Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

15 czerwca 2022 r.
20:31

Rolnik na zmianę z żoną pilnuje pola. I tak to nic nie daje

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
15 4 A A
(fot. Archiwum / zdjęcie ilustracyjne)

Kruki wyjadają rolnikom kukurydzę. – W ciągu godziny potrafią zniszczyć hektar uprawy– żali się Marek Sawczuk, rolnik i radny z gminy Biała Podlaska. Do końca nie ma skutecznej metody walki z ptactwem. RDOŚ może jedynie pozwolić na płoszenie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ten problem Marek Sawczuk zasygnalizował na ostatniej sesji rady.

– To się powtarza od kilku lat i staje się coraz bardziej uciążliwe, szczególnie przy obecnych kosztach i drożyźnie – tłumaczy Sawczuk (PSL), który jest też sołtysem Kaliłowa pod Białą Podlaską. – Coś musimy z tym zrobić, bo dojdzie do tego, że siatką będziemy musieli grodzić swoje pola – przyznaje.

On sam zasiał kukurydzę na początku maja. – Po kilku dniach, gdy ona zaczyna kiełkować, pole robi się czarne od kruków. W ciągu godziny, ptaki potrafią wydłubać nawet hektar. Ja z żoną próbowaliśmy na zmianę pilnować i odstraszać, ale to i tak nie pomogło, bo część uprawy straciłem – skarży się radny.

Z podobnym problemem zmagają się też inni rolnicy z pobliskich wsi. – To ptactwo w ostatnim czasie bardzo się rozmnożyło. Przypuszczam, że to przez zakład zagospodarowania odpadów, który znajduje się blisko Kaliłowa. Tam mają stołówkę. Drzewa w okolicy są wręcz oblepione przez kruki. I to nie są małe kawki, to ogromne ptaszyska – tłumaczy.

Na sesji apelował do władz gminy o interwencję. – Do końca nie wiem, gdzie składać pisma, czy do ochrony środowiska, czy do administracji rządowej. I czy możliwe jest odszkodowanie? Bo póki co nie ma metody na te kruki, a to jest tragedia – rozkłada ręce Sawczuk.

Teraz kruki, wcześniej bobry

Wójt Wiesław Panasiuk (PSL) zna sprawę, ale propozycji rozwiązań problemu na razie nie podaje. – Na najbliższą sesję zaprosimy specjalistów z ochrony środowiska. Wystąpimy też z pismem, aby zasygnalizować kwestie niszczonych upraw – deklaruje. – Zresztą sam, na własne oczy widziałam, jak kruki wyjadają kukurydzę. Nie wiem, co fachowcy wymyślą, ale na pewno zaprosimy ich na sesję –podkreśla Panasiuk. Przypomina też, że wcześniej rolnicy narzekali na bobry. – Przerabialiśmy to i wówczas, pomimo że bobry są pod ochroną, wystąpiliśmy o odstrzał i dostaliśmy pozytywną odpowiedź o możliwości odstrzału 200 bobrów na naszym terenie – zaznacza wójt.

Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, odszkodowania mogą być wypłacone rolnikom z budżetu państwa, gdy szkody zostały wyrządzone przez bobry, rysie, wilki, żubry lub niedźwiedzie. O ptakach nie ma tam mowy.

– Spośród krukowatych największe spustoszenia powodują gawrony i kawki, bo poruszają się dużymi stadami – przyznaje Paweł Duklewski, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony środowiska w Lublinie. – A jeśli w ogóle chodzi o ptactwo, to jeszcze większe szkody mogą wyrządzić żurawie, które są sprytniejsze. Żyją w terenach podmokłych i szybko mogą ogołocić uprawy – zauważa Duklewski.

RDOŚ może jedynie wydać zezwolenia na płoszenie ptaków. – Muszą być jednak spełnione określone warunki. Płoszenie nie może oddziaływać negatywnie na inne dzikie gatunki zwierząt– podkreśla rzecznik. Przy tej metodzie stosuje się płoszenie akustyczne armatką, która ma dźwięk jak petarda. – Można też wykorzystać dźwięki przypominające drapieżniki, ale ptaki szybko się do tego przyzwyczajają. Inne wyjście to metoda sokolnicza, ale chyba najbardziej kosztowna – przypuszcza Duklewski.

W sprawie ptaków niszczących uprawy w Ministerstwie Klimatu interweniowała m.in. Krajowa Rada Izb Rolniczych. W odpowiedzi resort wyjaśnił, że drogą do uzyskania odszkodowania za powstałe w wyniku żerowania ptaków szkody może być powództwo cywilne. „Szacowanie szkód jest trudne, gdyż stada ptaków często się przemieszczają, a ponadto ciężko podać dokładnie gatunek” – stwierdziło ministerstwo.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium