w większości kontynuują działalność – zaznacza Sławomir Sosnowski, wicemarszałek województwa lubelskiego. – Agroturystyka nie daje wprawdzie stabilnych dochodów przez cały rok, ale stanowi liczące się uzupełnienie działalności rolniczej.
W konkursie nagrodzono również gospodarstwa gościnne. Były też nagrody za najbardziej innowacyjny produkt turystyki wiejskiej. Do konkursu przyjęto w sumie 41 zgłoszeń.
Laureaci
* w kategorii "Najciekawsza oferta gospodarstwa agroturystycznego”
I miejsce – Gospodarstwo agroturystyczne Zbigniewa Kołodzieja (Majątek Rutka),
gm. Puchaczów
II miejsce – Gospodarstwo agroturystyczne Małgorzaty Kopytiuk (Dworek Boczenka),
Krzymowskie, gm. Biała Podlaska
III miejsce – Gospodarstwo agroturystyczne Ewy Bałki (Bałkanówka), Bończa Kolonia,
gm. Kraśniczyn
Wyróżnienie:
Gospodarstwo agroturystyczne Aliny Kowalczyk (Różany Dworek), Stok-Zażuk, gm. Końskowola
* w kategorii "Najciekawsza ofertę gospodarstwa gościnnego”
I miejsce – Gospodarstwo gościnne Urszuli Tustanowskiej (Gospodarstwo Gościnne), Stary Majdan, gm. Wojsławice
II miejsce – Gospodarstwo gościnne Małgorzaty i Henryka Ryczków (Zamojskie Rancho DEBRY), Lipina Nowa, gm. Skierbieszów
III miejsce – Gospodarstwo gościnne Wiesława Palucha (Gościniec), Bobliwo, gm. Izbica
* W kategorii "Najbardziej innowacyjny produkt turystyki wiejskiej, którego elementem nie jest nocleg”
I miejsce – Produkt turystyki wiejskiej Fundacji Nadwieprzańskie Horyzonty, Kijany, gm. Spiczyn (gra terenowa pt. "Lascaris i Teofania”)
II miejsce – Produkt turystyki wiejskiej Małgorzaty i Marcina Doboszów (Osada Leśna Doboszówka), Kalenne, gm. Modliborzyce (zielona szkoła+hippika)
III miejsce – Produkt turystyki wiejskiej Elżbiety i Wojciecha Popko (Agroturystyka Polana), Lipowiec, gm. Tereszpol (winnica, produkcja wina)