Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

18 lipca 2018 r.
15:30

Plantacje malin na Ukrainie zniszczą polskie rolnictwo? Ministerstwo wsparło, marszałek już nie patronuje

Czy 10 jednohektarowych plantacji ekologicznych malin na Ukrainie zniszczy polskie rolnictwo? Poseł Jarosław Sachajko twierdzi, że tak właśnie się stanie. I wypomina marszałkowi objęcie tej inicjatywy honorowym patronatem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o międzynarodowy program Zachodnioukraińska Kooperatywa Ogrodniczo-Sadownicza realizowany przez Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód z Kielc. Na Ukrainę ma trafić 70 tysięcy sadzonek polskich malin, a także ekologiczne środki ochrony roślin i wyposażenie techniczne. Do plantatorów z obwodu wołyńskiego pojadą też polscy sadownicy doświadczeni w budowie ekologicznych plantacji malin. Całe przedsięwzięcie kwotą 260 tys. zł dofinansowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W ostatnich dniach o inicjatywie zrobiło się głośno w kontekście lokalnych i ogólnopolskich sadowników (producenci malin, wiśni, agrestu i jabłek alarmują, że ceny owoców dla przetwórstwa są dużo poniżej kosztów produkcji).

Polsko-ukraiński program krytykuje też Jarosław Sachajko, zamojski poseł Kukiz’15 i przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Parlamentarzysta wypomina marszałkowi województwa lubelskiego objęcie projektu honorowym patronatem.

– To policzek wymierzony przez władzę nie tylko polskim rolnikom, ale również konsumentom, którzy już za kilka lat nie znajdą w sklepach, ani na straganach polskich malin – pisze Sachajko w piśmie do marszałka Sławomira Sosnowskiego, w którym domaga się wycofania patronatu.

Jak się jednak okazuje taka decyzja zapadła już kilka miesięcy temu.

– Dowiedziawszy się o tym, że takiego patronatu udzielono, natychmiast go wycofałem – mówi nam Sławomir Sosnowski.

– Po ponownym przeanalizowaniu wniosku o patronat uznaliśmy, że projekt może mieć jednak charakter komercyjny – dodaje rzeczniczka marszałka Beata Górka. – Poza tym ta inicjatywa może mieć bezpośredni wpływ na rynek owoców miękkich. Marszałek postanowił więc wycofać swój patronat.

– Taka informacja do mnie nie dotarła – mówi tymczasem Krzysztof Kalita, prezes Stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód. Jak przekonuje, przedsięwzięcie ma charakter edukacyjny i wcale polskim producentom nie szkodzi. – Przede wszystkim podpowiadamy, jak tworzyć spółdzielnie rolnicze i na biednych obszarach wiejskich sadzić niszową, bo ekologiczną malinę. Chodzi o dziesięć jednohektarowych mikroplantacji, a nie o produkcję na skalę przemysłową – tłumaczy.

Kalita tłumaczy, że ten projekt to szansa na rozwój dla polskich szkółkarzy. – Jeśli my tego nie zrobimy, to zrobią to Niemcy, Holendrzy lub Belgowie, którzy penetrują rynki Europy Wschodniej nie od dziś – dodaje Kalita.

Posła Sachajko to nie przekonuje.

– Każdy, kto zna się na sadownictwie wie, że z 70 tysięcy sadzonek za rok może się zrobić pięć razy więcej. To jawne działanie na szkodę polskiego rolnictwa – twierdzi parlamentarzysta, który na początku lipca złożył interpelację w tej sprawie do MSZ.

O polsko-ukraiński projekt zapytaliśmy MSZ. Odpowiedzi wczoraj nie dostaliśmy.

>>>

Zobacz także: Protest rolników w Kraśniku

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium