Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

5 sierpnia 2017 r.
14:05

Nie tylko mleko bez GMO

0 0 A A

Rozmowa z Rafałem Stachurą, prezesem Lubelskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Wzrosła cena mleka. Według danych GUS średnia cena skupu w czerwcu 2017 r. to 133,01 zł/hl. To początek dobrej passy? Zwłaszcza, że wzrósł popyt na masło?

– Sytuacja na rynku mleka w ostatnich miesiącach nieznacznie się poprawiła. Przyszłość wciąż jest bardzo niepewna. Zawdzięczamy to głównie wyższym cenom za tłuszcz. Zainteresowanie nim rzeczywiście od kilku miesięcy bardzo wzrosło. Miejmy nadzieję, że wysoka cena utrzyma się jak najdłużej.
Jestem zdania, że producent mleka jest najsłabszym ogniwem całego łańcuch produkcyjnego. Na całe szczęście zdecydowana większość mleka, około 80 proc., jest przetwarzana w spółdzielniach mleczarskich, których jesteśmy właścicielami. Tak więc mamy wpływ na to, ile pieniędzy za sprzedane produkty mleczne pójdzie do naszych gospodarstw, a ile zostanie w mleczarni.

Pojawiają się nowe pomysły. Coraz więcej mleczarni decyduje się na przerabianie mleka, które pochodzi wyłącznie od krów żywionych paszami wolnymi od GMO. To moda, która zaczęła się kilka lat temu w kilku krajach Europy. Moim zdaniem wymaganie przez mleczarnie od producentów wyłącznie mleka bez GMO nie jest dobrym rozwiązaniem. Spożywanie mleka wolnego od GMO dotyczy raczej niewielkiej grupy konsumentów. Poza tym konsumenci mogą odebrać to, że skoro inne mleko jest produkowane przy żywieniu zwierząt paszami GMO, to nie jest ono dobre.

To nie jest ani dobry, ani prawdziwy przekaz dla konsumenta. Od dziesiątek lat jemy produkty spożywcze na bazie produktów GMO, głównie soi. Do tej pory nie ma żadnych wiarygodnych doniesień naukowych, że szkodzą one człowiekowi. Soi wolnej od GMO jest bardzo mało na świecie i bywa ona droższa nawet o 20-30 proc. Stąd koszt produkcji takiego mleka jest wyższy o 2-3 grosze.

Przy dzisiejszych kosztach produkcji mleka to bardzo duże obciążenie dla nas. Ten wzrost kosztów nie powinien spadać na nasze barki. W kosztach powinien w zdecydowanej części partycypować handel. Jeśli chce dać konsumentowi nowy produkt, to niech to robi, ale nie kosztem nas producentów.

• Jak producenci mleka radzą sobie o tym jak zniknęły kwoty mleczne? 

– Pozbywając się kwot mlecznych weszliśmy całkowicie w reguły wolnego rynku. Ceny to sinusoida. Raz w dół, raz w górę. Jeśli nie będziemy mieć żadnego mechanizmu kontrolującego produkcję mleka i sprowadzania jego na rynek europejski z innych pozaeuropejskich krajów to zawsze będziemy skazani na niestabilną cenę mleka. 

Jest to niedobre dla nas, dlatego że ceny mleka spadają bardzo szybko, a środki produkcji takie jak nawozy, śruty białkowe, zboża obniżają cenę zdecydowanie wolniej. Problem polega na tym, że jak w całym łańcuchu produkcyjnym obniżka cen dotyka głównie rolnika, nigdy handlu. Bardzo rzadko z niskiej ceny mleka w skupach korzysta konsument – on zawsze ma wysoką cenę.

• W Polsce wciąż spożywa się niewiele mleka i wyrobów mleczarskich. Jak zachęcić Polaków do kupowania tych produktów? Czy mają Państwo jakiś pomysł np. na wspólną promocję wyborów mleczarskich z naszego regionu? 

– Dzisiaj średnio w kraju konsumujemy około 200 litrów mleka na osobę, przy średniej europejskiej około 300 litrów.

Powinniśmy zwiększyć działania promocyjne na zagranicznych rynkach, na tych na których jesteśmy już obecni i szukać nowych rynków zbytu. Polska musi wyeksportować około 30 proc. krajowej produkcji. W naszych ambasadach powinno pojawić się stanowisko „attache” do spraw mleczarstwa. To z pewnością pomogłoby jeszcze lepiej zaistnieć handlowo na obcych rynkach.

Dziś w głównej mierze obecność w innych krajach to indywidualne działania poszczególnych mleczarni. Mogą sobie na to pozwolić tylko te bardzo duże, a ich jest zaledwie kilka. Już jakiś czas temu mówiłem o potrzebie stworzenia funduszu promocji mleka Lubelszczyzny. Musimy zadbać o to sami, my hodowcy.
Ważniejszą jeszcze sprawą jest to by poważnie zastanowić się nad prawdziwym zjednoczeniem lubelskich mleczarni spółdzielczych. Mamy bardzo dobre i znane w kraju i za granicą marki, takie jak Krasnystaw, Bieluch, Ryki, Spomlek, Piaski, Bychawa, Michowianka.

Przypatrując się strukturze mleczarni krajowej i światowej czołówki, uważam że powinniśmy poważnie pomyśleć o utworzeniu jednej silnej grupy skupowej, przetwórczej i handlowej. Dziś do jednej gminy często przyjeżdżają po mleko 3-4 mleczarnie, a to przecież napędzanie olbrzymich kosztów. Ponadto czasami są lepsze czasy na sery, a czasami na galanterie.

Bylibyśmy wtedy bardziej elastyczni w zagospodarowaniu mleka. Dziś nasze mleczarnie są w stanie przerobić około 3 mln litrów mleka dziennie, a produkujemy jedynie 1,5 mln litrów. Kilka mniejszych mleczarni zostało już przejętych. Nie czekajmy na kolejne przejęcia. Gdyby udało nam się porozumieć i stworzyć jedną firmę skupiającą w sobie wszystkie lubelskie marki, bylibyśmy liczącym się przetwórcą na polskim i europejskim rynku. Bylibyśmy trzecią, może czwartą mleczarnią pod względem ilości przerabianego mleka w Polsce. Zbudujmy silną grupę przetwórczą producentów mleka naszego regionu. Będziemy wtedy mieć szeroką gamę produktów, potencjał produkcyjny oraz silną pozycję na rynku krajowym i zagranicznym.

 

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

PiS i długo nic - tak głosowali w powiecie lubartowskim

PiS i długo nic - tak głosowali w powiecie lubartowskim

W wyborach do Parlamentu Europejskiego wzięło udział 25 171 mieszkańców powiatu lubartowskiego. Większość z nich - ponad 51 proc. postawiła krzyżyk przy nazwiskach kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. Drugie miejsce zajęli politycy Koalicji Obywatelskiej, a trzecie - Konfederacji.

Powiat kraśnicki nie do zdobycia dla KO
WYBORY 2024

PiS wygrywa w rodzinnym mieście Marty Wcisło. Kraśnik nie do zdobycia dla PO

Wyniki wyborów parlamentarnych w powiecie kraśnickim nikogo nie zaskoczyły. W rodzinnym mieście już europosłanki Marty Wcisło wciąż bezgranicznie kochaj Prawo i Sprawiedliwość. Ta partia zdobyła w tym powiecie 47, 96 proc. głosów.

To oni zasiądą w Parlamencie Europejskim. Wiemy, kto uzyskał mandat
Lista

To oni zasiądą w Parlamencie Europejskim. Wiemy, kto uzyskał mandat

Najwięcej mandatów otrzymała Koalicja Obywatelska, ale po piętach depcze jej Prawo i Sprawiedliwość. Wśród 53 nazwisk m.in. Obajtek, Braun czy Kamiński.

Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe?

Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe?

Od kwietnia 2023 roku coraz więcej osób zainteresowanych kupnem, wynajmem lub posiadaniem nieruchomości poszukuje informacji na temat świadectw energetycznych. W tym artykule wyjaśnimy, czym są świadectwa energetyczne, kto i kiedy jest zobowiązany do ich posiadania, oraz jakie konsekwencje grożą za ich brak.

Marta Wcisło
Dzień Wschodzi
film

Po 10 latach PO ma mandat europosła na Lubelszczyźnie

Po 10 latach Platforma Obywatelska ma europosłankę. Długo oczekiwany mandat do Parlamentu Europejskiego zdobyła Marta Wcisło. Nowo wybrana europoseł, podzieliła się swoimi wrażeniami i planami na przyszłość w rozmowie z Krzysztofem Kotem.

Kolejka zbierała się przez kilka godzin. Jednak już o 11.25 było wiadomo, że niektórzy odejdą niezadowoleni.
PILNE

Miały być bilety na darmowy koncert Budki Suflera w Lublinie, a jest skandal

W sobotę 15 czerwca Budka Suflera zagra w Lublinie swój jubileuszowy koncert. Wydarzenie to jest biletowane, jednak wejściówki rozdawane były za darmo. Jednym z miejsc, w których można było odebrać swój bilet miał być Wydział Kultury Urzędu Miasta. Akcja miała rozpocząć się o godzinie 11.30, jednak już o 11.25 stojący w kolejce ludzie usłyszeli, że biletów nie otrzymają.

Sid Meier’s Civilization VII
JESZCZE JEDNA TURA
film

Civilization VII: Kiedy zbudujemy nowe imperium? (wideo)

Pierwsza oficjalna zapowiedź, garść szczegółów i świetny zwiastun. Czekający na grę Civilization VII jeszcze nigdy nie dostali tylu dobrych informacji.

Nie żyje Michał Hochman. Artysta był blisko związany z Lublinem

Nie żyje Michał Hochman. Artysta był blisko związany z Lublinem

Był wokalistą, gitarzystą i legendą lubelskiej sceny muzycznej. Największą rozpoznawalność przyniósł mu utwór „Konik na biegunach”.

Błażej Golański - to nowy lewoskrzydłowy KPR Padwa Zamość

Padwa Zamość zaprezentowała pierwszego nowego zawodnika na nowy sezon

Na lewym skrzydle występować będzie 24-letni Błażej Golański. Piłkarz waży 77 kg i mierzy 175 cm

Wybory do Parlamentu Europejskiego: na kogo głosowali w powiecie tomaszowskim?
WYBORY DO EUROPARLAMENTU

Wybory do Parlamentu Europejskiego: na kogo głosowali w powiecie tomaszowskim?

Znane są już wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Jak głosowano w powiecie tomaszowskim? Różnica między pierwszym, a drugim miejscem jest miażdżąca.

Dwoje nowych posłów z Lubelszczyzny. To konsekwencja wyborów do europarlamentu
EUROWybory

Dwoje nowych posłów z Lubelszczyzny. To konsekwencja wyborów do europarlamentu

Bożena Lisowska i Henryk Smolarz to nowi posłowie z Lubelszczyzny, którzy zastąpią wybranych do europarlamentu Martę Wcisło i Krzysztofa Hetmana. Oznacza to także zmiany w składzie sejmiku województwa.

PiS wygrywa w powiecie opolskim. Nie wszędzie drugie miejsce zajęła KO

PiS wygrywa w powiecie opolskim. Nie wszędzie drugie miejsce zajęła KO

W niedzielnych wyborach do urn ruszyło 15 615 osób z powiatu opolskiego. Tam zdecydowaną większością głosów wygrało Prawo i Sprawiedliwość.

Lewica na łopatkach. W okręgu nr 8 poniżej progu

Lewica na łopatkach. W okręgu nr 8 poniżej progu

Agata Fisz z Chełma i Jacek Czerniak z Lublina oraz Agnieszka Marcinkowska-Kozak jako tako wypadli podczas eurowyborów. Ale Lewica osiągnęła w woj. lubelskim jeden z najgorszych wyników kraju, dwukrotnie niższy od średniej ogólnopolskiej. W powiatach: radzyńskim i łęczyńskim oddano na tę listy zaledwie po ok. 300 głosów

Na kogo głosowano w powiecie zamojskim? Eurowybory
WYBORY DO EUROPARLAMENTU

Na kogo głosowano w powiecie zamojskim? Eurowybory

Znane są już wyniki wyborów do Europarlamentu. Jak głosowano na południu województwa lubelskiego, czyli w powiecie zamojskim? Jedna partia bierze górę nad innymi.

dr Wojciech Maguś
Dzień Wschodzi
film

Prawo i Sprawiedliwość w defensywie. Lewica i Trzecia Droga muszą się zastanowić

Mariusz Kamiński wygrywa, ale PiS globalnie traci. Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego raczej bez niespodzianek. Czy dominacja Prawa i Sprawiedliwości się właśnie skończyła

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium