Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

5 sierpnia 2017 r.
14:05

Nie tylko mleko bez GMO

Rozmowa z Rafałem Stachurą, prezesem Lubelskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Wzrosła cena mleka. Według danych GUS średnia cena skupu w czerwcu 2017 r. to 133,01 zł/hl. To początek dobrej passy? Zwłaszcza, że wzrósł popyt na masło?

– Sytuacja na rynku mleka w ostatnich miesiącach nieznacznie się poprawiła. Przyszłość wciąż jest bardzo niepewna. Zawdzięczamy to głównie wyższym cenom za tłuszcz. Zainteresowanie nim rzeczywiście od kilku miesięcy bardzo wzrosło. Miejmy nadzieję, że wysoka cena utrzyma się jak najdłużej.
Jestem zdania, że producent mleka jest najsłabszym ogniwem całego łańcuch produkcyjnego. Na całe szczęście zdecydowana większość mleka, około 80 proc., jest przetwarzana w spółdzielniach mleczarskich, których jesteśmy właścicielami. Tak więc mamy wpływ na to, ile pieniędzy za sprzedane produkty mleczne pójdzie do naszych gospodarstw, a ile zostanie w mleczarni.

Pojawiają się nowe pomysły. Coraz więcej mleczarni decyduje się na przerabianie mleka, które pochodzi wyłącznie od krów żywionych paszami wolnymi od GMO. To moda, która zaczęła się kilka lat temu w kilku krajach Europy. Moim zdaniem wymaganie przez mleczarnie od producentów wyłącznie mleka bez GMO nie jest dobrym rozwiązaniem. Spożywanie mleka wolnego od GMO dotyczy raczej niewielkiej grupy konsumentów. Poza tym konsumenci mogą odebrać to, że skoro inne mleko jest produkowane przy żywieniu zwierząt paszami GMO, to nie jest ono dobre.

To nie jest ani dobry, ani prawdziwy przekaz dla konsumenta. Od dziesiątek lat jemy produkty spożywcze na bazie produktów GMO, głównie soi. Do tej pory nie ma żadnych wiarygodnych doniesień naukowych, że szkodzą one człowiekowi. Soi wolnej od GMO jest bardzo mało na świecie i bywa ona droższa nawet o 20-30 proc. Stąd koszt produkcji takiego mleka jest wyższy o 2-3 grosze.

Przy dzisiejszych kosztach produkcji mleka to bardzo duże obciążenie dla nas. Ten wzrost kosztów nie powinien spadać na nasze barki. W kosztach powinien w zdecydowanej części partycypować handel. Jeśli chce dać konsumentowi nowy produkt, to niech to robi, ale nie kosztem nas producentów.

• Jak producenci mleka radzą sobie o tym jak zniknęły kwoty mleczne? 

– Pozbywając się kwot mlecznych weszliśmy całkowicie w reguły wolnego rynku. Ceny to sinusoida. Raz w dół, raz w górę. Jeśli nie będziemy mieć żadnego mechanizmu kontrolującego produkcję mleka i sprowadzania jego na rynek europejski z innych pozaeuropejskich krajów to zawsze będziemy skazani na niestabilną cenę mleka. 

Jest to niedobre dla nas, dlatego że ceny mleka spadają bardzo szybko, a środki produkcji takie jak nawozy, śruty białkowe, zboża obniżają cenę zdecydowanie wolniej. Problem polega na tym, że jak w całym łańcuchu produkcyjnym obniżka cen dotyka głównie rolnika, nigdy handlu. Bardzo rzadko z niskiej ceny mleka w skupach korzysta konsument – on zawsze ma wysoką cenę.

• W Polsce wciąż spożywa się niewiele mleka i wyrobów mleczarskich. Jak zachęcić Polaków do kupowania tych produktów? Czy mają Państwo jakiś pomysł np. na wspólną promocję wyborów mleczarskich z naszego regionu? 

– Dzisiaj średnio w kraju konsumujemy około 200 litrów mleka na osobę, przy średniej europejskiej około 300 litrów.

Powinniśmy zwiększyć działania promocyjne na zagranicznych rynkach, na tych na których jesteśmy już obecni i szukać nowych rynków zbytu. Polska musi wyeksportować około 30 proc. krajowej produkcji. W naszych ambasadach powinno pojawić się stanowisko „attache” do spraw mleczarstwa. To z pewnością pomogłoby jeszcze lepiej zaistnieć handlowo na obcych rynkach.

Dziś w głównej mierze obecność w innych krajach to indywidualne działania poszczególnych mleczarni. Mogą sobie na to pozwolić tylko te bardzo duże, a ich jest zaledwie kilka. Już jakiś czas temu mówiłem o potrzebie stworzenia funduszu promocji mleka Lubelszczyzny. Musimy zadbać o to sami, my hodowcy.
Ważniejszą jeszcze sprawą jest to by poważnie zastanowić się nad prawdziwym zjednoczeniem lubelskich mleczarni spółdzielczych. Mamy bardzo dobre i znane w kraju i za granicą marki, takie jak Krasnystaw, Bieluch, Ryki, Spomlek, Piaski, Bychawa, Michowianka.

Przypatrując się strukturze mleczarni krajowej i światowej czołówki, uważam że powinniśmy poważnie pomyśleć o utworzeniu jednej silnej grupy skupowej, przetwórczej i handlowej. Dziś do jednej gminy często przyjeżdżają po mleko 3-4 mleczarnie, a to przecież napędzanie olbrzymich kosztów. Ponadto czasami są lepsze czasy na sery, a czasami na galanterie.

Bylibyśmy wtedy bardziej elastyczni w zagospodarowaniu mleka. Dziś nasze mleczarnie są w stanie przerobić około 3 mln litrów mleka dziennie, a produkujemy jedynie 1,5 mln litrów. Kilka mniejszych mleczarni zostało już przejętych. Nie czekajmy na kolejne przejęcia. Gdyby udało nam się porozumieć i stworzyć jedną firmę skupiającą w sobie wszystkie lubelskie marki, bylibyśmy liczącym się przetwórcą na polskim i europejskim rynku. Bylibyśmy trzecią, może czwartą mleczarnią pod względem ilości przerabianego mleka w Polsce. Zbudujmy silną grupę przetwórczą producentów mleka naszego regionu. Będziemy wtedy mieć szeroką gamę produktów, potencjał produkcyjny oraz silną pozycję na rynku krajowym i zagranicznym.

 

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium